Soutěž o nejlepší hudební design Megaton Fashion Show vstupuje do svého šestého ročníku. Akce, kterou pořádá Megaton Production ve spolupráci s MERCHYOU, každoročně pořádají čtyři mladé dámy Simona Kosprt Veinlichová, Lydia Vyčítalová, Ivana Palanová a Marie Fifi Marešová, familiárně přezdívané holky Megatonky.

Slavnostní vyhlášení cen, které proběhne 22. ledna v pražském Lucerna Music Baru, slibuje pestrou zábavu od módní přehlídky, kde se na molu předvedou se svým zbožím samotné kapely, přes koncerty po dražbu kytar, pomalovaných členy některých českých skupin. Výtěžek z akce putuje na konto Nadace Terezy Maxové dětem, konkrétně na projekt Bojovat srdcem. Jaké je zákulisí takové práce, o tom se rozpovídaly dvě členky týmu, Lydia a Simona.

Jak vás napadla myšlenka uspořádat soutěž zrovna o nejlepší hudební design?
Lydia: Už dlouho se všechny pohybujeme na české hudební scéně. Většina hudebních fanoušků si muziku stahuje z internetu, přitom tady vzniká spousta zajímavých bookletů, které mohou projít světem bez povšimnutí, což nám to přijde škoda. Možná si na ulici všímáte plakátů a na koncertech merche. Ale je tu celá scéna grafiků, kteří se snaží podporovat české kapely, velmi často za minimální honorář. Soutěž o nejlepší hudební design je snahou zamávat červeným praporkem „Lidi, zastavte se a podívejte se, co u nás na české hudební scéně vzniká.“ Chceme ukázat prstem na vizuální prezentaci kapel. A napadlo nás to při jedné letní diskusi na toto téma na Letné u pivka.

\adff

Výtěžek z akce jde na Nadaci Terezy Maxové dětem. Proč jste si vybraly právě ji?
Lydia: Nadace Terezy Maxové dětem se mimo jiné zaměřuje na podporu talentovaných dětí, které z různých důvodů mají méně štěstí než ostatní, pohybují se v sociálně znevýhodněném prostředí. Jejich práce je profesionální a transparentní a my víme, že peníze, které jim věnujeme, doputují tam, kam se každý rok dohodneme. A navíc, zlatou perličkou Megaton Fashion Show je módní přehlídka kapel, takže koho jiného byste si vybrali než Terezu Maxovou. :-D

Jak se Tereza Maxová na celé akci podílí?
Lydia: Každý rok v nadživotní velikosti na plátně v Lucerně na Megaton Fashion Show Tereza pozdraví a poděkuje všem, kteří se na akci podílejí. S lidmi z Nadace vybíráme i projekty a děti, kterým věnujeme peníze. Jsme pyšné na to, že naše podium je místo, kde tyto děti mohou předvést své umění a slyšet obrovský potlesk zaplněné Lucerny.  A protože jsme taky nezisková organizace, nezřídka nám Nadace pomohla i cennou radou.

Kdo rozhoduje, kam přesně peníze, které získáte, půjdou?
Lydia: Vybíráme my na základě návrhů Nadace Terezy Maxové. Takže ve finále rozhodujeme my.

\asdffcTereza Maxová o Megatonu:
„Mám velikou radost, že i v tomto roce je Nadace Terezy Maxové dětem zapojena do akce Megaton Fashion Show, v rámci které se na pomoc potřebným vybrala od roku 2009 částka 244.048 Kč. Letos mám navíc tu čest být členem odborné poroty hodnotící jednotlivé přihlášené návrhy do soutěže. Držím palce všem soutěžícím a děkuji organizátorkám akce za úžasnou podporu, které si moc vážíme.“

Pro kapely je rok od roku těžší se na českém hudebním trhu uživit. Přemýšlely jste někdy nad tím, že byste výtěžek přesměrovaly na hudební průmysl?
Lydia: My nechceme podporovat jakýkoliv průmysl. Naší celou akcí podporujeme české kapely a grafiky, kteří pomáhají kapelám dostat muziku k jejich fanouškům. Finančně chceme pomáhat tam, kde se rozhoduje o budoucnosti dětí. Tam, kde nepomůže rodina, kde musíte bojovat s předsudky společnosti, tam, kde máte možnost pomoct někomu ovlivnit svoji budoucnost. Právě proto letos věnujeme náš příspěvek projektu Bojovat srdcem, což je projekt občanského sdružení Coracao de Capoeira, který se zaměřuje na práci s dětmi z vyloučených lokalit v městě Brně a okolí. Když si máte vybrat mezi hudebním průmyslem a pomocí dětem z nejchudších rodin brněnských ubytoven, koho zvolíte?

