I přesto, že kouření už dávno vychází z módy, těžko silného kuřáka přinutíte, ať ihned přestane. Mohl by však své kouření alespoň omezit a nekouřit v bytě, kde je dítě. Honza v bytě kouří, a nepřestal ani když se mu narodilo dítě. Jeho přítelkyni Janě se to samozřejmě nelíbí.
Kouření v bytě
Honza s Janou jsou oba kuřáci. Seznámili se paradoxně i tím, že Honza Janě připálil cigaretu. Krátce po seznámení spolu začali bydlet a doma kouřili nejen na balkoně, ale také po celém v bytě. V zimě se jim na studený balkon nechtělo. Sotva však Jana zjistila, že je těhotná, s kouřením přestala. Honza neměl důvod, on přece těhotný nebyl.
Jana přišla do jiného stavu na jaře, a tak ve studených zimních měsících seděla už s viditelným bříškem doma v místnosti, kde si Honza klidně zapálil. Přece nepůjde v mrazu na balkon.
Jana mu to měla zatrhnout už tehdy, ale chápala potřeby kuřáka, samotné by se jí do té také zimy nechtělo.
Honza kouřil „pouze“ v kuchyni, v obýváku ani v ložnici si nezapálil. Také se dohodli, že až se miminko narodí, tak bude chodit už jenom na balkon.
Narození Honzíka
Malý Honzík se narodil koncem prosince. Na to, že byli oba kuřáci, je to zdravý kluk jako buk, vážící 3.65 kg. Už více než čtyři měsíce však Jana bojuje s tím, aby Honza chodil kouřit jenom na balkon. Mají přece v bytě malé dítě, a i když kouří jen v kuchyni, stejně jde kouř také do obýváku a do ložnice.
Jsi bezohledný „hajzl“
Honza jednou poslechne a na balkon jde, pak si ale stejně zase zapálí v kuchyni, do zimy se mu nechce.
„Jsi bezohledný hajzl,“ rozčílila se nedávno Jana, když si Honza zase zapálil doma, a to i přesto, že venku bylo teplo.
Honza jí na to odpověděl, že jeho rodiče taky doma kouřili, a on vyrostl bez újmy. A ještě ji střelil, že stejně, až přestane kojit, tak začne určitě kouřit také, a bude ráda, když bude sedět v zimě ve vyhřáté místnosti. „Jak ty můžeš vědět, jestli začnu, nebo nezačnu kouřit? Přestaň za mě rozhodovat a padej s tou cigaretou na balkon.“
Honza jde, ale jen co odejde Jana s Honzíkem na procházku, zase si zapálí v kuchyni. Je silný kuřák, kouří už od třinácti let a vůbec si neuvědomuje, že nejen „ubližuje“ svému dítěti, ale také už je pěkně „zastaralý“, protože kouření dávno není „in“.
Jana je rozhodnutá situaci řešit rázněji.
Sama se už po kojení ke kouření vracet nechce a není jí jedno, že by měl jejich chlapeček žít v zakouřeném bytě. Ví, že ji Honza moc miluje, ale přece jen to riskne. Dá mu nůž na krk, buď se bude ke zdraví svého syna chovat zodpovědněji a bude chodit kouřit jen na balkon, nebo ho odstěhuje z ložnice do „jeho zahulené kuchyně“. A to si mladý chlap rozmyslí.
Nový komentář
Komentáře
i já jsem kuřačka,ale určitě bych si v bytě nezapálila. Pokud si potřebuji dát cigáro tak zajdu na balkon nebo ven,at je léto nebo zima.Doma by mě to ani nenapadlo,sama mám malého syna a to bych mu přeci neudělala žít v zahuleném prostředí!
Tak s takovým chlapem bych nebyla a sama bych prestala kourit.
Není nic horšího pro dítě, nez mít za rodiče bezohledné kuráky.
Nejspí si oba neuvědomují, jaký dar a štěstí vůbec mají, protoze je mnoha nekuráckých párů, které dětátko mít nemohou ani po asistované reprodukci.
Sama pocházím z rodiny kuráků, kterí se později rozvedli a velice tězce jsme to s bratrem nesli.
Tací lidé se dríve či později začnou hádat i pred dětmi a to není dobré.
Pokud Honza Janu i svého syna doopravdy miluje, tak by měl prekonat svou závislost a nebo alespon kourit na balkoně.
kobližka — #22 úplne súhlasím k tomu niet čo dodať
Kimmy — #36 tak jo.
