Kolikrát už jsme vyřkly tuto otázku? Dnes ale nebudeme probírat témata kávových dýchánků s kámoškami. Společenskou záležitost necháme na jindy. Dnes bude právě káva samotným tématem. Popíjíme ji denně, ale známe vůbec opravdové účinky tohoto aromatického nápoje?
Možná ani nevíme, jaká je skrytá síla kofeinu. Pojďme ji poodhalit.

Kofein podporuje myšlení
Před státní zkouškou bych se na to až tak nespoléhala, ale jdete-li třeba na důležitou schůzku nebo pohovor se šéfem, dejte si kávu. Kofein totiž ve vašem těle uvolňuje dopamin, a ten podle odborníků zvyšuje schopnost soustředění a bystří paměť. Ale pozor, jeho účinky během hodiny polevují. Takže žádné velké zdržování.

Má analgetické účinky
Toho využívali už velitelé německých vojsk ve druhé světové válce. Pokud neměli po ruce jiné prostředky, dávali vojákům silnou kávu jako analgetikum tišící bolest.
Vy nemusíte naštěstí bojovat proti armádě, ale taková migréna vám může pěkně znepříjemnit život. Takže zkuste pro jednou vynechat prášky a uvařte si silnou kávu.

Stimuluje dýchací centra v mozku a pomáhá průduškám
Kdo by nemiloval vůni čerstvé kávy a kdo by řekl, že se nám po ní lépe dýchá?! Kofein je totiž jakýmsi chemickým bráškou theofilinu, léku, který pomáhá astmatikům. Pozor, není to všelék, ale pouhý pomocník. Pokud máte vážné problémy s dýcháním, běžte raději k lékaři.

Pomáhá při prevenci proti zubnímu kazu
Pokud milujete sladké, dejte si k němu šálek kávy (ale třeba i čaje). Kávové boby i čajové lísky jsou účinné proti plaku, tedy bakteriím, které se tvoří mezi našimi zuby.

Co káva a srdce?
Tomu, kdo má zdravé srdce, káva vypitá v rozumné míře dokonce prospívá. Obsahuje antioxidanty, látky přátelské našemu organismu, které nás zbavují volných radikálů, tedy škodlivin, jež mohou zavinit cévní onemocnění nebo oslabení imunitního systému.

V těhotenství na kávu pozor
Jestli chcete otěhotnět, dejte si na kofein a nápoje s touto látkou pozor. Například ženám, které konzumují 250ml kofeinu denně (dva až tři šálky), trvá mnohem déle, než otěhotní.
Přemíra kofeinu škodí i těhotným. Odborníci tvrdí, že pět a více šálků kávy denně zdvojnásobuje riziko potratu.
Takže neodoláte-li vůni kávy, vypijte za den jen jeden šálek.

A co vy, milé ženy-in?
Co znamená káva pro vás?
Znáte ještě nějaké zajímavosti, na které jsem zapomněla?
Nebo nějaké perličky ?
Sem s nimi.


Reklama