Dívky, které vehementně probírají svoje problémy s kamarádkami, mohou být ohroženy vznikem deprese nebo úzkosti, zjistila nová studie amerických vědců.
 
Průzkum, který 6 měsíců sledoval 813 dětí a teenagerů, zjistil, že děvčata, která věnovala většinu času rozebírání svých problémů s kamarádkami, měla větší pravděpodobnost, že se u nich vyvinou psychické poruchy.

Vědci předpokládají, že časté zaobírání se problémy, jako jsou kluci a vzhled, vede k trvalému pocitu smutku, obav a beznaděje. Podle psycholožky, profesorky Amandy J. Roseové, by se dívky místo babrání v problémech měly věnovat pozitivním aktivitám, které by v nich vyvolaly dobré pocity. „Přiměřené mluvení o problémech je bezpochyby zdravé, ale všeho moc škodí,“ sdělila agentuře Reuters.

Roseová a její kolegové ale mají i pozitivní zprávu. Děvčata, která mají tendenci stále klábosit, jsou si bližší se svými vrstevníky a jsou sociálně zdatnější. Přesto ale vykazují častěji syndromy deprese a úzkosti než ostatní.

Naopak chlapci diskusemi o svých problémech upevňují přátelství a žádné emocionální problémy nemají. Rozdíl mezi pohlavími není zcela objasněn. Jedním z důvodů může být skutečnost, že děvčata si negativní zprávy berou víc k srdci, protože za ně cítí osobní zodpovědnost.

Zdroj: www.pluspress.cz

Reklama