I přesto, že kouření už dávno vychází z módy, těžko silného kuřáka přinutíte, ať ihned přestane. Mohl by však své kouření alespoň omezit a nekouřit v bytě, kde je dítě. Honza v bytě kouří, a nepřestal ani když se mu narodilo dítě. Jeho přítelkyni Janě se to samozřejmě nelíbí.

Kouření v bytě

smoke

Honza s Janou jsou oba kuřáci. Seznámili se paradoxně i tím, že Honza Janě připálil cigaretu. Krátce po seznámení spolu začali bydlet a doma kouřili nejen na balkoně, ale také po celém v bytě. V zimě se jim na studený balkon nechtělo. Sotva však Jana zjistila, že je těhotná, s kouřením přestala. Honza neměl důvod, on přece těhotný nebyl.

Jana přišla do jiného stavu na jaře, a tak ve studených zimních měsících seděla už s viditelným bříškem doma v místnosti, kde si Honza klidně zapálil. Přece nepůjde v mrazu na balkon.
Jana mu to měla zatrhnout už tehdy, ale chápala potřeby kuřáka, samotné by se jí do té také zimy nechtělo.
Honza kouřil „pouze“ v kuchyni, v obýváku ani v ložnici si nezapálil. Také se dohodli, že až se miminko narodí, tak bude chodit už jenom na balkon.

Narození Honzíka

Malý Honzík se narodil koncem prosince. Na to, že byli oba kuřáci, je to zdravý kluk jako buk, vážící 3.65 kg. Už více než čtyři měsíce však Jana bojuje s tím, aby Honza chodil kouřit jenom na balkon. Mají přece v bytě malé dítě, a i když kouří jen v kuchyni, stejně jde kouř také do obýváku a do ložnice.

Jsi bezohledný „hajzl“

Honza jednou poslechne a na balkon jde, pak si ale stejně zase zapálí v kuchyni, do zimy se mu nechce.
„Jsi bezohledný hajzl,“ rozčílila se nedávno Jana, když si Honza zase zapálil doma, a to i přesto, že venku bylo teplo.
Honza jí na to odpověděl, že jeho rodiče taky doma kouřili, a on vyrostl bez újmy. A ještě ji střelil, že stejně, až přestane kojit, tak začne určitě kouřit také, a bude ráda, když bude sedět v zimě ve vyhřáté místnosti. „Jak ty můžeš vědět, jestli začnu, nebo nezačnu kouřit? Přestaň za mě rozhodovat a padej s tou cigaretou na balkon.“

Honza jde, ale jen co odejde Jana s Honzíkem na procházku, zase si zapálí v kuchyni. Je silný kuřák, kouří už od třinácti let a vůbec si neuvědomuje, že nejen „ubližuje“ svému dítěti, ale také už je pěkně „zastaralý“, protože kouření dávno není „in“.
Jana je rozhodnutá situaci řešit rázněji.
Sama se už po kojení ke kouření vracet nechce a není jí jedno, že by měl jejich chlapeček žít v zakouřeném bytě. Ví, že ji Honza moc miluje, ale přece jen to riskne. Dá mu nůž na krk, buď se bude ke zdraví svého syna chovat zodpovědněji a bude chodit kouřit jen na balkon, nebo ho odstěhuje z ložnice do „jeho zahulené kuchyně“. A to si mladý chlap rozmyslí.

Přečtěte si také:

Reklama