...napadlo mě, když jsem včera navštívila mou starší sestru, která má desetiletého školáka.

Bylo něco málo po 18h, venku bylo zataženo, počasí připomínalo spíš podzim, než léto, a my seděly v kuchyni u stolu u horkého čaje s citronem, jelikož změna počasí se na nás začala projevovat.
Seděly jsme u stolu nad papíry a horečně přemýšlely, co vše opět bude desetiletý kluk potřebovat. Zrovna někde lítal venku a už měl být deset minut doma. Má sestra se jen podívala na hodiny, zavrtěla hlavou a nijak moc jí to ale nevzrušovalo. Vtom se můj milovaný synoveček objevil ve dveřích, celý promáčený od deště. Já, jakožto jeho zákonitá teta, jsem mu hned mezi dveřmi vynadala, jak to, že nepřišel včas. Jen pokrčil rameny a začal si vymýšlet takové věty, jako že neměl hodinky a že lidí na ulici, co se ptal, tak také neměli…Musela jsem se v duchu smát, jelikož jsem viděla sebe, když jsem byla v jeho věku.

A musela jsem ho obejmout, když jsem ho viděla. Kupodivu se nechal a dokonce se i pomazlil :-) Naposledy jsem ho viděla před prázdninami. To bylo ještě dítko. Teď jsem v něm viděla velkého kluka, který se změnil během pár týdnů.
Když viděl, co sepisujeme, místo toho, aby řekl, co potřebuje, raději zalezl do svého pokojíčku a pustil si počítač. Za chvíli se z pokoje začaly ozývat neuvěřitelné zvuky…
A to je pořád....
Za tu chvilku přemýšlení jsme měly sáhodlouhý seznam všech potřebných věcí, co je potřeba koupit. Sáhly jsme po aktuálním letáku, který nabízel školní potřeby za neuvěřitelné ceny. Dle této letákové akce jsme sepsaly konečný seznam.

Nákup školních potřeb

(dle slov synovce - myšlenky matky)
Sešity A5 10ks á 3,90 Kč
Sešity A4 4ksá 8,90 Kč
Sada zvýrazňovačů ( 2ks ) 24,90 Kč ( „již dopsaly“ - nechaly se vyschnout )
Vodové barvy 12,90 Kč ( „již vyschly“ - chemický pokus -rozpustily se ve
vodě )
Skicák 14,90 Kč
Nůžky 16,90 Kč ( „jsou již tupé“ - stříhalo se s nimi všechno možné,
jen ne papír )
Sada pravítek + trojúhelník 15,90 Kč ( „ulámané rohy a zuby“ - to, když seurputně
přemýšlelo )
Lepidlo14,90 Kč ( „již nelepí“ - nemůže, nechalo se vyschnout )
Sada obyčejných tužek 4ks 8,90 Kč ( „ulámané tuhy“ - házelo se s nimi po třídě )
Ořezávátko 9,90 Kč ( „již neořezává“ - že by špatný výrobek? )
Pryž 3,90 Kč ( „ztratila se“ - půjčila se a dotyčný ji už nevrátil )
Sada štětců 3ks 29,90 Kč ( „roztřepené konce“ - malovaly se s nimi zdi )
Kružítko 26,90 Kč( „zlomené“ - rozbilspolužák )
Obal na sešit A5 10ks á 3,90 Kč ( „rozdrápala školníkovic kočka“ - kružítkem
setvořily ornamenty )
Obal na sešit A4 5ks á 7,90 Kč

Součet ( prozatím ) 333,- Kč


Tak, a to byly prozatím teprve základní pomůcky, zbytek se ukáže a dokoupí v průběhu roku. Má sestra nebyla sumou moc nadšená.
Vše ostatní se naštěstí ještě dá používat, jako je např. penál, který ode mě dostal kosmým narozeninám. Kupodivu je stále jako nový. A stále se ještě líbí. To se tetička tenkrát plácla přes kapsu. Třípatrový penál plně vybavený. Za našich let sen každého. Bohužel, mně se takovýto sen nesplnil.

A tak jsme začaly vzpomínat na naše školní léta, kdy všechno bylo za babku a toto vše, když jsme to tak počítaly a matně si vybavovaly ceny, bychom pořídily skoro za třetinu ceny. Najednou se u stolu objevil synovec, vzal do ruky papír a začal nad ním nahlas uvažovat. Prý by ještě potřeboval nové fixy, baťoh, nějaké ty desky….
Sestra mu vytrhla papír z ruky s tím, ať na to zapomene, jelikož to má ani ne rok staré a mile ho vykázala z kuchyně.

Večer jsem potom doma přemýšlela, jestli si vůbec někdy mám pořídit děti, když je všechno tak drahé.
Ale uvidíme, třeba se se vstupem do EU něco změní k lepšímu :-)