Tým britských vědců objevil novou funkci hormonu kisspeptinu, který se tak může stát východiskem v léčbě žen, jimž se v důsledku hormonální nerovnováhy zastavil menstruační cyklus. Jak píše BBC, léčba se zřejmě stane efektivnější a méně nebezpečnou.

Kisspeptin obnovuje reprodukční funkce v těle žen, které mají sníženou hladinu hormonů kontrolujících menstruační cyklus. Studie zkoumala deset žen se zastaveným menstruačním cyklem, z nichž polovina dostávala injekčně hormon kisspeptin a polovina solný roztok. Krevní vzorky pak ukázaly, že ženy, které užívaly hormonální léčbu, měly 48krát vyšší hladinu luteinizačního hormonu (LH) a 16krát vyšší hladinu folikuly stimulujícího hormonu (FSH), než ženy užívající placebo.

FSH u žen stimuluje vývoj folikulu a jeho růst, což je přípravou na ovulaci. Zároveň podporuje produkci estrogenů ve vaječnících. LH napomáhá finálnímu vývoji folikulu a podmiňuje ovulaci. Ovlivňuje rovněž produkci ovariálních hormonů, zejména progesteronu.

"Neplodnost je zničující stav, který ovlivňuje miliony párů po celém světě. Tento objev je vzrušující a naznačuje, že kisspeptinová léčba může obnovit plodnost u žen s nižšími hodnotami hormonů ovlivňujícími cyklus," řekl vedoucí výzkumný pracovník týmu Imperial College v Londýně Waljit Dhillo.

Podle profesora Richarda Andersona, odborníka na plodnost z univerzity v Edinburghu, je výzkum příslibem efektivnější a jemnější cesty k léčbě žen, jejichž reprodukční systém se zastavil. "Současná léčba, která zahrnuje přímou stimulaci vaječníků a zavedení vajíčka od jiné ženy, vede k zvýšenému riziku mnohočetného těhotenství a dalších vedlejších účinů," řekl Anderson.

Oproti tomu kisspeptinová terapie může působit přímo na výchozí problém a účinně znovu probudit reprodukční systém a zároveň zajistit, že ochranný systém těla a regulační mechanismy budou pracovat nadále.

Kisspeptid je peptid, který je produktem stejnojmenného genu (genu Kiss1). Objeven byl jako gen potlačující rakovinu. Jeho produkt totiž umí tlumit vznik metastáz u melanomu a zhoubných nádorů prsu. V loňském roce se přišlo na to, že jde o gen, který spouští pubertu.

Kisspeptin je však také spouštěcím mechanismem ovulace. Neplodnost u řady žen je tak důsledkem toho, že jejich neurony nespolupracují správně s tímto hormonem. Kisspeptin by mohl také otevřít novou cestu k antikoncepci, která by se stala šetrnější jak k ženám, tak i životnímu prostředí.

Co říkáte na nový objev?