hom.jpg
Foto: Shutterstock

Kamil, 23 let: Máma mi řekla, že jsem ji zklamal

Kamil pracuje jako volnočasový pedagog. O tom, že ho místo žen přitahují výhradně muži, měl podle svých slov jasno odjakživa. Nikdy si nepamatoval, že by se mu líbila dívka. Nějaký čas trvalo, než si v hlavě urovnal, o co se jedná. „S holkou jsem nechodil nikdy. Ani v pubertě. Před kamarády a rodinou jsem to hrál na to, že nemám o vztahy zájem a bojím se, aby se na mě nějaká hned nepověsila,“ říká Kamil. „Svůj první sexuální zážitek vůbec jsem si prožil ve druháku na střední s učitelem základní umělecké škole. Byl jsem hodně zmatený, protože iniciátorem byl samozřejmě on,“ vzpomíná.

Jakkoliv byla akce s učitelem nečekaná a trochu i zvláštní, otevřela Kamilovi oči a pochopil, jak se věci mají. Velké starosti mu ovšem dělala především jeho konzervativně založená rodina, zvláště pak otec s matkou. Kdykoliv se dostali do kontaktu s jakýmkoliv projevem homosexuality, například ve filmech a televizi, reagovali velice negativně a nepřátelsky vůči této menšině. Kamilova matka se dokonce vyjádřila, že by nikdy nepřežila, kdyby některý z jejich synů byl gay.

„Nikdy jsem nebyl a ani nebudu typem gaye, který si zakládá na tom, kolika lidem za den o své orientaci řekne. Myslím si, že je to osobní informace a svěřím ji jen nejbližším lidem. Ovšem kdo by mi měl být bližší než vlastní rodina? Až do maturity se nenašla vhodná chvíle k otevření tohoto tématu,“ říká.

Tlak ze strany rodiny, kdy si Kamil přivede slečnu postupně sílil. Výmluvy docházely a sám začal pociťoval, že není jiná možnost než jít s pravdou ven. „Vzpomínám si na ten den naprosto přesně. Máma myla nádobí a z ničeho nic se zeptala, jestli nejsem náhodou jeden z těch homosexuálů, jak je to teď všude módní. Polknul jsem, nadechl se a poprvé nahlas přiznal, že jsem. Máma popadla talíř a praštila s ním o zem. Křičela na mě, že tohle je její životní zklamání. Okamžitě jsem se sbalil a odjel na internát o den dříve. Doma se nedalo vydržet,“ vzpomíná.

Čtěte také: Jsem heterosexuální, ale měl/a jsem sex se stejným pohlavím. Mohla za to zvědavost i alkohol, přiznávají naši čtenáři

Vztahy s rodiči se podle Kamila postupně narovnaly. Ovšem jeho orientace je naprosté tabu. „Prostě se o tom nemluví. Máma i táta pořád tak nějak doufají, že je to jen můj vrtoch, který ukončí krásná a vzdělaná mladá slečna, což se samozřejmě nikdy nestane. Jednou se s tím budou muset smířit,“ uzavírá.

Karel, 17 let: Táta se hlásí k ideálům neonacismu, svoji orientaci mu nebudu moci přiznat nikdy

Karel je mladý student gymnázia. Teprve nedávno, přibližně před dvěma lety, začal objevovat svou vlastní sexualitu. „Byl jsem v intimních věcech asi trochu pomalejší. Moje kamarády zajímaly holky snad od šesté třídy, ale já na tohle nikdy nebyl. Dokonce nejsem ani velkým příznivcem pornografie, což je u mladého kluka asi divné. Ale díky tomu jsem dlouho plně nechápal, že ve věci orientace jsem jiný. Navíc moje rodina vyznává trochu jiné hodnoty než já. Otec denně sdílí na sociálních sítích nepravdivé informace o uprchlících či o různých náboženstvích, a především o takzvané tradiční rodině. Je samozřejmě zapřisáhlým odpůrcem sňatků homosexuálů. Kdybych to měl pojmenovat úplně otevřeně, tak řeknu, že nacistické ideály jsou mu blízké. V tomhle se my dva nikdy neshodneme, a proto se s ním o politice nebavím. Považuji se za liberála a pacifistu. Navíc od mala zpívám, v chlapeckém sboru a teď i sólově. A tohle všechno pro mého tátu znamená, že nejsem dostatečný chlap. A to chudák ještě neví, že už nějakou dobu chodím s kolegou z našeho sboru. Je o něco starší, takový ten mužný typ a rozhodně nepůsobí jako homosexuál. Proto ho naši považují čistě za kamaráda. Táta si s ním dá i pivo a má ho rád. Ovšem kdybych přiznal, jak se věci mají, bylo by zle. Máma je k těmto věcem otevřenější a když není otec doma, můžu si s ní popovídat. Hrozně se ale bojí táty, tak nikdy nevykročí z jeho stínu. Je mi jasné, že ve chvíli, kdy se mu přiznám půjdu z domu. Musím počkat aspoň do maturity,“ říká Karel smutně.

Radoslav, 42 let: Otec se mnou skoro dvacet let prakticky nepromluvil

Radoslav se pohybuje v umělecké branži. Tam je homosexualita naprosto běžná a nikdo se nad ní nepozastavuje. Především velké umělecké soubory třeba v Praze jsou zcela otevřené, a tak se tam homosexuálně orientovaní cítí jako doma. Ovšem skutečně doma se u svých rodičů Radoslav cítit nemůže.

„Táta patří ke Svědkům Jehovovým. Homosexuály jednak považuje za hříšníky a jednak za extrémně promiskuitní jedince, kterým není nic svaté. To je naprostý nesmysl. Jsem věrný a vztahový typ, se svým teď už mužem jsem dvacet let,“ říká. Ani jeho coming out se neobešel bez velkého dramatu. Otec Radoslava po přiznání homosexuality chladnokrevně vyhodil z domu. Mnoho let svého syna odmítal vidět.

„Před rokem jsme s partnerem měli svatbu. Máma přijela, a dokonce mě odvedla k oltáři. Táta tam ale chyběl. Sice se už bavíme, dokonce i s mým mužem se dokáže bavit. Jako mého partnera ho ale nikdy neakceptoval a akceptovat nebude. Naše vztahy jsou asi navždy poznamenané. Samozřejmě, že mě to strašně mrzí a bolí, je to můj táta. Ale nehodlám předstírat, že jsem někdo, kdo nejsem,“ uzavírá.

Čtěte také: 

Zdroj: Respondenti redaktorky