Památník věnovaný homosexuálům byl v Berlíně po dlouhých sporech odhalen. Je určen tisícům homosexuálů, kteří byli během holocaustu vězněni v koncentračních táborech. Přes padesát tisíc lesbiček a gayů bylo podle odhadů uvězněno a téměř deset tisíc jich za stěnami koncentračních táborů zemřelo.

Deska umístěná na kamenném památníků líčí osudy homosexuálů za třetí říše. Ve stěně pomníku je pak okénko, jímž mohou návštěvníci sledovat nepřetržitě se přehrávající video dvou líbajících se gayů.

Po dvou letech se bude video obměňovat. Příště se v okénku bude zobrazovat líbající se lesbický pár. To proto, že proti homosexuálnímu polibku se ohradily německé lesbičky, s tvrzením, že památník je určen nejen gayům a video by tedy podle jejich názoru mělo zobrazovat obě pohlaví.

Aktivisté upozorňují, že v mnoha zemích jsou dosud homosexuálové diskriminováni. V některých státech je dokonce ještě dnes homosexualita trestná. Na památníku stojí doslova: „V mnoha částech světa jsou lidé stále pronásledováni za svoji sexuální orientaci, homosexuální láska je zločin a polibek může znamenat nebezpečí.“

 

Jaký je váš názor na homosexualitu? Zašla byste se na památník při návštěvě Berlína podívat?

Reklama