Sněmovna přehlasovala prezidentské veto k zákonu o registrovaném partnerství homosexuálů. Jsem pro a byla jsem pro. Jen se mi nelíbí způsob, jakým byl zákon prosazen. Názory, zda umožnit párům stejného pohlaví „uzákonit“ svůj vztah, se různily a čím dál tím více argumenty nabývaly na razanci. Nevznikla debata, ale boj. Už v něm nešlo o to, zda umožnit lidem, kteří chtějí trochu jiný „svazek“, než je tradiční manželství – muž, žena. Stala se z něj politická záležitost. A střílelo se ostrými. Ano, mohli jsme se od jistého lidoveckého poslance dozvědět, že homosexualita je nakažlivá, sňatky mezi těmito lidmi jsou zvrácené, škodí dětskému pohledu na vidění vztahu mezi dospělými. Druhá strana odpovídala diskriminací 4% menšiny u nás, ošizením stejných práv, jako mají svazky mezi heterosexuály.

To už zaznělo mnohokrát předtím. Díky tomu, že pan prezident se vyjádřil proti a odmítl zákon podepsat, se ještě prohloubila krize mezi Hradem a Strakovou akademií. Premiér Paroubek označil novou zákonnou normu za jeden z klíčových bodů sociální demokracie. Ostře se ohradil proti prezidentovi a šel si tvrdě za svým. Tak jak to on umí. Při hlasování ve Sněmovně nesměl chybět ani jeden z poslanců ČSSD. A neexistovalo, aby jeden z nich zvedl ruku proti. Sociální demokraté v tomto nesmějí mít svůj názor. Předseda řekl: zákon bude, tak ho odsouhlasíme. Zvedlo pro něj ruku 101 poslanců ze 177 přítomných. I těžce nemocný poslanec ČSSD Robert Kopecký, který sotva stál na svých nohou, se dostavil. Právě jeho hlas byl rozhodující. Zákon prošel, tou nejtěsnější většinou, jaká je možná. Jen, aby mu za to ministr Rath nestrhl nemocenské dávky, že v pracovní neschopnosti chodí do práce.

Že si protiřečím? Ne, přeji homosexuálům, aby mohli vést život dle liberálních norem demokratické společnosti. Jen mi vadí, jakým způsobem jim to bylo umožněno. Nátlakovou metodou ze strany nejvyšších míst. Ať tak či tak, jděte se zaregistrovat, čtyřprocentní spoluobčané. Vy máte své svazky před sebou, my tu děsivou anabázi za sebou. Páni poslanci se mohou začít hádat kvůli jiným věcem. I Klaus s Paroubkem. Vždy se něco najde.

Co zákon řeší

  • upravuje vznik a zánik svazku lidí stejného pohlaví
  • partneři a partnerky budou uzavírat svazek prohlášením před matričním úřadem
  • svazek lidí stejného pohlaví se bude zapisovat do občanského průkazu
  • partnerům stejného pohlaví zaručí nárok na informace o zdravotním stavu druhů
  • lidem stejného pohlaví umožní dědit stejně jako manželům
  • počítá se vzájemnou vyživovací povinností druhů stejného pohlaví


Reklama