Ale nedokázala, naopak, holčička logopedku v televizi pěkně setřela :-). Moc vtipný příspěvek od čtenářky Pajdy.

Moc děkuju za příspěvek, milá Pajdo. To jsem se zasmála.


Na logopedii nás se synem posílali hodně často. Všelijaké to „bdouk“ a podobné nácviky byly ovšem celkem na houby - u dítěte s vrozeným parkinsonem záleželo mnohem víc na tom, v jaké bylo momentálně kondici, než kolik toho do něj nahučela logopedka. To, že nedokázala určit diagnózu, se jí vyčítat nedá, v době, kdy byl syn malý, tahle diagnóza ještě neexistovala, ale to, že problémy přičítala pouze lenosti a neochotě spolupracovat, za to bych ji jednoduše vyhodila z místa. Ovšem takových, kteří nejsou schopni pochopit, že dítě se svalovými křečemi může mít vyšší IQ než oni, je mezi námi hodně. Bohužel i mezi „odborníky“. Navíc to bylo v době Václava Havla, který ráčkoval a tedy to bylo mezi dětmi dost populární.

Takže můj nejhezčí zážitek je sice s touto paní logopedkou, ale ne s mým dítětem. Do poradny totiž chodila i dcerka mého známého. Podle nás všech mluvila normálně, ale podle matinky nikoliv a tedy musela k logopedce. A paní doktorka, majíce tam konečně dítě, se kterým se mohla vytahovat, naučila dívenku ty cviky typu „bdouk“, Tdubka tdoubí“ a podobně a pečlivě ji připravila na vystoupení v televizi. A pak přišel ten den, který měl paní doktorce přinést nehynoucí slávu a v živém přenosu dokázat její genialitu. Přípravu s dívenkou udělali i televizáci, aby to „mělo ten správný šmrnc“ - ovšem asi nečetli tu správnou příručku. Paní doktorka se vychválila do nebes, vysvětlila, jak je ta jediná dokonalá a pak k mikrofonu přistoupila „ukázková“ dívenka a pronesla pečlivě naučené: „PDDEL“.

Jako nácvik písmene R to nepochybně bylo v pořádku, ovšem paní doktorka měla od té doby v ordinaci prázdno. A dotyčná holčička měla pokoj od experimentů své matky. Mimochodem slečna dneska zpívá v opeře a téměř určitě tam neráčkuje.

Pajda

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Tématem dnešního dne je: Ráčkování a jiné vady řeči.

  • Máte nějaké zkušenosti s vadami řeči?
  • Chodily jste vy nebo vaše děti na logopedii?
  • Pobavilo vás něco v souvislosti s tímto tématem?
  • Vymýšleli jste jména pro děti, aby tam nebylo R a Ř?

Prosím, napište mi o tom! Jedna ze čtenářek za svůj příspěvek získá balíček, kde je: kniha Byla jsem svědkyní vraždy ze cti (N. Apfeldová), diář Albi a francouzská manikúra od AVONU. Příspěvky posílejte dnes nejpozději do 14.30 hodin na e-mailovou adresu níže. Ještě upozornění - pokud byste poslala fotku, musí jít (kvůli autorským právům) o vaši fotku a jejím zasláním dáváte redakci souhlas k jejímu bezplatnému uveřejnění v tomto tématu.

  • Redakční e-mail: redakce@zena-in.cz
  • Předmět: RÁČKOVÁNÍ

racko

Reklama