Většině Čechů home office zlepšuje kvalitu života
Podle globální studie, jež provedla společnost VELUX společně s výzkumnou agenturou Ipsos, která zjišťovala, jak lidé prožívají práci z domova, jakým problémům či výzvám při ní čelí a jaké mají požadavky na vybavení domácího pracovního prostoru, se téměř 50 % respondentů domnívá, že jejich aktuální rozložení mezi prací z kanceláře a domovem je buď v rovnováze, nebo by rádi z domova pracovali dokonce častěji (26 %). Mezi hlavní výhody, které home office Čechům přináší, patří úspora času na dojíždění do zaměstnání (59 %), úspora za jídlo, oblečení a dopravu (47 %) či flexibilita (42 %). Pro nezanedbatelnou část lidí (45 %) hraje roli i to, že mohou doma nosit pohodlné neformální oblečení. Výhody home office se však promítají i do kvality osobního života. Celých 80 % lidí pracujících z domova se shoduje, že jim tato možnost dává větší svobodu a podobná část (78 %) oceňuje více volného času. Přes dvě třetiny respondentů (66 %) se shodují, že jim práce z domova obecně zlepšuje kvalitu života.
Denní světlo je pro práci z domu prioritou, s jeho dostatkem je však spokojena necelá polovina lidí
Vzhledem k tomu, že trend hybridních či „totálních“ home office přetrvává, je mezi lidmi zjevná také tendence k vylepšování a přetváření domovů. Pracovní prostor se v drtivé většině případů nachází uvnitř, a tak je jednou z největších priorit dostatek denního světla: 6 z 10 (59 %) respondentů tvrdí, že denní světlo je pro ně velmi nebo extrémně důležité, hned v závěsu za ním zmiňují kvalitu a svěžest vzduchu (58 %) či příjemnou pokojovou teplotu (57 %). Přesto je s dostatkem denního světla ve své domácí kanceláři spokojeno pouhých 48 % lidí.
Prostor pro práci vylepšujeme nejčastěji novým nábytkem, vymalováním a výměnou oken
Prostor vyhrazený pro práci, který člověka motivuje a dodává mu potřebný klid k soustředění, je ideálně místo izolované od ostatních částí domova, s dostatkem čerstvého vzduchu a denního světla. Může jím být například podkroví, které nabízí specifickou, útulnou atmosféru a pomyslně odděluje osobní a pracovní prostor. Navíc zde lze využít benefitů střešních oken, tedy dostatku čerstvého vzduchu i denního světla. Přesun do podkroví je jeden z nejjednodušších a stále využívanějších způsobů, jak výrazně vylepšit pracovní prostředí. Například 14 % osob, které již provedly úpravy svých domovů z pracovních důvodů, se zaměřilo právě na podkroví. Ze všech úprav, jež lidé s ohledem na práci z domova provádějí, je po malování a pořizování nového nábytku největší pozornost věnována právě instalaci či výměně oken.
Nejde o okamžik, ale začátek nové éry
Práce z domova je největším trendem posledních několika let a jak ukazují data, ještě nějakou dobu k nim patřit bude. Trend „work from home“ tak souvisí nejen s fyzickým přizpůsobováním domovů, ale také s nalezením rovnováhy mezi prací a osobním životem – a současně s potřebou zůstat produktivní.
Zdroj infromací: tisková zpráva, www.velux.cz
Nový komentář
Komentáře
Já jsem začala pracovat na home office při kovidové pandemii a ten to styl práce se mi začal opravdu líbit. Proto mě potěšilo, když mi vedení firmy oznámilo, že se mohu rozhodnout, zda chci pracovat z domu i nadále. Ihned jsem souhlasila s nabídkou na home office a začala shánět pracovní stoly, abych si zařídila svou domácí kancelář. Jelikož tak mohou pracovat a trávit čas i se svými dětmi.
To je sice pravda, já sama taky hodně často zůstávám doma. Hlavně to firmy začaly nabízet jako benefit. Takový částečný remote work. Ale na druhou stranu spousta domácností, nebo jak to cítím kolem sebe já, zjistila, jak mají špatně navržené věci jako vodu či topení. V mém okolí se zvedla vlna lidí, kteří masivně pořídili tepelná čerpadla země-voda nebo jiný ekonomičtější způsob vytápění. Protože ono být doma večer po práci nebo celý den, to už na peněžence poznáte. :)