Napsal Mankiewicz Občana Kanea na ranči?
Na začátku filmu se scénárista Herman Mankiewicz (Gary Oldman) dostane z automobilové nehody. Skončí na klidném ranči v Kalifornii se sekretářkou Ritou (Lily Collins), která mu pomáhá psát scénář Občana Kanea. Režisér Orson Welles (Tom Bruke) mu občas zavolá a pošle svého kolegu, aby Mankiewicze, který bojuje se závislostí na alkoholu, hlídal. A přesně takto to podle skutečnosti opravdu bylo.

Společnost RKO Pictures dala mladému režisérovi Wellesovi nabídku na jeho první celovečerní film. Rozhodl se, že bude spolupracovat s Mankiewiczem, který byl sice nadaný, ale už v té době známým alkoholikem. Jako by tomu chtěl osud, scenárista si zlomil při autonehodě ošklivě nohu a nemohl se dlouhou dobu moc pohybovat. Jeho stavu tak trochu využil Walles, který ho izoloval na ranči.

Nakolik ovlivnil Upton Sinclair Mankiewicze?
Upton Sinclair je ústředním bodem filmu, součástí příběhu Občana Kanea. V tomto případě si prý snímek vzal trochu tvůrčí svobody. Spisovatel Sinclair je nejznámější tím, že odhalil korupci v odvětví balení masa v knize Džungle z roku 1906. Byl také otevřeným stoupencem socialistických idejí. Ale o skutečných politických tendencích Mankiewicze se toho příliš neví, takže ani o tom, jestli Sinclaira podporoval či nikoliv.

5fce3811ecb38Bez-nazvu.jpg
Foto: Netflix

Jak dobře znal Mankiewicz Občana Kanea?
Občan Kane je volně inspirovaný postavou novinového magnáta Williama Randolpha Hearsta. Film Mank líčí Mankiewiczův vztah s Hearstem (Charles Dance) a jeho milenkou Marion (Amanda Seyfired) jako přátelský. V příběhu jsou si postavy tak blízké, že dokonce Marion požádá Mankiewicze, aby dopsání scénáře odložil.

Ve skutečnosti opravdu Mankiewicz Hearsta znal, protože byl přítelem synovce jeho milenky Marion. Často chodil na jejich večírky, ale je nepravděpodobné, že by Marion za Mankiewiczem zašla a prosila ho, aby Občana Kanea nedopsal. Sama film prý nikdy neviděla, asi z toho důvodu, že její postava není příliš lichotivá. Nyní je Suzan považována za talentovanou umělkyni a obchodnici, ale také zlatokopku, přitom údajně Hearsta sama zachránila z jeho finančních potíží. Samotný Hearst byl prý velmi proti tomu, aby se Občan Kane dostal do kin a chtěl Wellese zničit.