Jste bikerka-bojovnice, která nevyjede bez tachometru a s masochistickým potěšením zdolává stovky metrů převýšení? Nebo snad cykloturistka, která si jede svým tempem, kochá se výhledy a klidně na půl hodinky zastaví u červenajícího se maliniště? Taky byste mohla být cyklistka-praktička, pro kterou je kolo prostě dopravní prostředek, na kterém se jezdí na nákup nebo na zahradu.
V každém případě, jen málokterá z nás by mohla říct, že v jejím životě kolo nehraje žádnou roli. Není divu – je to jeden z nejpříjemnějších a nejzdravějších druhů pohybu.
Cyklistika samozřejmě může mít i své stinné stránky. Naše intimní partie se nám někdy za hodiny strávené v sedle „odmění“ gynekologickými obtížemi. Mohou se dostavit bolesti zad, způsobené špatnou geometrií kola a vašeho posedu.
Ono totiž není jedno, na jaké kolo sedáte. Nejde jen o to, jestli si vyberete horské kolo (MTB) nebo kolo trekingové (crossové). Stejně jako se liší ženská a mužská anatomie, liší se i konstrukce kola dámského a pánského – a už dávno nejde jen o to, jestli je horní rámová trubka rovná nebo šikmá. Ženy mají většinou delší nohy, širší pánev, užší ramena a kratší ruce s jemnějšími dlaněmi a kratšími prsty; jsou celkově lehčí a od přírody disponují menší silou než muži. A nesmíme zapomenout ani na zcela odlišně tvarované sedací plochy!
„Jedním z prvních propagátorů ženské cyklistiky byla americká firma Trek. Ta dokonce provedla výzkum posedu na stovkách cyklistek, kdy vyšlo najevo, že ženy kvůli odlišné konstituci pánevní oblasti musí na běžném pánském kole pro dosažení téhož výkonu jako muži vyvinout až o čtvrtinu větší sílu. Z měření dále vyplynulo, že by se ženám mělo lépe šlapat pod sebe než před sebe, a tak by jim měl ve většině vyhovovat kratší vzpřímenější posed,“ uvádí na svých webových stránkách firma Štěrba.
Soutěž: Fotoaparát
Kapitola sama pro sebe je samozřejmě sedlo. Pokud se vracíte z každé delší vyjížďky s bolavou sedací partií, máte buď špatné sedlo, nebo nevhodné kraťasy – případně obojí. Výrobci dámských sedel většinou dávají důraz na kratší délku a širší zadní část. Pozor je třeba dát v bočních partiích, kde se o sedlo při šlapání třou stehna. Sklon sedla je individuální záležitost, některé jezdkyni víc vyhovuje posed úplně vzadu na sedacích kostech, jiné posed na špičce. Díky polohovatelnému zámku sedlovky by neměl být problém si správný sklon najít. Pozor na hodně měkká sedla – na první „posed“ nabízejí úžasné pohodlíčko, protože se ale do něj hodně zaboříte, při delší jízdě můžou nastat problémy s nedokrvením pánevní oblasti a následnou bolestí. Některé cyklistky ovšem nedají dopustit na sedlo s otvorem.
Na závěr tu mám pár rad od zkušené bikerky Hanky, která tráví v sedle kola pomalu víc času než v posteli :-)
- Nikdy nejezděte bez přilby, i když jedete jen tři kilásky na koupaliště.
- Pokud jste na vícedenním výletě, vždycky si večer přemáchněte cyklokraťasy.
- Pokud si chcete osvojit správnou techniku šlapání a zbytečně se neničit, používejte nášlapy. Nebojte se, že si rozbijete pusu, to se rychle naučíte!
- Cyklorukavice nejsou frajeřina, ale moc dobrý vynález. Úplně nejlepší jsou ty s gelovými polštářky.
Nový komentář
Komentáře
maruska.kolaj — #52 my mame doma cyklosedacku bellelli, ma 3 bodovy pas a opreni i na nohy je velmi bezpecna jsme spokojeni s vyberem
ahoj holky prosim doporucite mi nejakou znacku cyklosedacek ? diky
Suzanne: taky to tak nějak vidím :-)
Ženská v helmě a dresu mi vedle toho připadá nějak slizká.
Představuju si paní správcovou z Postřižin, jak jede na kole v tý dlouhý suknici a vlajou za ní ty vlasy... Poezie
Zdendula: ja spadla s naslapama jen 2x... a taky proto, ze jsem se vycvakla na druhe strane
. Nemohu si je vynachvalit
Rikina: bez nášlapů si správnou techniku šlapání neosvojíš nikdy, leda bys jezdila s klipsnama, ale to bys byla ještě větší sebevrah než s nášlapama. Pedál si musíš seřídit podle vlastní síli aby jsi se z něj a do něho lehce nacvakla a zároveň aby ti v záběru nevyskočila noha ven. Já jsem spadla díky nášlapům jen jednou, při prvním použití a to mi do cesty vběhl pes a já se ho lekla, samozřejmě jsem nohu vycvakla ale na opačné straně než kam jsem padala
- ležela jsem jako chrobák na boku s kolem mezi nohama a čekala na manžela až mne vysvobodí. Od té doby se mi to nestalo i když jsem z jiných důvodů spadla několikrát - nohy jsem měla z pedálů včas vyzuté.