U.S. Department of Health and Human Services, Remarks at press conference to launch Health Consequences of Involuntary Exposure to Tobacco Smoke: A Report of the Surgeon General (2006)
http://www.surgeongeneral.gov/news/speeches/06272006a.html
In an important new finding, we have determined that secondhand smoke is a cause of sudden infant death syndrome (SIDS). Infants who die from SIDS tend to have higher concentration of nicotine in their lungs and higher levels of cotinine (a biological marker for secondhand smoke exposure) than infants who die from other causes. We have also found that infants who are exposed to secondhand smoke after birth are also at increased risk of dying of SIDS.
In addition, babies of nonsmoking women who are exposed to secondhand smoke during pregnancy are at risk for a small reduction in birth weight. Chemicals in secondhand smoke appear to affect the brain in ways that interfere with its regulation of infants’ breathing.
Mam tam chyby, pardon. Vykonani ma byt s tvrdym "y", neviem ako sa mi to podarilo
Rikina — #30 Rikina — #33 A tiez sa moze stat, ze ICH spolocne dieta proste najdu jedno krasne rano v koliske mrtve, a ako pricinu lekar zisti po vikonani pitvy SIDS (pretoze ak spravne viem tak fajcenie zvysuje sance umrtia nemluvniat na SIDS). Pan bude spokojny, nebude sa uz musiet kvoli nikomu a nicomu obmedzovat v svojom zdraviu-skodlivemu hobicku, zena uz mu tiez nebude mat dovod nadavat ze je "bezohledný hajzl"

nie? A vsetci budu spolu zit v laske a pokoji az do smrti, teda za predpokladu ze sa im nahodou nepodari mat dalsie dieta, ktore moze potencialne stihnut podobny osud. No ale pan manzel uz nebude mat ziadnu ujmu na ucte a to, ze jeho deti mozu/budu mat permanentnu ujmu na zdravi (ak nie rovno na zivote), to uz je predsa nepodstatne, no nie?
Fuj. Fakt nechapem ako moze niekto tak uvazovat ako niektore prispevky v tejto diskusii. Ten clovek je dospely, svojpravny chlap ktory by mal brat zodpovednost za svoje ciny. Pokial sa rozhodol mat deti, ma povinnost brat ohlad na ich zdravie a urobit pre ich zdravy vyvin maximum, nie im ho ucelovo a cielene nicit pod zamienkou nejakych alibistickych vymluv. Jeho dieta je na svojich rodicoch zivotne zavisle a ako nemluvna sa nema ako o seba postarat, vobec nema schopnost samo prezit. Vobec nechapem, ako mozu niektore prispievatelky v tejto diskusii davat za vacsiu hodnotu nejaku utlocitnost toho chlapika, ktory neberie zakladny ohlad na svojich najblizsich, ako ZIVOT a ZDRAVIE jeho dietata. Pardon, neviem to nejak spravne sformulovat, ale dufam ze je pochopene co som myslela.
Ked ma niekto tak malo ucty k zivote a zdraviu svojich vlastnych deti, tak si nezasluzi aby na neho druhy brali ohlady a jednali s nim v rukavickach.
Rikina — #33 Ale já opravdu považuju za výhru, pokud člověka určitý druh chlapa opustí
Je to příležitost k novému, v mnoha případech lepšímu, pokud to člověk správně zpracuje. A pro děti to nemusí to nutně znamenat ztrátu milujícího otce
Ne, jen slovíčkaříme a je evidentní, že je to pouze akademická debata ve volném nedělním čase. Já osobně se k radikálním řešením nemám potřebu uchylovat, vždy předpokládám, že nejprve jsou vyčerpán mírová řešení (viz níže) proto totéž předpokládám i u "hrdinky" článku.
Každý jsme jiný a tedy každý by tu situaci řešil jinak, použil tu svou pravdu, kterou pokládá za jedině správnou. Co si z toho všeho vezme hypotetická Jana, která buď vůbec neexistuje, nebo pokud náhodou ano, nejspíš ani netuší, že se stala předmětem diskuze, natož aby ji četla, to by mohlo být zajímavé se dozvědět.
Ale mám dojem, že by nás poslala na fialky všechny.
Suzanne — #31 Pokud pokládáš za výhru fakt, že by dítě mohlo přijít o otce a žena o manžela jen proto, že se nedokážou lidsky domluvit o pár cigaretách v kuchyni... pak nemá bejt tolik rozvodů, když kvůli všemu je hned potřeba "dávat nůž na krk" - řečeno slovy článku.
Je to takový "moderní" trend, nebo co... lidi se nesnaží hledat kompromisy, myslí si, že mají jakýsi "nárok" na to, aby bylo po jejich, a pokud není, hned sahají k dramatickým řešením. Ovšem málokdy je jim to k užitku. Kolikrát už mi někdo svěřoval, že kdyby byl býval měl v minulosti více rozumu, trpělivosti, pochopení atd., nevolil by radikální změnu a radši by do toho kompromisu šel. Jenže na to ti lidi přijdou obvykle až se zkušenostmi, mnohdy ne příjemnými.