Kdy obvykle začínáte s přípravami na následující ročník?
Lydia: Některé přípravy začínají vlastně ihned po skončení aktuálního ročníku, ale nejintenzivnější práce začíná tak tři, čtyři měsíce před samotnou akcí.

Co všechno přípravy obnášejí?
Simona: Je toho opravdu hodně, takže to vezmu nějak ve zkratce. :-) Začíná se zamluvením termínu, místa a následně kapel, které budou na akci hrát, pokračujeme tím, že je nutné informovat kapely a grafiky, že se mohou přihlašovat, potom přihlašování kapel na molo... Pak přijde domlouvání s Nadací Terezy Maxové, které projekty nám v daném roce nabídnou, abychom je naší akcí podpořili. My si jeden vybereme, a ten vlastně i zajišťuje doprovodný program akce, letos je to již zmiňovaný projekt Bojovat srdcem s vystoupením Capoeiry, romských tanců a street dance. Pak je potřeba domluvit modelky, choreografku, tým kadeřnic a vizážistek. V neposlední řadě se musí zajistit grafická stránka akce, tzn. jak budou vypadat plakáty, bannery... Natočit video upoutávku. Ještě bych znovu ráda zdůraznila, že tihle všichni lidi, o kterých se zmiňuju, nám pomáhají jen tak, z dobrého srdce a bez nároku na honoráře, a za to si jich opravdu nesmírně vážíme.

Co vás na Megatonu nejvíc baví?
Lydia: Nejvíc mě baví výsledek, samotný večer, kdy se všechny hodiny příprav zhmotní do intenzivních tří hodin. Baví mě, že Megaton Production jsou přátele, baví mě tvořit něco nového se svými přáteli a díky činnosti našeho sdružení potkávat zajímavé a talentované lidi.

V organizačním týmu jste čtyři ženy. Hádáte se často?
Lydia: To je velmi zavádějící otázka, kterou bych čekala spíš od časopisu Maxim. :-D Protože jsme ženy, tak se musíme hádat často? Já bych řekla, že se hádáme úměrně stresu, ale většinou konstruktivně a vzhledem k tomu, že už to spolu nějaký ten rok táhneme, naučily jsme se už i hádat tak, aby nás to v práci neohrozilo.

y\safs

Megaton děláte už šest let. Co vám ty roky daly a vzaly?
Simona: Určitě spíš daly, a to zkušenosti, a ne málo. Mě osobně to trochu i pomáhá si ujasňovat, co mi v pracovním životě jde, nejde, a kam se chci sunout dál. Ale co víc, získali jsme za ty roky spoustu nových známých, z některých se stali i dobří přátelé, a to je fajn. A bere nám to tedy hlavně energii, především poslední měsíc před akcí. :-)

Co je na celé práci pro Megaton nejtěžší?
Simona: Dostat nás do velkých médií. Ačkoliv jsme poměrně velká akce, jediná v ČR, která se zabývá hudebním designem, tak nás velká media stále ignorují. Ale ono se i tohle jednoho dne zlomí. :-) A pak nebývá vždy úplně lehké sehnat kapelu, která by na charitativní akci zahrála.

\sdff

Letos poprvé jste zavedly cenu odborné poroty. Kdo v ní je, co všechno bude hodnotit, a proč tahle změna?
Simona: O tomhle přemýšlíme už zhruba poslední tři ročníky. Je skvělé, že o výhercích rozhoduje široká veřejnost, protože pro koho jiného než pro ně jsou plakáty, merchandise a booklet vytvářeny. Ale na druhou stranu nám tam chyběla i nějaká zpětná vazba pro grafiky samotné, aby jim někdo odbornější řekl „Jo, ty seš fakt dobrej, děláš to super protože a proto...“ A tak vznikl pětičlenný tým - Tereza Maxová, patronka Nadace Terezy Maxové dětem, výtvarník a muzikant Milan Cais a designer Jan Plecháč. Dále Jozef Mancier - head of the office ze společnosti MERCHYOU, partnera letošní akce, a grafička Lucie Velebová, zástupkyně firmy Kytary.cz. Z jejich společného hlasování vzejde jeden vítězný návrh napříč kategoriemi.

