Je to už dvacet let, kdy bylo vůbec poprvé na světě legalizováno homosexuální partnerství. První zemí, která oficiálně povolila partnerské svazky osob stejného pohlaví, se stalo Dánsko. Zákon o registrovaném partnerství tam začal platit 1. října 1989.
Zákony legalizující sňatky osob stejného pohlaví se zavádějí dnes už běžně. K homosexuální orientaci se také otevřeně hlásí známé osobnosti. Liberální společnost si zvykla vnímat gay a lesbickou komunitu jako svébytnou menšinu, jejíž práva je třeba hájit.
Ale nebylo tomu tak vždy.
Od 13. století byla homosexualita označována jako „sodomie“
Homosexualita se ve společnosti vyskytovala od jejích počátků. Její existence a projevy byly v průběhu dějin v různé míře zamlčovány, přijímány nebo naopak potírány. Mimořádně tolerantním obdobím byla antika, také za raného středověku byl styk mezi stejným pohlavím vnímán jako sice hříšný, ale v podstatě přípustný.
Konec společenské benevolence přišel ve druhé polovině 13. století, kdy byla homosexualita kriminalizována a označena za „sodomii“. Většinou se trestala upálením.
V současnosti je v osmi zemích světa povolen sňatek osob stejného pohlaví, řada států má registrované partnerství, v dalších zemích mají pak homosexuálové zákonem přiznána některá obdobná práva jako heterosexuální páry (ve věci adopce či majetkového vypořádání).
Přesto se i ve 21. století najdou státy, kde jsou příslušníci této menšiny perzekvováni – v Súdánu, Saúdské Arábii či Íránu mohou dostat i trest smrti. Tradičně proti homosexuálním svazkům vystupuje církev.
Dánové to rozetli
Průkopníky v liberálním vztahu ke čtyřprocentní menšině se stali Dánové, kteří v roce 1989 jako první země na světě povolili civilní sňatky gayů a lesbiček pod označením „partnerská smlouva“. Luteránská církev tento zákon uznala v roce 1997, ale s výhradou, že svatební ceremoniály se nebudou konat v kostelech. Dánští zákonodárci zlegalizovali homosexualitu již v roce 1930, o 18 let později zde byla založena Národní asociace pro gaye a lesbičky.
V České republice začal zákon o registrovaném partnerství platit v roce 2006.
Co si myslíte vy? Schvalujete registované partnerství, nebo patříte spíše ke konzervativcům? Myslíte, že mají homosexuální páry právo na výchovu, potažmo adopci dětí?
Nový komentář
Komentáře
každý jsme nějaký, nevadí mi to, ale adopci určitě ne, to dítě pak musí mít z mamkotaťků zmatek
Neodsuzuji, schvaluji registrované partnerství.S výchovou potomka si nejsem jista.
Já jsem hrdá na to, že žiju v zemi kde je tohle povoleno a kde se jinak orientovaní lidé nevraždí, nepronásledují.
No. Normalni to neni. Na rozdil od promiskuity.
Ale jsou mi u paty. A neresim je.
nic proti,to je každého věc
proč je odsuzovat?
já proti homosexuálům nic nemám a možná vychovají děti lépe, než někteří heterosexuálové....
Já nedávno dostala jedno svatební oznámení od holek...
Považuju to za naprosto normální a připadá mi divné tomu pořád věnovat takovou pozornost, jako by to byla nějaká exotika... Ale asi je to pořád potřeba.
Taky jsem pro, víc mi vadí promiskuita, ať už homo nebo hetero. Hloupé je, že na to většina lidí hledí jen ze sexuální stránky. Dobře to vyjádřila Navrátilová ve svý 13. komnatě.
Jsem i pro adopci. Za 1.) protože (už jsem to tu kdesi psala) vím o lesb. páru, který vychovával kluka, vnoučata mají 3 babičky a 1dědu. Za 2.) mi pořád vrtá hlavou, proč je stále stejné % homosexuálů, když jsme zatím všichni vychováváni v heterovztazích.
řídím se heslem: žij a nechej žít. přece je úplně jedno, jestli jdou do postele chlap a ženská, nebo 2 ženský či 2 chlapi. když jim to tak vyhovuje, tak proč ne? a zároveň souhlasím s tím, že by měli mít právo na výchovu dětí. když se o ně budou hezky a dobře starat, tak já v tom teda problém nevidím.