Nejběžnějším problémem, se kterým se mnoho žen v průběhu těhotenství setká, je nevolnost a zvracení. Průběh těchto potíží a jejich intenzita je velmi individuální, nicméně někdy je nutno nastávající maminku pro těžké zvracení i hospitalizovat v nemocnici. Nevolnost je vyvolaná určitými jídly, ale často i jen pachem kuchyně, cigaretového kouře a někdy stačí i jen pomyšlení na jídlo…

Při řešení těhotenské nevolnosti a zvracení jsou na prvním místě režimová opatření stran jídla a diety. Jistě je nutné vynechat vše, co nevolnost provokuje. Je vhodné jíst menší porce jídla než obvykle a jíst alespoň 5× denně. A protože nevolnost může být vyvolána i nízkou hladinou krevního cukru, je dobré mít stále u sebe nějaké malé jídlo, jako například sušenky, kousek čokolády, banán a podobě. Také se vyplatí mít něco „drobného“ i na nočním stolku a najíst se hned ráno, ještě než vstanete z postele. Dostatečný pitný režim je samozřejmostí a v jeho rámci je možno nevolnost mírnit i zázvorovým čajem, který je možno dochutit medem a citronem.

Těhotenská potíž č. 1: nevolnost

cumlZ homeopatických léků bývá nejčastěji indikován lék Sepia officinalis 15CH, jehož obraz se těhotenské nevolnosti podobá nejvíce. Nevolnost je vyvolaná nejen pachem vařeného jídla, ale i jen pomyšlením na něj. I přes nevolnost je zvláštní pocit prázdnoty v oblasti žaludeční jamky. V obraze tohoto léku najdeme i známé „těhotenské chutě“, v tomto případě nejčastěji na kyselé potraviny, typicky nakládané okurky a zeleninu anebo na jablečný džus. Nevolnost se v klidu zhoršuje a zlepšuje s vydatným pohybem, jako třeba během nebo tancem. Žena má sklony ke smutku, starostem a často bývá rozčilená i z nicotných příčin. Podává se 3–5× denně po 5 granulích.

Dalším z homeopatických léků použitelných při těhotenské nevolnosti je Nux vomica 9CH, kdy nevolnost je horší především po ránu, bývá zhoršována vydatným jídlem, kávou, alkoholem či kouřením, nicméně žena má na tyto stimulanty přesto neodolatelnou chuť. Opět se podává 3–5× denně.

Pulsatilla – žena má nevolnosti zhoršované v přeplněných či vydýchaných místnostech a ulevuje jí pobyt na čerstvém vzduchu. Nesnáší těžká a tučná jídla a i přes zvracení a pocit suchosti v ústech nemá téměř vůbec pocit žízně. Dávkování léku Pulsatilla 9CH je opět 3–5× denně 5 granulí.

Těhotenská potíž č. 2: únava

Zvlášť ve vyšším stupni těhotenství se často objevuje únava, žena se cítí opravdu jako zbitá, protože kilogramy navíc jsou na těle přece jen znát. V noci jen těžko hledá polohu na spaní, o „kopání“ miminka ani nemluvě. Výborným lékem na tyto stavy je Arnica montana 15CH, 3× denně 5 granulí.

Těhotenská potíž č. 3: bolesti zad

Bolesti zad, které s rostoucím bříškem taky rostou, se dají léčit již výše zmíněnou arnikou, a to tehdy, pokud se žena cítí jako zbitá. Bolesti v oblasti bederní páteře, které doprovází výrazný pocit slabosti a které se charakteristicky zlepšují opřením zad o něco hodně tvrdého, jako je třeba dřevěná židle, velmi dobře reagují na lék Kalium carbonicum 9CH, podávaný 3–4× denně 5 granulí. Bolesti v tomto případě zhoršuje klid a odpočinek a naopak jsou menší při rozhýbání.

Těhotenská potíž č. 4: slabost zad

Někdy se u žen v posledních měsících těhotenství objevuje zajímavý stav, kdy se při chůzi najednou objeví slabost zad a dotyčná nemůže náhle udělat ani krok. Tyto potíže řeší lék Bellis perennis 9CH, podávaný 3–4× denně 5 granulí.

Těhotenská potíž č. 5: emoční výkyvy

Ještě bych zde rád zmínil základní lék emočních výkyvů, o které v tomto citlivém období nebývá nouze. Je to lék Ignatia amara 15CH, který je výbornou pomocí v situacích náhlých špatných zpráv, neshod s partnerem i okolím, náhlé smrti někoho blízkého a podobně. Je to lék smutku se zamlklostí a neustálým vzdycháním, pocitem únavy a ospalosti, se zíváním, eventuálně i s bolestmi hlavy, které spraví klasické pevné ovázání hlavy ručníkem. Charakteristickým znakem je zde pak to, že tento stav zmírní nějaké rozptýlení (popovídání si, kino či televize) než utěšování.

Homeopatická příprava na porod: přirozený

Do posledních týdnů těhotenství neodmyslitelně patří i příprava k porodu, nejlépe samozřejmě přirozenému, ale někdy je již předem jasné, že těhotenství bude muset být ukončeno císařským řezem, zejména při zdravotních potížích maminky. Krom podpory a přípravy psychické, což je záležitost literatury, partnera a předporodních kurzů, velký díl vykoná i homeopatie.

Základní lék v přípravě k porodu jak přirozenému, tak i císařským řezem představuje Arnica montana 15CH, je to hlavní lék poranění měkkých tkání a při podání před porodem slouží k prevenci těchto poranění. Jeho další významnou funkcí je i příprava cévního řečiště na budoucí zátěž, snižuje velikost krevní ztráty během porodu, zrychlí vstřebávání hematomů a mimo jiné i sníží nebezpečí tromboembolie. Podávat jej je možno již 3 měsíce před porodem 5 granulí 1× týdně, 14 dní před porodem přecházíme na podávání 1× denně v dávce 5 granulí. Gelsemium sempervirens 15CH pomůže zvládat strach a obavy z toho, co bude, trému, kterou doprovází paralýza s pocitem otupělosti a třesem. Tento lék je možno začít podávat asi měsíc před porodem v dávce 5 granulí 1× týdně. Ke slovu opět může přijít i již zmíněný lék Sepia officinalis 15CH, který v tomto období poslouží k posílení vazivového aparátu, jehož dobrá funkce je nezbytná ke zdárnému průběhu spontánního porodu. I tento lék se začíná podávat asi měsíc před porodem 5 granulí 1× týdně. K uvolnění děložního hrdla a přípravě porodních cest slouží lék Actaea racemosa 15CH, jejž je vhodné začít podávat asi týden před termínem porodu, a to 5 granulí 1× denně.

Homeopatická příprava na porod: císařský řez

Příprava k porodu císařským řezem s léky Arnica montana a Gelsemium sempervirens je shodná s již popsaným postupem a dávkováním.

V těhotenství se samo sebou může objevit i řada jiných nepříjemností či zdravotních potíží, které jsem zde nezmínil, ale prakticky vždy je možno vyléčit či zmírnit tyto potíže s pomocí homeopatie, ale to by bylo již na jiný příspěvek. Stejně jako možnosti homeopatie při vedení porodu či při řešení poporodních potíží.

MUDr. Jaroslav Čupera
Člen Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.
odborník uLékaře.cz

Reklama