Zdravím všechny ženy-in,
dnešní téma je krásně letní, až je mi líto, že už se mě netýká a tak mi zůstává jen spousta báječných vzpomínek.

Jako malá jsem jednou zažila takový ten mega tábor, ale bylo mi asi 7 let, takže si na něj naštěstí moc nepamatuju. Pak už jsem jezdila jen na takové mini tábory pro 20 dětí, kde jsme si sami vařili, běhali celé dny po lese, myli se v potoce a porušovali jsme veškeré hygienické zásady, které nám maminky kladly na srdce. Jezdili jsme s pionýrem do Orlických hor a moje maminka pořád vzpomíná, jak si pro mě jednou předčasně přijela (v létě 1989 jsme dostali pozvání, posléze i devizový příslib do Švýcarska) a našla mě pobíhající v plavkách a holinkách, špinavou a brečící, že nechci letět letadlem, ale raději dohrát celotáborovou hru. (soutěž - 11. každý z nás)

Po revoluci jsem, pod vlivem Hochů od bobří řeky, začala chodit do čistě dívčího skautského oddílu a strávila s ním tři týdny na táboře v podstatě pod feministickým vedením našich o trochu starších vedoucích po heslem, že holky všechno zvládnou lépe jak kluci. A tak do vlastnoručně postavených stanů na podsadě celé ty tři týdny teklo, věci nám vesele plesnivěly a kolem stanů jsme zběsile vykopávaly odvodňovací stružky, protože jsme je měly inteligentně postavené pod kopcem... Samy jsme chodily na dřevo (a sekaly se do rukou a nohou), vedoucí nás neúnavně zastříkávaly Septonexem a vytahovaly klíšťata, samy jsme si vařily (po tomto zážitku sním v naší závodní jídelně opravdu všechno), samy a bez pomoci chlapů jsme vše zvládaly... a já byla ráda, když tábor skončil a vzpomínala jsem na pohodu u pionýrů :o)).

Když mi bylo kolem dvaceti a potkala jsem svou drahou polovičku, začali jsme jezdit s jeho bývalým oddílem a vždycky v srpnu pomáhali tábor pro děti stavět a bourat. To bylo báječné, člověk se trochu vrátil do dětských let, dělal něco hodně prospěšného, něco mu rostlo pod rukama, ale měl veškeré pravomoce, které děti neměly. A tak jsem se znovu vrhla do táborové kuchyně a vařila knedlíky, těstoviny a polévky pro cca 40 lidí (z toho byla polovina hladových tatínků a maminek, kteří celý den řezali dřevo a tvořili tábor pro svá dítka). Večer jsme zahnali děti spát a sesedli se kolem ohně v tee-pee a všichni vzpomínali na mládí strávené ve stanech. Jednu maminku jsme dokonce  přetvořili k obrazu svému, když přijela s dítkem poprvé, byla šokovaná z hygienických podmínek („Zuby si čistíte v potoce?“ „A to nádobí se, doufám, oplachuje v pitné vodě?“) a šla se umýt do několik kilometrů vzdálené hospody. Její syn to ve zdraví přežil, jako všichni ostatní, a po třetí návštěvě tábora se myla v potoce s ostatními jako by nic.

Škoda, že se „náš“ oddíl rozpadl, tyhle víkendové tábory byly totiž nejlepší. A tak už s kamarády jezdíme jen na vandry a večer u ohně vzpomínáme na bezva rodiče oddílových dětí a na zážitky s tím spojené.

Hezké a sluníčkové léto přeje
paviocko


Děkujeme za pěkný příběh :) Taktéž přejeme hezké léto plné skvělých zážitků!

Taky mi je občas líto, že už se nemůžu zúčastnit táborových her jako jedno z dětí. Tak si aspoň každý rok hraju s dětmi jako vedoucí :) A že se při vymýšlení her pro děti a při nočních bojovkách řádně vyblbneme, to snad ani nemusím říkat. Tak třeba jednou jsem se schovávala jako strašidlo v lese, celá zabalená v prostěradle s prostřihy pro oči a bez brýlí, protože ty se mi pod látku nevešly, no a v tom tichu a klidu jsem usnula. Najednou mě vzbudilo nějaké šustění, tak jsem se strašlivým "Húúúú!" vyskočila... A chudák myslivec málem dostal infarkt :)

Byly jste taky někdy na táboře jako vedoucí? Že je to občas pořádná dřina. Zažily jste něco zajímavého? Povídejte, přehánějte!

redakce@zena-in.cz

Reklama