Velbloudice: dres koupíš už kolem 800,-kč. Letos měl moc hezkou kolekci dámských dresů třeba craft.
Ještě něco k cenám. Sukně i s kalhotama stála 1200,- Kč a dres také okolo 1200,- Kč. Ale nyní se dají pořídit i ve slevě. Koncem srpna se vyplatí koupit i nové kolo, pokud nemusíte mít příští rok "horkou" novinku. Minulý rok jsme ušetřili cca 5 tis. na jedno kolo.
Jezdit na kole jako sport? Nikdy nepochopím proč
Jsem zvyklá jezdit na kole v sukni a v podpatcích do práce
Kolo mám, jezdím zásadně s přilbou a s rukavicemi, cyklokalhoty s vložkou nosím naostro, sedlo mám naopak úzké delší, a bez díry.
Ale nášlapy - pokud se tím míní to, že se nohy obuty v patentních botkách zacvaknou do zámků na šlapkách - nikdy. Nejsem sebevrah, a raději si neosvojím tu "správnou" techniku šlapání, než bych si způsobila šeredný úraz. A že jsem těch pádů s nohama "zamčenýma" do šlapek viděla dost - ani jeden nebyl hezký.
Koupili jsme si letos s manželem kola, s tím, že jsem si ani nebyla úplně jistá, jestli ho budu používat. V prodejně mi půjčili k vyzkoušení pánskou a dámskou verzi téhož kola, takže jsem se na místě rozhodla pro dámskou. Fakt se na tom sedí mnohem líp. Super je odpružená sedačka
No, a když už jsme do toho vrazili takovej nepředstavitelnej balík peněz, tak jezdíme na výlety a utužujeme vztah. Máme najeto zatím něco kolem tříset kilometrů a baví mě to moc
Jaštěrička: Myslím, že nejen o víkendu, občas to dělám, ale těch keců, co si vždycky vyslechnu od spolucestujících - v tom smyslu, že když mám kolo, mám jet na něm a ne zavazet v tramvaji. Přitom se vždycky snažím zavazet co nejmíň.
Já teda zatím nemám ani cyklokalhoty ani dres, nebyly penízky a bylo třeba kupovat důležitější věci. Ale časem si určitě pořídím dres. Nad kalhotama pořád přemýšlím. Vím, že se mají nosit na ostro, ale nějak si to nedovedu představit. Asi by mi to nebylo příjemné. Stejně tak tanga. Myslíte, že by pod to šly kalhotky z moiry?
já jsem si kdysi koupila dres z výprodeje, a asi vzhledem k té ceně taky je úplně na houby, takže přemýšlím, jestli investovat do dražšího.. taky by mne zajímalo, s jakýma cenovýma relacema máte zkušenosti...
Vždycky jsem nesnášela kolo,
není to můj oblíbený sport ani rekreace. A přesto teď už 14 dní jezdíme den co den a polovina vyjížděk je z mé iniciativy.
Asi mi chybí in-liny, na těch se tu dá jezdit jen taková minitrasa.
Kalhoty s "vložkou" bych na sebe nenatáhla. Nesnesla bych ten spařenej pocit. Spíš uvažuju o gelové sedačce s čímsi. Seděla jsem na tom a i v plavkách je to super komfortní posezení.
floo: Já si gelové sedlo pořídila a oproti normálnímu pociťuji ten rozdíl, že mě ty partie nebolí vůbec. Kdežto s normálním jsem si z nich vždycky nadělala tatarák.
Velbloudice: Jsou to normální gatě s vycpávkou a přes ně je samostatná zavinovací sukně (drží na přesku a sucháč). Nosím ji i na bruslení, ale potom pod ní beru kraťasy bez vycpávky.
fialinka: ja uz nic jinyho nenosim... samozrejme, ze je to obrovskej rozdil oproti bavlnenymu triku - vetsinou je to z funkcnich textilii, ktere odvadi vlhkost na povrch, kde se ihned odparuje
holky, už se tu někdo ptal - jaké máte zkušenosti s cyklodresy? jsou opravdu tak super?
Manx: Ále zapomíná
A stačily mi k tomu asi dva roky, mezi devátým a jedenáctým
V devíti jsem drandila kolem baráku jako ďas, v jedenácti jsem zjistila, že nasednu a spadnu, a v šestnácti jsem se pracně učila znova, div ne s přídavnýma kolečkama (jejich funkci zastával tehdejší přítel
)
Manx: je to tak, já jsem sedla po 8 letech a po pár kolečkách okolo baráku to bylo ok
Meander: no já mám gelové sedlo také, ale zas tak velký rozdíl mi to nepřipadá oproti normálnímu, ale je fakt, že ty gaťky bych na sebe nevzala, měla bych pocit, že mi někde něco uteklo