Antikoncepční pilulka je nejrozšířenější antikoncepční metodou na světě. Nejčastěji užívanou pilulkou je tak zvaná kombinovaná pilulka, která obsahuje dva ženské pohlavní hormony - estrogen (ve formě ethinylestradiolu nebo estradiol valerátu) a jeden z řady syntetických progestinů. Vývoj se zaměřil nejen na snížení množství podávaných hormonů a na zavedení nových progestinů s „přidanou hodnotou", ale nyní také na dávkovací režimy. Nové dávkovací režimy přinášejí i nové výhody - udržení co nejstabilnější hladiny hormonů a zmírnění následků hormonálních výkyvů.
Běžný režim 21/7
Až dosud bylo klasické dávkovací schéma u většiny antikoncepčních přípravků 21/7 (21 aktivních pilulek a 7 dní pauzy nebo užívání neaktivních pilulek). Toto schéma bylo zvoleno na základě historických zvyklostí, protože napodobuje „přirozený menstruační cyklus" a umožňuje ženě krvácet během sedmidenní pauzy. Navíc, ženy považovaly (až do objevení spolehlivých těhotenských testů) za spolehlivý důkaz toho, že nejsou těhotné, právě objevení se menstruačního krvácení v této sedmidenní pauze. Během tohoto režimu ale v období pauzy mohou nastat nepříjemné menstruační potíže (například otoky, nadýmání, bolesti prsou). Tyto potíže pramení v kolísání hladiny hormonů.
![Cyklus]()
Nový režim 24/4

- Výhoda: zkrácený hormon-free interval
Díky příznivým výsledkům klinických studií, které porovnaly zařazení nejmodernějšího progestinu - drospirenonu do nového dávkovacího schématu kombinované hormonální antikoncepce 24/4 (24 aktivních pilulek, 4 neaktivní pilulky), s klasickým (21/7), mají více než rok ženy k dispozici pilulky s režimem 24/4.
Tento režim ve spojení s drospirenonem (hormonální antikoncepce Yaz) přináší uživatelkám řadu výhod. 24 aktivních pilulek obsahuje 20 µg ethinylestradiolu (estrogenu) a 3 mg drospirenonu (progestinu), po nichž následuje čtyřdenní interval užívání neaktivních pilulek (tedy „hormone-free" interval).
Zkrácení „hormone-free" intervalu o 3 dny oproti klasickému režimu přináší především mírnější kolísání hladin hormonů v organizmu, které je běžně pozorováno během klasické sedmidenní pauzy. Toto kolísání může vyvolat určité nepříjemné „příznaky z vysazení", například nevolnost, nadýmání a otoky (trápí 58 % žen), napětí a citlivost prsou (u 38 % žen), změny nálady, bolesti hlavy a břicha (70 % žen). Pro své potíže je 69 % žen nuceno užívat v tomto období léky proti bolesti. Tyto obtěžující příznaky vedou ve velké míře k tomu, že uživatelky přeruší, nebo dokonce ukončí užívání hormonální antikoncepce, a vystaví se tak riziku nechtěného těhotenství.
YAZ
Režim i pro čtyřicátnice
Režimu 24/4 se využívá také u antikoncepce (například Mirelle), která je určena především ženám starším 40 let. Obsahuje nejnižší dávky hormonů, které odpovídají odborným doporučením pro tuto věkovou skupinu žen. Režim 24/4 byl u této antikoncepce zvolen proto, aby byla zajištěna stejná antikoncepční spolehlivost a dobrá kontrola cyklu, jako je tomu u jiných kombinovaných pilulek obsahujících vyšší dávky hormonů. Protože většina žen už po 40 roce života neplánuje mít děti, mohlo by se zdát užívání antikoncepčních pilulek v tomto věku zbytečné. Opak je pravdou - užívání pilulek po 40 roce života zajišťuje, kromě svého antikoncepčního účinku, stabilní hladiny pohlavních hormonů, které ženu do značné míry chrání před prvními příznaky klimakteria, jako jsou návaly horka, bolesti hlavy, nepravidelná a silná menstruace.
Harmonický režim
- Výhoda: nejnižší možné dávky hormonů v harmonii s ženským tělem
Harmonický režim přinesla uživatelkám antikoncepce s přirozeným estrogenem (Qlaira), pro kterou je tento režim vlastní. Antikoncepce obsahuje estradiol valerát, jenž se v organizmu mění na přirozený estrogen (estradiol), tedy ten, který se normálně tvoří v ženském těle (vaječnících). Tento přirozený estrogen se od ethinylestradiolu, který se v ženském těle netvoří, liší v několika ohledech - rychle se vstřebává, metabolizuje a z organizmu se rychleji odbourává, méně zatěžuje metabolizmus jater a méně podporuje v játrech tvorbu bílkovin, které se podílí na řadě důležitých pochodů v těle, včetně např. srážení krve.
Co je Qlaira?
Autorka je gynekoložka
Jakou antikoncepci užíváte vy?
