Dva roky prázdnin, buzerace, teprve vojna dělá z lidí chlapy, ztracený čas. Pohledy na základní vojenskou službu se různí. Záleží, kdo se dívá.  

Základní vojenská služba (zkráceně ZVS) existovala od dob první republiky až do roku 2004, kdy povinná vojenská službu v Česku byla zrušena a nahrazena profesionální armádou.

Co si však představit pod pojmem profesionální armáda? Několik tisíc dobře vycvičených a vyzbrojených mužů. Finančně velmi náročná ochrana naší země. Je však i dostatečná? Úplnou profesionalizaci armády si nedovolí ani takové země jako je Amerika.

Česká republika se vůbec chová v otázce své bezpečnosti nezodpovědně. Velitelem ozbrojených sil je alkoholik a celých devět dní byla v čele stěžejního ministerstva princezna, které se před schválením do funkce pouze zeptali, jaké kadence je samopal vz.24.

Konflikt na Ukrajině není uzavřen, armádě docházejí peníze a chybí vojáci v řádech tisíců. Ministrem obrany je pro změnu herec a možná i proto si vláda pohrává s myšlenou branné povinnosti pro všechny. Ano, i pro nás ženy! Takovou vymoženost mají třeba na Kubě, Izraeli či Severní Koreji.

Novela branného zákona pokud projde Parlamentem, by tak umožňovala odvodní řízení v době míru, ještě před vyhlášením stavu ohrožení státu.

vojak

 

Reklama