Domácí záznam ze soboty 2. dubna 2005

 

Není tomu tak dávno, co na nás volal (na některé – jako třeba na mě - doslova vzteky řval) vánoční úklid, a už zase abychom lítaly po bytě s hadrem, koštětem a s kýblem vody.
Zrovna dneska – odpoledne se rtuť teploměru vyšplhala na krásných patnáct stupňů, sluníčko se na nás smálo a na mě zamrkaly neuvěřitelné mapy špíny na oknech.

 

Ano, ano – mytí oken je nezbytné. Zrovna tak jako vyprání všech záclon a závěsů, vyčištění koberců a předložek; také prach se u nás hezky zabydlel a vymalovat, to by se mělo také.

 

Mělo by se..... A naše sousedka to skutečně dělala celou sobotu! Inu, je zkrátka poctivá a vzorná hospodyňka!
A já jí chtěla být také. Naplánovala jsem si tento víkend jako „uklízecí“ a předsevzala si, že za sobotu a neděli projde náš byt jarním generálním úklidem...

 

Ale počasí mi prostě nepřeje.
Kdyby bylo deštivo a zima, určitě bych se do pořádného úklidu pustila (tedy mimo oken a malování), ale když je venku tak krásně?!

 

Sobotu jsme strávili s rodinou venku – a mimo toho utření prachu a vyluxování je generální jarní úklid jen plánovaným výkřikem do tmy....

 

Inu, nemám byt vygruntovaný jako sousedka, pravda, ale zato jsme si s rodinou užili prima sobotu. A věřte mi, že z toho mám lepší pocit, než si teď večer prohlížet zářivá okna a ještě zářivější koberce.

 

Každá z nás je prostě jiná. Já a úklid k sobě moc nejdeme, ale třeba moje bývalá spolužačka je úklidový maniak.
Luxuje denně, neustále smejčí po bytě a jarní úklid už má také dávno za sebou – i s vymalováním! Víkend co víkend prochází její byt hygienickou očistou, a to i za cenu, že vycházka venku je něco, co téměř nezná.
Jednou jsme se dokonce i kvůli úklidu pohádaly! A to po této větě, kterou pronesla s pohrdavou jiskrou v oku: “Radši než si chodit lesem jako ty, zůstanu doma. Za tu dobu, co se kocháš krajinkou, já stihnu vyprat, vyluxovat a ještě navařit na celý týden...“

 

Prostě jak říkám: Každá z nás je jiná. Ale pravdou je, že vrhnout se do hloubkového úklidu bych měla. Tak možná zítra.... Pokud mě tedy zase nezradí počasí a nebude se už od rána na mě sluníčko provokativně, potutelně uculovat!

 

(Jdu se mrknout na počasí... třeba bude pršet ;o) )

 

P.S. Zítra má být slunečno a 16 ºC. Vypadá to, že se generální úklid opět odloží .....