Nový komentář
Komentáře
já jsem zjistila že mám trombofili takže zhruba po třech letech braní antikoncepce jsem ji úplně vysadila a už se k ní nejspíš ani nevrátím
Já příští rok asi zase začnu brát HA, ale vrátím se k tomu, co se mi osvědčilo, čili k nějaké jednofázové v režimu 21/7. Naprosto mi to vyhovovalo (asi 10 let), takže nebudu experimentovat :)
Já teď při kojení užívám Cerazette, bere se 28 tab/1 bal/cca 500 Kč na 3 měsíce. Než jsem poprvé otěhotněla, užívala jsem 7 let různou antikoncepci - Minisiston, Diane (dobré na proti akné), Mercilon, všechny byly na principu 21/7 a byla jsem s nimi spokojená
wich — #15 Taky nepoužívám hormonální antiko a ani o tom neuvažuju, přitom děti máme plánované obě
Stačí, že připomínám manželovi, aby si vzal prášky na tlak, každou chvilku musím připomínat léky i dětem a pak už v tom mám bordel, komu jsem už připomínala, komu ne a na sebe bych určitě zapomínala, jak se znám. Náplast je blbost, ještě jsem nenašla náplast, po které bych neměla vyrážku, zřejmě nějaká alergie.
No jo, náplasti nic moc, přes všechny deklarované úžasné výhody.
Buď se odlepují úplně, nebo aspoň částečně, hnusně to vypadá, a jsou drahé.
Osobně mi tedy nečiní potíže si brát každý den pilulku, a léta jsem byla naprosto spokojená. Teď nemám - dočasně - nic.
wich — #15 Ne, je to pořád stejný. Moje kámoška náplasti nosí, odchlipují se okraje a pod tyto se lepí bordel, jakoby prach a chlupy z oblečení.. Je to na pohled nechutný. Docela se jí divím, že to nosí, protože ona je jinak abnormálně čistotná. Takže se divím, že jí to nevadí.
fixka — #11 Já se hormonům navíc spíš snažím vyhýbat všeobecně. Nadto ze zkušenosti kamarádky - náplast má tendence se odlepovat. Ale možná už ten systém vylepšili, je to už nějaký pátek, co jsme si o tom povídaly
žádnou
pracujeme na miminu 

Qlairu používám už druhý měsíc maximální spokojenost
Užívám Triquilar 21 a 7dní bez a v posledním asi 1/2 roce pozoruji první 3 dny menstruace velké bolesti hlavy. Už jsem s dr. domluvená,že mám po 40,takže když přijdu na kontrolu,změní mi antikoncepci,tak nevím, co mi nabídne. Aspoň mě článek poučil.
wich — #6 pro mě taky bylo nepohodlné pořád myslet na prášek,už rok používám náplastě a jsem spokojená.Mění se po týdnu,takže odpadá nošení antiko u sebe.Výhodám ale odpovídá cena skoro tisícovka.
Dante Alighieri — #9 Já mám Jeanine něco přes 2,5 roku a vždycky jsem platila mezi 670-690. Před dvěma měsíci v té samé lékárně téměř 800,-... překvapilo mě to, a paní lékárnice mi říkala, že místo aby se cena snižovala (není to žádná novinka), tak se bude naopak zvyšovat
Ať přispívá partner, mi taky dává pětistovku
Je pravda, že s ní nemám žádný problémy.
Fructia — #8 Jeanine je tak trochu můj "sen", hlavně kvůli té odvodňovací funkci. Takže už stojí víc než 900? Já jsem zatím na Minisistonu, ale až budu vydělávat, dopřeju si něco lepšího.
YAZ jsem vyzkoušela, bohužel jsem krvácela víc, i když bych neměla. S Jeanine jsem spokojená, i když ta cena mě posledně docela překvapila - opět se zvýšila
Mám injekci Depo provera, je dokonalá....nic nepolykám, nic si nemusím pamatovat, jednou za 84 dní dostanu kubík dávky do zadku a ochrana je zajištěna...
dazou — #4 Pro mne je už problém č. 1 vzít si každý den prášek, čili o dalších nevýhodách pro mne už nestojí za to se zmiňovat. Používáme jednu značku kondomů a ty máme v dózičce u postele, v peněžence, koupelně atd. Tohle vyhovuje nám oběma.
Mám klasickou 21, 7 dní pauza, vyhovuje mi to, nezapomínám, takže OK, změnu budu řešit až při dětech, kojení, atd, ale to je ještě čas
wich — #3 souhlas.
ja mam uz treti rok mirenu ajsem maximalne spokojen. ms minimalni a starosti se zapominanim zadny.
Po dlouholetém rozhodování jsem se rozhodla, že hormonální antikoncepci už nebudu ani zkoušet. Je to pro mne hrozně nepohodlný způsob ochrany.
Mohl by nám někdo z redakce napsat jestli už paní gynekoložka Mouková někde odpovídala na otázky - viz článek
//zena-in.cz/clanek/zeny-a-rakovina-ptejte-se-odbornika