stomach

Přiznávám se, že k napsání tohoto článku mě přivedla vaše nedávná živá diskuse nad tímto tématem. Usoudila jsem, že potíže se žlučníkem má poměrně hodně z nás. Aby ne. Kameny totiž díky estrogenu trpí 40 % žen nad 40 let a jen 16 % mužů.

Ano, i já patřím k ortodoxním žlučníkářům, a to už dobrých dvacet let. Tlustá nejsem, v mastném si nelibuji, cholesterol mám v normě. Přesto mám od dvaceti let žlučníkové kameny. Měli je obě babičky i dědové, mají je i rodiče. U mě je to ryze genetická záležitost. Převalují se a plavou si ve žluči jako v termálních lázních a náramně se jim daří. Prý i utěšeně rostou. Aby ne, když je neruší ani laparoskop, ani skalpel. Občas si zaprskají a na chvíli se stáhnou, to když jim připravím spršku z Febicholu a bylinného čaje, ale jinak jsou v pohodě. Zkrátka jedna dlouhá dovolená. Ale i nad nimi se stahují temná mračna, i když zatím pouze na vzdáleném obzoru.

Ony totiž zase tak moc nezlobí. Byly doby, kdy mě paralyzovaly žlučníkovou kolikou a já nemohla pohnout ani malíčkem u ruky a přivolaní doktoři do mě prali injekce se spasmolytikem, ale teď se celé roky zmůžou jenom na nafouklé břicho či občasné bodání, které ale tak do hodiny přejde. Jsme kámoši. A o blízké se má člověk zajímat. Takže:

Co o nich víme?

Žlučník je orgán tvaru malé hruštičky, který spojuje játra s tenkým střevem. Svým hořkým obsahem napomáhá střevu zpracovávat především tuky. Žluč se tvoří celý den a je složena z množství látek a minerálů, které se za nepříznivých okolností začnou spojovat ve shluky - krystalizační jádra. Ty se na sebe nabalují a dají vzniknou hezkému, kulatému(nebo špičatému)  kamínku, který nás začne následovně trápit.

Proč?

Dodnes není jasné, proč k tomu dochází, ale ví se, že vyšší riziko mají obézní lidé, diabetici a těhotné ženy. Riziko zvyšují stavy po operaci trávicího traktu, příjem vysoce kalorické stravy, některé léky, ženské pohlavní hormony a v neposlední řadě stres. Tajemstvím není, že ani vleklé redukční diety s velkým omezením tuků nejsou pro jejich vznik nepříznivé. Vytvořená žluč se nespotřebovává trávením, zahušťuje se a usnadňuje vznik kamenů.

Kolika

Žlučníková kolika vzniká tehdy, když je žlučovod zablokován kamenem. Projevuje se pronikavou křečovitou bolestí v pravém podžebří, která může vystřelovat do zad či k pravému rameni. Díky tomu ji laik může zaměnit za infarkt. I ten může být doprovázen nevolností a zvracením.

První pomoc

Pro začátek vám prozradím pár babských rad. U nás doma se traduje šťáva s citronu. Jestliže vás po vydatném jídle „chytne“ žlučník a nemáte po ruce žádný lékárenský prostředek, vymačkejte si šťávu z celého citronu a vypijte. Pak si chvíli lehněte na záda s pokrčenýma nohama - osobně mi to už mnohokrát pomohlo.

Lidové léčitelství radí domácí samoléčbu pomocí šťávy z červené řepy. Prý se tak dají kameny bezbolestně rozpustit. Řepa obsahuje přes 50 % sodíku a jen 5 % vápníku.

Několik řep očistíme, omyjeme a svaříme. Tuto směs je nutné vařit tak dlouho, dokud není hustá jako sirup. Léčivé účinky řepy znali léčitelé již dávno a pro začátek doporučují řepnou šťávu míchat s mrkvovým sirupem. Tělo si totiž musí na tak prudkou očistnou kůru zvykat postupně. Po týdnu už lze pít 100-200 ml čisté řepné šťávy dvakrát denně před jídlem. Doporučován je i výtažek z bodláku ostřopestřec.

U lékaře

Jste-li ale spíš racionální příznivec moderní medicíny, spolehněte se raději a pomoc lékařů. Zvláště proto, že neléčené kameny mohou způsobit mnoho vážných komplikací, které při vší smůle mohou vést až k rakovině jater či slinivky. I bez této eventuality je kamínek nebezpečný, a to svým putováním po žlučníku nebo do tenkého střeva.  Pokud se kamínek zaklíní v ústí tenkého střeva, může dojít k zánětu slinivky břišní. Pokud se zaklíní v žlučových cestách, dochází k žlučníkové kolice.

Potvrdí-li vám lékař na ultrazvukovém vyšetření kameny, je nejlepší na nic nečekat a zbavit se jich. Záleží na závažnosti stavu, ale vždy máme dvě možnosti.

  • Konzervativní terapie – spočívá v podávání léků. Podávají se především spasmolytika – léky proti křečím. Velmi důležitá je žlučníková dieta
  • Chirurgická terapie – patří sem drcení kaménků ultrazvukem, nebo laparoskopická cholecystektomie, při které je žlučník odstraněn.

Také vás nebo někoho ve vašem okolí trápí žlučníkové kameny?

Reklama