Také si občas ráda jen tak samou radostí bezmyšlenkovitě a s úsměvem na tváři poskakujete? Zkuste vyrazit na jumping – aerobní cvičení na trampolínách, na kterém se jisto jistě brzy stanete závislou. Třeba tak jako já!

Vždy mě bavilo jen tak si v rytmu hudby (případně i bez ní) poskakovat, na nic nemyslet, a přitom si pohrávat s gravitací. Nedávno jsem si říkala, že mi přesně tato bezmyšlenkovitá činnost chybí, a začala jsem přemýšlet, kam se jít pořádně vyřádit. V tom jsem si vzpomněla na „trampošky“, kam jsem před několika lety pravidelně po boku své kamarádky docházela, a řekla jsem si, že svou starou lásku opráším, jelikož nerezaví! A o trampolínách (neboli jumpingu) toto tvrzení platí dvojnásob...

tt

Co je jumping?

Pro ty z vás, kteří toto aerobní cvičení neznají (o čemž pochybuji, jumping je totiž dostatečně provařenou sportovní aktivitou), jen pár základních slov úvodem: Jumping je, jak již bylo zmíněno, aerobní aktivitou, která probíhá na trampolínách pod vedením trenéra v doprovodu výrazné taneční hudby. Díky měkkým dopadům, které jsou na trampolíně docíleny, je toto cvičení šetrné ke kloubům, posiluje kloubní úpony, svaly kolem páteře, a navíc podporuje i posilování svalů pánevního dna. Výsledkem pravidelného cvičení je nejen rychlý úbytek vaší případné nadváhy, ale tato aktivita vás navíc zbaví i fyzického a emočního stresu – již po první hodině jumpingu pocítí váš nervový aparát značnou úlevu, neboť při lekci se vám vyplaví vysoké množství endorfinů. Během hodiny tak spálíte v průměru kolem 1 500 kJ, vylepšíte si svou kondičku a vytvarujete postavu za velmi krátkou dobu.

Co si vzít na sebe?

Základní výbava je poměrně jednoduchá – stačí vám obyčejné legíny, tričko, dostatečně pevná sportovní podprsenka a kvalitní aerobiková obuv, která vám udrží nohu na místě. Pokud byste cvičila bez pořádných bot, hrozilo by vám vymknutí kotníku či vykloubení prstů, což by si jistě žádná z nás nepřála.

Kam si jít zaskákat?

Jumpingových center je v Česku celá řada, existují dokonce fitness centra, která jsou na tuto sportovní aktivitu zaměřena. Seznam všech jumpingových center naleznete ZDE.

Proč právě jumping?

Po hodině jumpingu, která uběhla jak voda, jsem se s potem ve tváři vydala mezi své cvičící kolegyně a zeptala se jich, proč preferují právě tento sport?

„Neznám nic lepšího, než si sem jít pořádně zaskákat. Vyblbnu se, vypnu a navíc dělám něco pro své tělo.“ Martina, 43 let.

„Protože jsem za tři roky, co jumping cvičím, zhubla 10 kg. Přestala mě bolet záda a „trampošky“ se staly mou láskou a závislostí. Jana, 51 let.

„Je to nejzábavnější forma sportu, kterou znám. Linda 25 let.

„Hlavně mi vyhovuje, že mám na trampolíně svůj vlastní prostor a nikdo se mi nemotá před nohama tak jako na aerobiku. Zuzana 38 let.

„Miluju tu energii, kterou mi dává, a ráda se díky skákáním vracím do svých dětských let. Denisa 18 let.

Vyskočme si tedy všechny až do nebes a hop na jumping!

Čtete také:

Reklama