Pětimetrový strom se širokou korunou sice vypadá majestátně a nabídne i příjemný letní úkryt ve stínu, ale ne každý má tak velký pozemek, aby se na ni vešel. Právě pro tyto případy jsou k mání zákrsky se zakrsle rostoucí podnoží. Podle druhu dorůstají některé třeba jen pouhého jednoho metru do výšky. Jiné se vyšplhají třeba i k metrům dvěma nebo třem.
Foto: Shutterstock
Jak vybrat vhodný ovocný strom?
Hlavní roli, co se výsledné výšky stromu týče, hrají výška kmene a jeho podnož.
Nízkou výšku kmene má zákrsek. Jeho koruna začíná už ve výšce 60 až 90 centimetrů nad zemí. Jak moc se pak koruna stromu rozroste, na to má vliv zase zvolená odrůda a hlavně podnož ovocného stromku. Rozhodně se ptejte po zakrsle či slabě rostoucích druzích (M 27, J-TE-G, M 9, Pixi, P-HL-C a mnoho dalších) podnože. Naopak obloukem míjejte typy podnože bujně rostoucí.
Kromě zmíněných parametrů ovlivňuje výslednou velikost koruny stromku také stanoviště, které pro něj vyberete, kvalita půdy, hnojení, zalévání, ošetřování pesticidy a samozřejmě i vaše zásahy – řez, tvarování koruny, ohýbání větví a podobně.
Vhodným řešením jsou i sloupovité ovocné stromy, které jsou určeny do úzkých prostor. Jejich termínál, tedy hlavní výhon, netvoří širokou korunu - na šířku zabere pouhý jeden metr. Maximální výška jsou pak zhruba čtyři metry. |
Výhody a nevýhody zakrslých ovocných stromků
Kromě toho, že se menší varianta ovocného stromu vejde na každou zahradu, leckdy i na balkón, budete mu blahořečit i z jiných důvodů.
- Začne plodit dřív než strom klasický. Už za dva až tři roky po výsadbě.
- Nebudete mít problém při sklizni, nemusíte šplhat do výšek.
- Stromek lze snadněji tvarovat.
- Pokud stromek menších rozměrů nezasadíte do země, je možné ho libovolně přemísťovat.
- Na zahradu se vám vejde i několik různých druhů ovoce, než kdybyste sázeli klasické stromy.
- Menší stromek spotřebuje méně vody.
Samozřejmě má pěstování miniaturních ovocných stromů i své nevýhody. Tou největší je životnost, která je třeba až o polovinu kratší oproti stromu běžné velikosti. Za bezcenné dřevo jsou například zakrslé jabloně ovocnáři považovány už po dvaceti letech. To je ale daň za brzký nástup jejich plodnosti.
Další nevýhodou, kterou pocítíte už při jejich nákupu, je vyšší pořizovací cena. Ale vlastní bohatá sklizeň i na malém prostoru za tato příkoří jistě stojí.
Zdroj informací: Zahradnictví Flos, Hnojík, Zahradní centrum Strakovo
Nový komentář