O menstruaci toho bylo již napsáno nespočetně.

Většina z nás se shodne na tom, že těch pár dní v měsíci z duše nenávidí.... Jenže příroda je příroda, a i když budeme řvát sebe víc, nic moc s tím nenaděláme.

 

Normální menstruační cyklus trvá 28 dní. Prvních pět dní dochází ke krvácení, při kterém žena ztratí přibližně 50 ml krve. Doba krvácení je u každé ženy různá. Většinou trvá od 3 do 7 dnů, ovšem byly zaznamenány i případy, kdy žena krvácela i 18 dnů.

Po skončení menstruace se v první polovině cyklu děložní sliznice obnovuje a roste, ve vaječníku dochází k dozrávání vajíčka a k tvorbě hormonů estrogenů.
Uprostřed cyklu se vajíčko uvolní do vejcovodu (tzv. ovulace). Dále dochází ke změně hladiny hormonů, objevuje se produkce progesteronu a děložní sliznice se připravuje na případné těhotenství, což znamená uložení oplodněného vajíčka, jemuž takto připravená sliznice poskytuje výživu až do vývoje placenty.

Není-li vajíčko oplodněno, pokles koncentrace hormonů v krvi vede i k zániku připravené děložní sliznice, jejíž povrchová část je odloučena a odplavena s menstruační krví.
Menstruační cyklus se mění s věkem. Nejdelší cyklus je v pubertě a následně v období, kdy se blíží menopauza.

Silná menstruace (menoragie)

Tímto názvem se označuje nadměrné krvácení trvající déle než 10 dní, a ztráta krve činí více než 80 ml krve. Toto silné krvácení se může objevit u 5-10 % žen v určitém životním období.

V 80 % případů je silná menstruace způsobená špatně vyvinutým vajíčkem v průběhu cyklu. S tímto stavem se často setkáváme při prvních cyklech u mladých dívek, a naopak u žen těsně před menopauzou, kdy jsou cykly anovulační.

Nedojde-li k ovulaci, neproběhne druhá fáze cyklu (chybí sekrece progesteronu). Nadměrná stimulace estrogeny podporuje růst děložní sliznice, která je pak silnější, a při menstruaci se odloučí více buněk než normálně.
V pubertě se silné krvácení po několika cyklech upraví samo.
U žen po menopauze není vždy hormonální léčba menoragie úspěšná a doporučuje se provést kyretáž, spojenou s mikroskopickým vyšetřením děložní výstelky. Před započetím léčby je totiž třeba vyloučit jiné vážné příčiny krvácení.

Mezi příčiny menoragie patří:

·         děložní myom (nezhoubný nádor vzniklý z buněk děložního svalu) - krevní ztráty jsou velké, ale pravidelné

·         nitroděložní tělísko - působí silné krvácení s křečemi

·         polypy - mohutný, ale nezhoubný útvar tvořený výstelkou dělohy nebo jejího krčku, může způsobit špinění uprostřed cyklu nebo těsně před menstruací

·         zánětlivá onemocnění malé pánve - často způsobují i bolest při styku

·         endometrióza

 

 

Závažné příčiny menoragie, které musí být vyloučeny:

·         rakovina hrdla děložního, dělohy a vaječníků

·         těhotenství a spontánní potrat

·         onemocnění štítné žlázy a hypofýzy

·         porucha krevní srážlivosti

 

 

Bolest při menstruaci (dysmenorea)

Bývá obvykle na začátku krvácení a trvá několik hodin až dní. Je to křečovitá bolest, která může být doprovázena průjmem, nauzeou, případně i zvracením. Děložní sliznice vylučuje hormony zvané prostaglandiny, které vyvolávají stahy děložního svalstva, jejichž výsledkem je křečovitá bolest. Mohou také podráždit střeva a vyvolat průjem. Křečovité bolesti ustanou po podání nesteroidních protizánětlivých léčiv s např. obsahem ibuprofenu atd. Antikoncepční pilulky také pomáhají, protože brání překrvení děložní sliznice.

 

Zdroj: http://zeny.apatykar.cz/

 

 

Ať tak nebo tak, nemáme to, my holky, v tomto směru jednoduché.

Zajímavostí je, že značná část žen opomíjí zaznamenávat si datum začátku a konce menstruace. Nejednou jsem se již setkala s větou: Ježiši, kdy to mám vůbec dostat?

 

Většina z vás jistě ví, že si zde na magazínu Žena-in.cz může vést svůj vlastní menstruační kalendář.

A nás by zajímalo:

 

-          využíváte tento kalendář?

-          vyhovuje vám jeho podoba?

-          máte ke kalendáři nějaké výhrady?

 

Neváhejte a napište nám vše, co byste v kalendáři změnila, co vám vadí, co vám chybí. A klidně nám napište i důvody, proč kalendář nevyužíváte.

 

Těšíme se na vaše názory, které nám jistě pomohou přizpůsobit menstruační kalendář tak, abyste byly maximálně spokojené.

 

POZOR! Ohledně menstruačního kalendáře pište na tuto e-mailovou adresu:

redakce@zena-in.cz

 

 Do předmětu mailu uveďte prosím Menstruační kalendář.

 

Vaše názory, připomínky, nápady slosujeme a jednomu šťastlivci zašleme neobvyklý dáreček!!!

 

Psát nám můžete až do pondělí 25. 04. 2005.

Reklama