První dítě v Moravskoslezském kraji, které bylo umístěno do babyboxu v nemocnici v Ostravě na Fifejdách letos 26. ledna, půjde zítra zpátky k matce, která se o něj krátce po odložení přihlásila.

Doposud byla holčička v dětském centru Domeček Ostrava, agentuře Mediafax to sdělila mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělníčková. O dalším osudu pětiměsíční Barborky dnes rozhodl havířovský soud. „Souhlasil s tím, že dítě bude předáno osmnáctileté Anetě Tokarčíkové,“ řekla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

„Osmnáctiletá matka Barborky bydlí v jednom z azylových zařízení v Moravskoslezském kraji. Dojížděla do ostravského dětského centra Domeček za dcerkou na zácvik péče o dítě,“ uvedla mluvčí.

„Je to spravedlivé rozhodnutí které oceňuji,“ řekl serveru iDNES.cz zakladatel babyboxù Ludvík Hess, který je s mladou matkou v pravidelném kontaktu. „Zachovala se v poslední době velmi slušně. Je v církevním domě Svaté Efrázie, kde ji podporujeme. Nabízel jsem jí  díky nadaci i větší dary, ale odmítl je se tím, že nic nepotřebuje. To hodnotím velmi pozitivně, protože si mohla říci třeba o televizi,“ dodal Hess.

Již čtvrtému soudnímu rozhodnutí předcházely únorové testy DNA, které potvrdily, že matkou Barborky je Aneta Tokarčíková. Dítě s přítelem odložili v Městské nemocnici Ostrava proto, že se ocitli v bezvýchodné sociální situaci. Ostravská policie v souvislosti s pátráním po příteli Tokarčíkové a otci miminka, odsouzeném za loupežné přepadení, pak přišla na pravděpodobnou totožnost Zorky, jak nejdřív dítě pojmenovaly zdravotní sestry.

V Domečku se o děvčátko zdravotníci starali od konce ledna na základě prvního soudního rozhodnutí. Lékař přišel po detailním vyhodnocení rentgenového snímku na staré skryté a vzácné zranění ruky dítěte, které prověřovala i policie. Ta ale nikoho neobvinila.