Napadlo vás někdy, že byste mohli klidně žít až do 135 let? Přesně taková je totiž podle odborníků maximální možná délka života na základě našeho genetického naprogramování. Ve skutečnosti však na tomto světě tak dlouho nepobývá nikdo (krom několika výjimečných „rekordmanů“).

Odumírání buněk začíná podstatně dříve, a tím i proces stárnutí organizmu. Ať už je to v den čtyřicátých nebo padesátých narozenin, každý v určitou dobu postřehne hlasité tikání biologických hodin.

Řada lidí se však stárnutí brání zuby nehty a pro udržení věčného mládí by byla ochotna udělat cokoliv. Nakonec – dnes jsou k dispozici různé vitaminové směsi, posilující prostředky a hormony všeho druhu. Vědci usilovně hledají biologicky aktivní látky v nerostech, rostlinách a tělech živočichů, které by zvrátily nezadržitelné stárnutí lidského těla.

Jedním z úspěšných kroků na této dlouhé cestě je náhrada pohlavních hormonů u žen v přechodu. Někteří lékaři je popisují takto: progesteron – hormon moudrosti, estrogen – hormon krásy, a testosteron – hormon síly.

Tyto tři hormony ovlivňují náš organizmus po celý život. Jejich cílené dávkování podporuje informační systémy těla tím, že zlepšuje prokrvování, a tedy i okysličování různých orgánů. Mají dobrý vliv také na pokožku, mozek, obranný a podpůrný systém (kostru), srážlivost krve, příznivě ovlivňují rovněž některé změny látkové výměny, ke kterým dochází v období přechodu. Jednoduše řečeno – pohlavní hormony zlepšují vzhled, zvyšují pocit pohody, ochraňují cévy a kosti a v neposlední řadě prodlužují život.

Další látkou, jejíž úbytek s největší pravděpodobností vede k projevům stárnutí, je hormon tvořený v nadledvinkách – dehydroepiandrosteron a jeho sulfát. Má velký vliv zejména na pocit pohody u žen a jejich sexualitu. Při nedostatku tohoto hormonu jsou ženy depresivní, trpí strachem a mají sníženou chuť na milování.

Podávání dehydroepiandrosteronu je například ve Spojených státech považováno za účinnou prevenci stárnutí a prodává se jako potravinový doplněk v každé větší samoobsluze, ovšem důkazů o účinku zatím mnoho není. U nás se tento hormon neprodává.

Jiným faktorem, který ovlivňuje stárnutí organizmu, je růstový hormon. Pokud je ho v těle málo, dochází k úbytku tukové, svalové a kostní tkáně a k narušení látkové výměny, což jsou typické projevy stáří u lidí vyššího věku.

I když je v těchto případech celá řada věcí spíše nejasných, jedno už dnes lékaři vědí určitě: Tvorba růstového hormonu se dá podpořit přirozenou cestou. Jak? Třeba tím, že zvýšíte tělesnou aktivitu, začnete chodit na procházky, pravidelně cvičit, navštěvovat posilovnu. Zkuste se také pravidelně tři dny postit.

Co se týká hormonální terapie, je důležité následující upozornění. Snahy o zpomalení nebo dokonce zastavení stárnutí některým lidem brání v rozumném uvažování a snadno pak podléhají „šarlatánům“. Rozhodně neužívejte žádné „zázračné“ hormony bez vědomí lékaře, protože předávkování může vážně poškodit vaše zdraví.

Chtěla byste být „nesmrtelná“? Podstoupila byste kvůli „věčnému mládí“ náročnou a drahou léčbu, nebo chcete přirozeně zestárnout? Co děláte pro mladistvý vzhled a dobrou kondici?

Reklama