Během slavnostního udílení cen se některé kapely předvedou na molu a některé zahrají svůj set. Jak domlouváte, aby vystoupily bez nároku na honorář?
Simona: Prostě se jich zeptáme, zda by do toho šli. :-) Co se týká kapel na molu, tak snad nikdy nikoho nenapadlo si říct o peníze, berou to jako plus pro sebe se předvést svým fanouškům v trochu jiné roli, než je ta muzikantská. Každopádně letos bych v tomhle ohledu ráda zdůraznila kapelu zakázanÝovoce, která je fakt až neuvěřitelně ochotná. Kromě vystoupení na molu v rámci přehlídky kapelního merche nám i pomalovali kytaru do dražby, zahráli si ve video upoutávce, kterou s námi točil režisér Gasper Snuderl. No a k tomu všemu ještě zahrajou speciální akustický set jako host naší akce. Jde snad tyhle kluky nemilovat? :-D

asdafLáska (zakázanÝovoce) o Megatonu:
„S otázkou ohledně spolupráce se na nás obrátila Lýdia Vyčítalová. Nám se ta myšlenka líbila – spojení hudby a hudebního designu v jeden večer, jehož výtěžek jde navíc na charitu. A čím víc jsme s holkama Megatonkama a lidma okolo spolupracovali, bavilo nás to víc a víc – všichni tyhle lidi pracujou s neuvěřitelným nasazením a navíc zadarmo!! Před tímhle smekáme a jsme rádi, že i my můžeme akci podpořit. Takže 22. 1. nás uvidíte v krátkým akustickým setu, pak se na pódiu budeme stylizovat do role modelů, a nakonec ještě vydražíme speciální kytaru, model „zakázanÝovoce“. Těšíme se!“

Které skupiny zahrají letos?
Simona: Jak jsem zmiňovala, tak zakázaÝovoce v akustickym setu, potom Nostromo, což je zbrusu nový projekt Dana Kurze (Atari Terror, Kurtizány z 25. Avenue), ve kterém hraje i Lydu, která se mnou dělá tenhle rozhovor! ;-) V neposlední řadě zahrají S M R T I S L A V, což je taky novinková záležitost zavedených muzikantů ve složení Tuzex (Sunshine, SuperTuzexBros) spolu s Jakubem Zachovalem (Lus3, StB), Tomášem Jungvirtem (Landmine Spring, FlyFlyFly, StB) a Michalem Machem (The Airbags, City Lights). S holkama jsme to už slyšely a je to vážně super... A kdo by se bál, že dle názvu ho čeká něco brutálního a neposlouchatelného, tak opak je pravdou. ;-)

Jaké kapely se letos v roli „modelek“ představí na pódiu?
Simona: Předně bych řekla, že tahle část večera je vždy opravdu zábavná podívaná a kapely se na ní opravdu rok od roku svědomitěji připravují! Takže letos se těšte na Mandrage, Atari Terror, Fast Food Orchestra, the.switch, Nežfaleš nebo třeba pořadatelé festivalu Mighty Sounds.

\asdfasf

Po molu se vám za těch 6 let prošla už slušná řádka kapel. Vzpomenete si na nejšílenější zážitek?
Lydia: Nejšílenější zážitek v negativním smyslu byla rozhodně jedna metalová kapela, která nechala po svém obskurním pódiovém vystoupení na pódiu smradlavou rybu, která znepříjemnila život všem ostatním účastníkům akce. A v pozitivním slova smyslu kapely, jako jsou Pipes and Pints nebo Hentai Corporation, které odhalily na pódiu téměř vše v neopakovatelné choreografii. :-D

Z čeho máte každý rok největší obavy?
Simona: Asi vždycky z toho, že přijde málo lidí, třeba dvacet. To by bylo hodně divné a hlavně pro nás smutné, protože by ta velká práce, co za tím je, vlastně neměla smysl. Všechno ostatní jsme schopní nějak upravit, změnit....

Spřádáte už plány na příští ročník?
Simona: Pomalu jo, ale teď je pro nás opravdu to nejhektičtější období, takže naše mysl je upřená k datu 22. 1. 2015 a taky k 1. 2. 2015, kdy startuje v Rock Café vernisáž výstavy letošních soutěžních návrhů. Až tohle všechno skončí, dáme si pauzu, odpočinek... A pak začne zase celé to martýrium nanovo. :-)

asdfasf

Zdroj foto: Jan Nožička, L.Y.die, archiv Megaton Production

Reklama