Slibuji, že vám se Stylem a Kabem už dám zase na pár měsíců pokoj, ale nezmínit se o vítězi Top Style Designer 2007 by bylo velkým prohřeškem. Jmenuje se Marcel Holubec. Že vám to nic neříká? Že ho neznáte? Škoda, tento pro vás možná neznámý návrhář měl již hodně výstav na Slovensku, dokonce i u nás a v zahraničí a dostal spoustu cen. Svou poslední a zároveň vítěznou obdržel (a myslím, že právem) za kolekci nazvanou Pepiniér

Hlavním motivem jsou koně, kterým je kolekce věnovaná – kobylám Jasné, Fany a Lady.

„Při vytváření kolekce mě inspiroval samotný život koní, jejich jednoduchost, upřímnost a krása, kterou jsou obdařeni. Tak jako jsem vycházel z jejich života, vycházel jsem i z jezdecké módy, šermu, brnění určeného pro rytíře a koně. Kolekce mapuje život člověka a zvířete, nonverbální spojení dvou duší prostřednictvím dotyků, zvuků, pohybů, vůní a pohledů…" říká autor o své přehlídce.

Barevnost je jemná pleťová a bílá jako cukr. Z použitých materiálů např. elastický satén, bavlna, hedvábí, tyl.
Kolekci doplňují šperky Bety K. Majerníkové a doplňky Noémi Kolčákové-Szakállové. Pozadí vskutku působivé módní přehlídky dotvářela projekce vytvořená Branislavem Vinczem.

 
V úterý jste se stal nositelem titul Top Styl Designer. Jaká byla vaše okamžitá reakce?
Samozřejmě jsem tomu nechtěl uvěřit, protože mým favoritem byl Boris Hanečka. Ani jsem nešel na STYL s tím, že bych vyhrál. Hodně lidí mi tvrdilo, že se jim líbí moje věci, že jsou perfektní a že mám šanci vyhrát, ale já jsem si stále říkal ne, protože pak by to zklamání bylo veliké.
Při vyhlašování na vás bylo vidět, že máte radost. Když vás moderátorka Ester Kočičková pozvala na jeviště, první, koho jste na cestě na molo políbil, byla Júlia Szabová...
Ano, Júlia Szabová je vedoucí katedry u nás na vysoké škole. Mám ji rád, a když jsem ji tam viděl, tak to bylo samozřejmé. My s tím nemáme problém, my se objímáme stále, když se potkáme (smích).

Základním tématem vaší kolekce jsou koně. Čím vás fascinují?
Můj otec je zemědělec a odmalička mě vedl ke vztahu ke zvířatům. Koupil mému bratrovi dva koně a tehdy se to ve mně zlomilo, když jsem si poprvé sedl na koňský hřbet. A tak to se mnou jde dodnes a mám svou kobylu, která byla inspirací této kolekce. Předtím jsem měl dvě kobyly, které zahynuly. Čerpal jsem tedy ze svých zážitků, které jsem s nimi prožil. Inspirací jsou hlavně proto, že je mám rád a ke všem třem koním jsem měl silný vztah. Fascinuje mě komunikace mezi nimi samotnými - komunikují jen pohybem, očima. A samozřejmě samotné ježdění, ta rychlost, kdy se vám střídají obrazy okolo tak rychle, že je někdy nestačíte ani vnímat... to je úžasné.

Tak teď už o vás vím, že milujete koně. Prozraďte ještě něco o sobě. Třeba kde jste se narodil?
Pocházím z malého městečka Bytče a teď žiji v Bratislavě, v podstatě od doby, kdy jsem nastoupil na školu výtvarných umění. To už je šest let. Škola mi hodně dala, byl jsem tam velmi šťastný a nelituji ani jedné minuty, kterou jsem tam strávil. Stále pracuji v ateliéru a je mi tam dobře. Vzdělání je pro mě velice důležité a ještě bych chtěl dál studovat. Uvědomil jsem si, jak důležitá je znalost cizího jazyka, tak tomu se chci věnovat a chtěl bych jít do světa.


S cenou Top Styl Designer je spojena finanční odměna na vytvoření další kolekce. Už tušíte, o čem bude?
Samozřejmě že bude o mně (smích)! Protože já netvořím věci jen tak, že si řeknu: „Teď jdu ušít sukni nebo sako." To musí vycházet hlavně ze mě, jinak to jednoduše neumím. Nečekal jsem, že vyhraji, tak opravdu nevím. Zatím jsem vůbec nepřemýšlel, jaká ta nová kolekce bude.

Co máte v nejbližší době v plánu?
Čeká mě vernisáž ve studiu Liběny Rochové, na což se moc těším. Mám také dělat kostýmy na akci jedné firmy, která bude pokládat základní kámen. Mám obléci čtyři tanečnice, které přiletí vrtulníkem. Má to být inspirované vodou, sluncem, zelení a architekturou. Všechno ostatní je ve hvězdách...


Mě osobně tato kolekce nadchla. Žádné zbytečné schválnosti, přeplácanost, ale precizní práce, jednoduchá linka a sjednocující prvky ať už v materiálu či barvě, jí dodávají „světový" šmrnc.
Jezdecké prvky v módě nejsou pochopitelně žádnou převratnou novinkou, ale vždycky budou působit sexy a dráždivě. A skvostné fotky koní k tomu celkový dojem určitě umocnily.

Jak se vám líbí vítězná kolekce?
Čím si myslíte, že je jedinečná, a proč oslovila porotu?
Myslíte si, že by taková přehlídka obstála už ve světě?

Reklama