Tak je to zase tady. Paní zima definitivně převzala vládu na podzimem a své žezlo rozhodně jen tak z ruky nepustí. Milovníci tepla drkotají zuby a zachumláni v teplých dekách, popíjejí horký čaj u televize. Milovníci zimy mají jasno – jedeme na hory!

Na co byste neměla zapomenout před odjezdem?

  • Docela určitě musíte s dostatečným předstihem zajistit ubytování. Sehnat volná místa uprostřed sezóny je téměř nemyslitelné. Pokud nejezdíte na stále stejné místo a jedete s dětmi, zjistěte si, zda jsou na vámi vybraném místě na děti připraveni a dostatečně vybaveni.
  • Zkontrolujte lyže! Sice žijete v domnění, že jste je loni ukládala neporušené a v naprosto dokonalém stavu, avšak opak může být pravdou. Nezkazte si dovolenou rozbitým vázáním nebo o dvě čísla menšími přeskáči vašeho puberťáka, i když jste přesvědčená, že mu noha o tolik od loňska zase nevyrostla. Nechejte odborníka ať vám zkontroluje vázání.
  • Upozorňovat zkušené lyžařky a ostřílené návštěvnice hor, abyste zabalily malým dětem dostatek oblečení, je naprosto zbytečné. Přesto nezapomeňte přibalit také nějakou hru, oblíbenou hračku či jinou zábavu pro chvíle, kdy budete trávit čas v chatě. Zjistěte si, zda středisko kam vyrážíte, organizuje kurzy lyžování pro děti či zda si můžete vypůjčit sáňky.
  • Naprostou nezbytností jsou krémy pro celou rodinu. Myslete na pokožku vás všech a chraňte jí před mrazivým vzduchem. Vyberte opravdu kvalitní s UV filtrem. Přibalte starý dobrý jelení lůj.
  • Pokud vyrážíte do ciziny, vyzbrojte se pasem i telefonními čísly, kdybyste potřebovali nečekaně pomoc.

Co vás čeká na horách?

Kromě odpočinku a príma “lyžovačky” bezesporu náročné horské počasí. Počítejte zvláště ve vyšších nadmořských výškách s poklesem kyslíku, což dá vašemu organismu trošku zabrat. Ještě více pak dětem, kterým trvá aklimatizace o něco déle. Což ovšem neznamená, že by jim pobyt na horách neprospíval. Naopak.

Dozajista máte svá oblíbená místa, kam se rádi vracíte. Za zkoušku však stojí vyzkoušet i něco nového. Stále více středisek se zaměřuje právě na pobyty rodičů s dětmi. Každé větší má k dispozici lyžařskou školu pro děti, kde se i vaši nejmenší naučí prvním krokům na lyžích pod vedením zkušeného lektora.

Dětem jsou také věnovány jednoduché sjezdovky, které zdobí postavičky z pohádek. Mívají také půjčovnu bobů, sáněk nebo obyčejných pytlů a k tomu určenou sjezdovku. Raritou nebývají ani školičky, kde vám dítko pohlídá hodná paní učitelka a vy se zatím můžete vesele prohánět po kopcích. Pravda, více na takováto střediska narazíme zatím v cizině, ale i u nás se začínají objevovat první vlaštovky.

Pokud zvolíte zimní dovolenou jen jako příjemnou relaxaci spojenou s procházkami zasněženou krajinou, pak vězte, že i odborníci se shodují na tom, že má pro lidský organismus velmi příznivé účinky.

Takže neváhejte a vzhůru na kopce a mně nezbývá něž vám popřát, abyste nenarazili na rodinku “a la Homolkovi” a užili si báječně tu zimní pohodu.