Diagnóze epilepsie čelí lidé v různém věku, nejčastěji však malé děti a staří lidé. Honzovi se na nemoc přišlo, když mu byly dva roky. „Poprvé jsme si s manželem všimli, že něco není s Honzíkem v pořádku, když mu byl rok a půl. Vždycky se na několik vteřin zahleděl do prostoru, znehybněl a vůbec na nás nereagoval. A to se opakovalo třeba i několikrát za den,“ vzpomíná Honzova maminka, která o těchto epizodách řekla při preventivní prohlídce dětské lékařce.

5d8c78376ce03image.png
Při vyšetření se přišlo na epilepsii. Po léčbě záchvaty ustaly a po pěti letech mohl Honza léky zcela vysadit. Zdálo se, že nemoc je pod kontrolou a již mu nebude komplikovat život. Do jedenácti let tomu tak skutečně bylo. Malý chlapec si oblíbil sport, jezdil na kole, lyžoval a hrál tenis a florbal.

„Pak ale přišel další záchvat a všechno začalo nanovo. Nejdřív lékaři čekali, ale po dalších záchvatech Honzíkovi museli znovu nasadit léky. Zkoušeli různé kombinace, ale nic nezabíralo, záchvaty se neustále opakovaly, většinou to byly záchvaty typu absencí, kdy o sobě Honzík vůbec nevěděl, takže jsem se děsila toho, že se mu něco, například při jízdě na kole, stane,“ vysvětluje Honzova maminka.

Když bylo jejímu synovi 15 let, rozhodli se s manželem, že zkusí změnit lékaře. „Potřebovali jsme nějaký nový impuls, protože léky nezabíraly, Honzík měl problémy ve škole, hlavně se soustředěním. Rád sportoval a soutěžil, což ale často záchvaty vyvolávalo, navíc jsme nikdy nevěděli, kdy záchvat přijde, bylo to někdy nebezpečné, a tak postupně přestal jezdit na kole a sjezdové lyže vyměnil za běžky a snowboard. Na druhou stranu si splnil sen, doběhl závod Spartan Race, na trati ho doprovázela kamarádka,“ vysvětluje Honzova maminka.

5d8c785150db2image.png
Po sérii vyšetření ve FN Motol přišli lékaři s tím, že Honza je vhodným kandidátem na chirurgické odebrání mozkového ložiska, zdroje epileptických záchvatů.

„Musel jsem na dvě operace za sebou, nejdřív mi lékaři do mozku voperovali sondy, které snímaly jeho činnost, pak mi teprve mohli odstranit ložisko. Bylo to pro mě několikatýdenní peklo. Musel jsem jenom ležet a skoro se nehýbat, z hlavy mi trčely dráty, které byly připojené na počítač,“ vzpomíná Honza.
 
Měsíc a půl po operaci dostal Honza záchvat, což se podle lékařů stává, teď už se mu to tři měsíce nestalo. Ke sportu se ale musí vracet pozvolna. „Učím se, jak sportovat správně, jak dobře dýchat, abych tělo nevystavoval náhlému stresu, což je ale s mou soutěživou povahou docela oříšek,“ popisuje Honza.

EPPI vodácký triatlon
Běh, jízda na kole a pádlování – to jsou disciplíny, ve kterých změří své síly účastníci EPPI vodáckého triatlonu. V tradičním závodě si zasportují jak lidé s epilepsií, tak zdraví lidé. Akci na podporu lidí s epilepsií pořádá u příležitosti Národního dne epilepsie spolek EpiStop – chce upozornit na mýty, které kolem nemoci stále panují. Startovní výstřel zazní ve Vlkovské pískovně u Veselí nad Lužnicí v sobotu 28. září ve 13 hodin. Lidé, kteří by se chtěli triatlonu zúčastnit, se mohou hlásit buď od 10 hodin přímo na místě, nebo prostřednictvím webu www.vodackytriatlon.cz.

Reklama