Rad, jak se zbavit slimáků nebo alespoň omezit počet těchto nechtěných likvidátorů naší úrody, není nikdy dost. Vyzkoušejte alternativní metodu, která je jednoduchá, humánní a funguje.

Slimáci. Věčné letní téma. Neznám nikoho, kdo by se jím poslední dobou nezabýval. Vyjma těch, kteří zahradu nemají a slimáci jdou (nebo spíš lezou) mimo ně. Šťastní to lidé? Jak se to vezme. Nemohu mluvit za všechny, ale mně se to nechce vzdát. Stále doufám a hledám nějaké řešení, jak se těch slizounů žravých zbavit.

slimák

Měděný drát, který jsem vyzkoušela nedávno, mě zklamal ZDE. Nefunguje to tak, jak jsem si představovala. Sliz s mědí určitě reaguje a slimákům se tento kontakt opravdu nelíbí, ale když drát podlezou, vůbec jim nevadí. A tak selhala další metoda, do níž jsem vkládala velké naděje, a vrátila jsem se pokorně ke krabičce modrých granulí…

Ale přece jenom se zablýsklo na lepší časy. Po dlouhé době jsem se setkala s Maruškou, „ostrovní manželkou“, která sype dobré rady z rukávu. (Před rokem jsem s ní dělala rozhovor ZDE a chystáme pokračování.)

Se slimáky sice problémy nemají, spíš s divokými prasaty, protože bydlí v lese, ale poradila mi, abych vyzkoušela homeopatickou regulaci podle Marie Thunové. To je shoda jmen, paní Thunová vynalezla a sama vyzkoušela několik metod, které se zaměřují na regulací slimáků. Záměrně píši regulaci, neboť úplná likvidace je zcela nemožná.

Vybrala jsem nejjednodušší z nich, která spočívá v odpuzení slimáků ze záhonů.

Vytvořte si protilátku, která sice nevoní vám, ale ani slimákům

Postup

  • Nasbírejte slimáky a vložte je na 2 až 3 dny do sklenice z víkem.
  • Potom obsah přesypte do větší nádoby, třeba pětilitrové zavařovačky, naplňte vodou a nechte týden kvasit. Slimáčí zákvas neskutečně páchne (takže si dejte kolíček na nos), přelijte do vědra, zřeďte vodou a promíchejte.
  • Vzniklou tekutinu sceďte přes husté síto nebo gázu a naplňte ostřikovač.
  • Postřik aplikujte na povrch půdy, nikoliv na rostliny, a máte jistotu, že se záhonům slimáci vyhnou.

Vyzkoušíte tuto metodu, nebo na ni nemáte odvahu?

Zdroj: Výsevní dny podle Marie Thunové 2015

Čtěte také:

Reklama