Cestovní horečka
5b7a7e5165261obrazek.jpg

 • Argentum nitricum 15 C – lék na nervozitu, neklid a pocit, že nic nestíháme. Pro děti je typické, že se cestou neustále ptají: "Kdy už tam budeme?“ Může se objevit průjem, časté močení, bolest břicha a touha po sladkostech. Bledost v obličeji až pocit závratí. Neklid se projeví také po stránce motorické – nervózní popocházení a pobíhání. Dávkování: 2x denně od prvních příznaků po dobu příprav.
 • Aconitum 30 C – lék šoku, náhlých změn a nečekaných situací (např. když změní termín odletu nebo vzniknou nečekané komplikace). Tento lék má v obraze také horečku s rozpáleným tělem bez pocení, která často vzniká náhle, z plného zdraví, a často bývá kolem půlnoci. Je doprovázena silnou žízní na ledovou vodu. Aconitum můžeme také použít při velmi prudkých změnách okolní teploty (např. při cestování do tropů nebo naopak do chladných oblastí). Dávkování: ze začátku dávkujeme často (i po 15 min.) do odeznění příznaků.
 • Gelsemium 15 C – při trémě a strachu z konkrétních očekávaných událostí. Příznakem bývá fyzická i psychická slabost, pocit, že se podlamují kolena, pocení studeným lepkavým potem, bolest břicha, časté chození na záchod. Nechuť k jídlu a uzavírání se do sebe (nevyhledává společnost a je raději sám). Stav může být doprovázený bolestmi hlavy, které jsou hlavně v zátylku. Dávkování: 2–3x denně po dobu potíží.
 • Ferrum phosphoricum 9 C – tento lék dávám často dětem, které na cestování reagují zvýšenou teplotou. Tato teplota se může objevit už před cestou, v jejím průběhu nebo až po cestování, kdy dítko místo užívání si dovolené leží v posteli s 1–2denní teplotou. Pokud víme, že naše dítko takto reaguje, podáme Ferrum phosphoricum už preventivně před cestou 2x denně. V případě, že už teplota vznikla, dávkujeme po 1 hod.
 • Magnesia phosphorica 9 C – v obraze je napětí až křeč na fyzické i psychické úrovni. Může se projevit křečí v kosterní svalovině (nejčastěji v lýtku), bolestí hlavy. Preventivní podávání před dlouhou cestou zvýší komfort cestování a zamezí vzniku křečí v nohách z dlouhého sezení. Dávkování: 2–3x denně.
 • Coffea cruda 15 C – lék proměnlivých nálad, vzrušení. Podávám ho u dětí, které se velmi těší, až jsou z toho celí rozrušení, buší jim srdce, špatně před cestou spí, hlavu mají plnou myšlenek a plánů. A z tohoto těšení nakonec onemocní. Jejich těšení může přejít až do rozčilení. Dávkování: často, i po 15 min. nebo do pitného režimu až do odeznění příznaků.

Cestovní nevolnost

 • Cocculus indicus 9 C - pocit závratě, nauzea. Zhoršuje se silnými pachy i zrakovými vjemy. Zlepšení nastává v teple. Je to také lék na harmonizaci narušených biorytmů (např. při cestování přes časová pásma, tzv. jet lag).
 • Tabacum 9 C - bledost, nauzea, slinění a pocit bušení srdce. Zlepšení na čerstvém vzduchu a zavřením očí. Při cestování v přeplněném dopravním prostředku může být pocit, že se tam zadusíme.
 • Borax 9 C - nesnese pohled z výšky dolů. Je to lék mořské nemoci i nevolnosti při cestování letadlem nebo na pouťových atrakcích. Je zde silný pocit ztráty půdy pod nohama, přecitlivělost na hluk a také strach z bouřky - z hromu.
 • Ipecacuanha 9 C - nauzea se silným zvracením, které nepřináší úlevu, pacient nemá žízeň, jazyk je čistý bez povlaku.
 • Bryonia 9 C - zhoršuje se sebemenším pohybem nebo dotekem, pocit intenzivní žízně.
 • Petroleum 9 C - nesnese pohled z okna, musí sedět vždy ve směru jízdy, lepší se se zavřením očí. Neschopnost při jízdě číst.
 • Nux vomica 9 C - přecitlivělost na pachy, hluk i chlad. Při jízdě bývá často netrpělivý, má v sobě silný pocit zodpovědnosti a často mívá poruchy zažívání.

Dávkování: podáváme během cesty, nejlépe rozpuštěné ve vodě, a popíjíme po malých doušcích, nebo často (i po 10 min.) podáváme granule pod jazyk.

Více informací najdete na portálu Svethomeopatie.cz.