V horkých letních dnech není teplo jen nám, dospělým, ale také našim dětem.
Díky nadměrnému pocení, které při těchto vysokých teplotách prožíváme, hrozí našim nejmenším riziko vytvoření bolestivých opruzenin. Ohroženým místem není jen zadeček, kde se opruzeniny objevují nejčastěji, ale také záhyby kůže, kde je pokožka v těsném kontaktu. Tato místa kvůli agresivnímu potu a nedostatku vzduchu potřebují zvýšenou péči.

Pokožka miminka je velice slabá a stále ještě ve vývinu, proto je více citlivá a náchylná na podráždění. Není odolná vůči nepříznivým vlivům jako pokožka dospělých. Pokud již opruzenina vznikne, jedná se o zarudlé, bolestivé místo. Rozsah těchto míst může být různý, od malinkého flíčku až po rozsáhlou ránu. Postižené místo je citlivé a bolavé.
Zejména při styku s močí, pokud je postiženo místo zadečku a okolí genitálu, reaguje pokožka bolestivě.

Opruzeniny většinou vznikají na místech, kde jsou na těle dítěte záhyby pokožky - v oblastech krku, zátylku, za ušima, na bříšku.

Praktické rady, jak opruzeninám předcházet

Opruzenina vzniká nahromaděním agresivních bakterií. Sledujte tedy s pečlivostí stav pokožky miminka především v místech, kam nemůže vzduch a záhyby jsou spolu v těsném kontaktu.
Udržujte pokožku v naprosté čistotě. Věnujte pozornost správnému výběru plenky. Doporučujeme například plenky Huggies Freedom, které jsou velice prodyšné a pomáhají předcházet vzniku opruzenin. Jsou speciálně tvarované a uzpůsobené dítěti v každém stupni jeho individuálního vývoje.
Nechte miminko v teplém počasí vesele dovádět bez plenky. Vzduch, který pronikne k pokožce dítěte, ji pomáhá udržovat zdravou. P
okožka již trpící opruzeninou se lépe zklidní a zahojí.
Měňte znečištěné plenky co nejdříve, abyste předešli delšímu styku pokožky s vlhkým prostředím plenky. Moč nebo stolice nepříznivě působí na dětskou pokožku a jsou živnou půdou pro nežádoucí bakterie.

Zvýšené riziko vzniku opruzenin je v průběhu noci.
Pokud vaše miminko již opruzeninou trpí, měňte plenky i v průběhu noci. Během čištění, mytí a utírání věnujte větší pozornost oblasti zadečku.
Buďte opatrní, protože pokožka postižená opruzeninou je velmi citlivá. Používejte čisticí ubrousky, které jsou napuštěné ochranným krémem či olejem s vitamíny podporujícími ochranu pokožky.

Vyvarujte se používání čisticích ubrousků s obsahem alkoholu a mýdlům. Tyto přípravky mohou mít nepříznivý vliv na vysoušení dětské pokožky stejně jako krémy s antibakteriální složkou.

Pokud se opruzeniny či jiné kožní onemocnění zhoršují, vyhledejte pomoc odborného dětského lékaře.
Naším tipem jsou čistící ubrousky Huggies® Cotton-Touch.
Tyto ubrousky jsou vhodné nejen pro péči o pokožku miminka spojenou s prevencí vzniku opruzenin, ale také jako velmi praktický doplněk na cestách.
Jsou totiž ideální k očištění nebo k příjemnému osvěžení rukou i obličeje celé rodiny. Ubrousky Huggies®Cotton-Touch mají neutrální pH a jsou vyrobeny z hebké a přitom pevné bavlny.
Jistě velmi oceníte praktické patentové zapínání „Quickzip“, které se dá opakovaně rozepínat a zapínat a zajistí, aby si ubrousky zachovaly správnou vlhkost.

V obchodech jsou k dispozici dětské čisticí ubrousky s jemnou vůní nebo ubrousky zcela bez vůně. Ty jsou obohacené o vitamín E a jsou určené zejména pro péči o novorozence.  

       
Reklama