Rikina — #29 To je takový vtipný bonmot, ano. Ale je fakt, že s měnícími se podmínkami se všichni musíme trochu měnit.
Rikina — #30 Možná nebude takový problém, aby si našla muže, který jí nebude čudit v bytě s nemluvnětem. Já jsem z toho pochopila, že určitou dobu byla chápavá, tedy by teď měl být chápavý on. Je to přece i jeho dítě, ne?
Nejde ani tak o nic, jako o to, že by člověk neměl záměrně způsobovat zdravotní problémy svému potomkovi, nota bene, když se to oproti minulým stoletím prostě ví. Ale je to tak, jak říkáš, možná to na něj bude moc a půjde. Někdy je odchod muže výhrou
No a pokud manžela dotyčná vystěhuje z ložnice do "zahulené kuchyně", je to nejspíš jen otázka času, kdy bude v nezahuleném bytě sama s nemluvnětem... zákon akce a reakce.
Když je někdo setrvale hnusný a prudí, určitě se všichni přetrhnou ochotou, aby mu vyhověli...
V podstatě je to klasická ukázka onoho "muž, když se ožení, doufá, že se jeho žena nezmění - a ona se změní, zatímco žena, když se vdá, doufá, že se její muž změní - a on se nezmění"
Fůůůůj, jak musí oba smrdět.
pajda — #23 Mám dojem,že svíčky pohlcující kouř to asi nevytrhnou

a navíc,i když někdo kouří jen v jedné místnosti,ten smrad se stejně natáhne do celého bytu.
pajda — #23 Mně tedy přijde logické a poměrně zralé, že svůj postoj změnila, když se ocitlo dítě v bytě
A s IQ souvisí to, že on by měl svůj postoj změnit alespoň v souvislosti s ochranou vlastního dítěte.
No, že by kouření nebylo až tak v módě, tak to jsem nezpozorovala. Jen těch žen většinou středního věku, co potkávám po Praze s cigaretou při chůzi (to už je dost těžká závislost a vypadá to hrozně - na druhou stranu to dělala moje tchyně, ročník 20 a k ní to prostě patřilo). V módě je ono tvrzení, to jistě! A určitě se nedá situace srovnat s % kuřáků ve 20. - 80. létech minulého století! Jen není v módě kouřit už vevnitř - naše generace vypalovala po hospodách, dnešním dvacátníkům nedělá vůbec problém kouřit před hospodou, dokonce to je svým způsobem móda. Znám hodně málo lidí, kteří nikdy nekouřili - většina z nich jsou odnaučení kuřáci - nebo prostě kouří, ale "nechlubí" se tím. V rámci zaměstnání většinou tajně a i tak se stalo zvykem postávat před firmami a vypalovat tam. Dříve se prostě jen "normálně" kouřilo v kancelářích a chudáci nekuřáci se případně museli přizpůsobit (viz dobové filmy).
pajda — #23 ...tak to víš, nejdřív byla unešená, jakého si našla chlapáka, takže dělala, co mu na očích viděla a teď se diví, že on si představoval, že to tak bude i dál.
Jenže, kdyby si nevykuřovali tak pěkně předtím spolu, mohl si najít jinou.... a teď když je chycený, tak ona je světice a on bezohledný.
Dokud si vypalovali zobák oba, tak Jana proti kouření nic neměla. Prudit začala, až když se rozhodla, že ona sama kouřit nebude. Takže IQ je na obou stranách stejné - co dělá ona, to je v pořádku, co dělá on, to je špatně. A když se on hned nepřizpůsobí, je hajzl, zatímco ona je paní vzorná. U táty v rodině kouřily i rohožky před dveřma, u mámy nikdo a problém to nebyl...dodneška když si chci připomenout tátu, tak si jdu sednout na kafe ke kolegovi, který kouří. Co kdyby milostivá koupila domů kouř pohlcující svíčky, zjistila, jak se dá v bytě větrat tak, aby vzduch z kuchyně nešel do celého bytu (přece nevětrají smrady z vaření dovnitř do obýváku?) a dohodla se, že večer se už kouřit vevnitř nebude? V místnosti s malým děckem podle článku nikdo nekouří, a dost pochybuju, že Janu někdo přivazoval provazem k židli, aby musela sedět v zakouřené kuchyni, když byla těhotná. Prostě se jenom nedokázala sbalit a odejít, jak by to udělala každá soudná a dospělá ženská.