Proč se vydat do Holandska? Protože větrné mlýny, dřeváky, lány a lány tulipánu, Jan Amos Komenský, jedno muzeum hezčí než druhé, sýr Gouda, království a protože Amsterdam. A právě u posledního zbystřete nejvíce. Zveme vás na malý květinový výlet.

Holandia

Nizozemsko vás uchvátí. Přestože se jedná o pořádně placatou a relativně malou zemi, svou vysokou kvalitou života, množstvím turisticky atraktivních míst a sympatickými obyvateli, se řadí na přední příčky oblíbenosti mezi zeměmi, které stojí zato navštívit. A tím největším „tahounem“ je stále a zaslouženě Amsterdam. Proč sem na jaře vyrazit?

Tulipány, kam se podíváš

No jasně! K tomu, abyste tady překvapením, radostí nebo úžasem zalapaly po dechu, vám bude bohatě stačit vidět to množství krásných tulipánů. Oficiální sezona těchto krásných květin byla zahájena 21. ledna, ale věřte, že v tyto dny bude tato přírodní podívaná o to hezčí. Ale abyste si nemyslely, že jsou to „jen“ kytky, třeba vás k výletu namotivují tyto informace:

Hollandia

  • V Holandsku se pěstuje celých 43 % tulipánů z celého světa.
  • Tulipány tu nejsou jen tak nějaká dekorace, ale spíše vášeň. Prakticky je tu nelze nepotkat.
  • Původní domovinou tulipánů je Čína. Existuje několik verzí, jak se tulipán dostal přes Turecko do Evropy. Jedna z nich říká, že první tulipány se objevily v Evropě koncem 16. století v císařské zahradě ve Vídni. Odtud se jako velká rarita dostaly na dvůr císaře Rudolfa II..
  • Období 1634–1637 tuto zemi ovládla „tulipománie“. Cena cibulky se rovnala ceně domu a několikanásobně převyšovala roční plat běžného řemeslníka!
  • V Amsterdamu byla otevřena první tulipánová burza na světě. Tu největší ale naleznete ve městě Aalsmeer.
  • Říká se, že za druhé světové války, vyhladovělí obyvatelé Amsterdamu cibulky tulipánů zařadili do svého skromného jídelníčku.
  • V dnešní době holandští floristé dokonce udávají tón tzv. květinové módě.
  • Ne všechny druhy tulipánů jsou určeny na export a končí pouze a jen na místních trzích.
  • Žádný turista by si neměl nechat ujít květinové zahrady v městečku Keukenhof. Tento proslulý květinový park se rozkládá ploše 32 hektarů a na jeho území každoročně vykvete 6–7 milionů květin, které představují největší kolekci cibulovitých rostlin na světě. K dispozici je tu celých 15 km cest a cestiček.

Holandia

Tak co? Nalákaly jsme vás na výlet do této krásné země?

Nezapomeňte si přečíst:

Reklama