My ženy jsme zaměřením spíš pacifistky, ale když jde o mužné estetično, rády se podíváme. Zvu vás nejen na přehlídku historických uniforem, ale i na výlet, který by mohl bavit celou rodinu.

Původně vedly moje kroky na Zbraslav. Chtěla jsem vás pozvat na zámek, do parku plného soch a do Národní galerie. To vše bývalo na jednom místě, kousek od Prahy. Ale kdeže loňské sněhy jsou. Zámek je pro veřejnost, uzavřen, park soukromý a sochy nikde. Byla jsem zklamaná. „Co já těm holkám jenom nabídnu?“... ptala jsem se sama sebe bezradně.

Pak mi zavolat „brácha“ a zachránil moje cestovatelské téma. Příští týden (v sobotu 31. 3. 2013) se opět otevírá Josefovská pevnost. A vždycky je to velká sláva a náramná podívaná. To je nápad, alespoň budete mít čas všechno pěkně naplánovat a vyrazit na rodinný výlet.

Já si tu příležitost nenechám ujít, protože pohled na uniformované vojáky z různých historických dob je pro mě vždycky zážitkem. Někdy vás až mrazí. Ale tak nějak hezky.

Mezi vojáky se pohybují i dámy v dobových krinolínách, děti oblečené do miniaturních uniformiček a celé to barevné hemžení je plné nadšení, které vás snadno strhne. A někdy až dojímá. Když se jízda husarů šikuje pod hradbami a dělostřelci střílí salvy, máte pocit, jako byste se ocitli v jiném čase.

Josefov tomu propůjčuje dokonalou dobovou kulisu. Ulicemi se vydá průvod na pochod, dlažba duní pod okovanými botami a kopyty koní, a vám naskakuje příjemná husí kůže, protože víte, že je to jenom jako.

Podívejte se samy

Doufejme, že letos vyjde lepší počasí. Ale i v drobném dešti stojí tahle podívaná za to a vřele ji doporučuji

Čtěte také: