Jeden typ očistků přechází plynule v druhý. Očistky mají mdlý zápach. V dutině dělohy nejsou bakterie, ale v pochvě ano, a proto se zde zcela běžně očistky infikují. Takže do vložek zachycené očistky jsou vysoce infekční a s jako takovými je třeba zacházet.
Nedělka si má často vložky vyměňovat a nemá je brát do ruky použitou stranou. Použité vložky by se měly odkládat do zvláštní nádoby. Po výměně vložky si přesto vždy umyjte ruce mýdlem. Chráníte tak před infekcí nejen své dítě, ale i sebe. Zabráníte tak tomu, abyste se znečištěnýma rukama dotkla prsů, zejména bradavek.
Trhliny hráze, event. rána po nástřihu hráze a trhlinky děložního hrdla, pokud jsou řádně chirurgicky ošetřené, se obvykle hojí bez komplikací. Neošetřená poranění zprvu krvácejí, pak mokvají.
Poporodní změnyDěloha prodělala v těhotenství obrovské změny, mnohonásobně se zvětšila a prokrvila. Opačné změny prodělává v šestinedělí. Z váhy 1 000 g po porodu váží koncem šestinedělí přibližně jako před otěhotněním asi 70 g.
Po porodu sahá děloha svým horním okrajem až k pupku. Den po dni se její velikost zmenšuje; během deseti dnů po porodu sestoupí horní okraj dělohy do pánve natolik, že již není skrze břišní stěnu hmatný. Porodníci kdysi zmenšování dělohy nazvali „zavinování“.
K zavinování dělohy jsou nezbytné stahy děložního svalu, říká se jim „poporodní stahy“. Jsou většinou jenom nepravidelné, prvorodičky je obyčejně ani nevnímají, u vícerodiček se někdy objevují jako obyčejný tupý tlak v břiše. Zvětšují se zejména během kojení. Pokud by vám byly nepříjemné, oznamte to při vizitě lékaři. Předepíše vám lék k potlačení vnímání bolesti.
Hrdlo dělohy je bezprostředně po porodu ochablé a je široce otevřené do pochvy. Ale již od druhého dne se formuje a třetí den má již normální válcovitý tvar.
Dno pánve je velmi složitá vrstva svalů, která byla v těhotenství značně namáhána a při porodu v ní vznikly trhlinky. Návrat elasticity a pevnosti trvá více dnů a nikdy nedosáhne původního stavu. Proto zůstává někdy děloha po porodu uložena níže.
Pochva a hráz jsou obvykle při porodu velkým rozpínáním poškozeny vznikem trhlinek. Před prvním porodem souvislý zbytek panenské blány se roztrhá na drobné hrbolky kolem poševního vchodu. Poševní vchod již není tak uzavřen, poševní stěny někdy ztrácejí dřívější elasticitu.
Vaječníky přestaly v těhotenství zdánlivě pracovat. A ještě po dobu kojení v nich obvykle nezrají další vajíčka, takže trvá stav bez menstruačního krvácení (odborně amenorea). Po skončení kojení se obnoví jejich činnost a žena začne opět pravidelně menstruovat. Avšak menstruace se někdy dostaví i při kojení.
Břišní stěna je po porodu ochablá, přímé břišní svaly jsou rozestouplé. Trvá několik týdnů, než se znovu zpevní. Rehabilitaci břišní stěny napomáhá vhodná gymnastika, se kterou by měla žena začít již v šestinedělí. Na kůži podbřišku, někdy hýždí a prsů zůstávají pajizévky (odborně strie), které ztratí svůj růžový kolorit a postupně nabudou perleťově lesklého vzhledu. Pigmentace kolem pupku,
Hormonální změny. Placenta byla mohutným zdrojem hormonů, zejména estrogenů, progesteronu a HCG, který jako první hormon oznámil těhotenství. Po porodu se postupně normalizuje množství těchto hormonů v krvi ženy.
Z mozkového podvěsku (odborně hypofýza) přecházejí do krevního oběhu nedělky prolaktin a oxytocin, zejména pokud se dráždí bradavky při kojení, které oba tyto hormony řídí.
Ústup těhotenských změn je zřejmý i na dalších žlázách, štítné žláze, kůře nadledvin. Produkce jejich hormonů klesá.
Krev a krevní oběh. Po porodu se sníží celkový objem krve. Od pátého dne šestinedělí se hladina krevního barviva vrací na normální hodnoty, počet bílých krvinek po šestém dni, počet červených krvinek se zvyšuje.
Asi u poloviny nedělek zůstávají mírně rozšířené žíly na dolních končetinách, na zevních rodidlech, kolem řitního otvoru a také v pánvi. V každém dalším těhotenství se tyto změny stupňují.
Psychické změny. Nedělka bývá v prvních dnech po porodu unavená. Uvědomí si, že do každodenního života vstupuje péče o dítě. A tak se některé nedělky obávají, zda novou roli zvládnou. Vedle radosti z dítěte mívají i stavy nejistoty a skleslosti; bývají plačtivé bez příčiny. Pokud budete na oddělení šestinedělí, poradí a pomohou vám lékaři i zdravotní sestry. Až přijdete domů, pomůže vám manžel, vaše maminka, případně některá zkušená žena z příbuzenstva. V péči o dítě vám poradí a pomůže dětská lékařka i dětská sestra.
MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Ivana Ašenbrenerová
Z připravované knihy o těhotenství a porodu
Nový komentář
Komentáře
moc zajimave
arikarie: Tady má koukám někdo smysl pro humor...
*Kotě*: uvidíme, jak budeš mluvit ty, až zabřezneš a vrhneš
Kojíme, hajáme, papáme, prdíme, krkáme...
Ta ať je to co nejdřív
charouzka: Kojíte? A kolik vás na to je?
Nevím, proč by mě měl takový článek vyděsit... já se nemůžu dočkat, až se mi konečně podaří aspoň otěhotnět!
Že porod a období krátce po něm není žádná sranda, je snad každému jasné. Ale myslím, že trocha nepohodlí a bolest se kvůli dítěti snad dá vydržet. Já se taky těším
Sandy: mě to nevyděsilo
já se těším
Pepenkaa: no tak vidíš
něco hovoří pro, něco proti
já si to tedy představuji tak, že až budu v porodnici, budu poslouchat personál, co mi nařídí, ale pokud mi to nebude vyhovovat, tak si pro jistotu prostě vezmu své vloženy
ale asi se to dá vydržet, že jo? Já nechci vypadat jako rozmazlenej fracek, ale mám ráda čisto, když mám jiné vloženy než ty, na které jsem zvyklá, musím chodit skoro každou půl hoďku na wc a je mi to celkově nepříjemný
Pepenkaa: Gabi: u nás v porodnici jsou takový ty síťovaný kalhotky a vložky nevím jaké jsou...ale přijde mi to divný...
Chápu, že je to právě kvůli té hygieně, ale pokud málo sajou a jak říkáte je krev všude, tak to si raději přeci jenom jednou vezmu svoje alwaysky
Holky dík, tak už se cítim líp
.
Já tedy nevím, ale je to dost dlouho, kdy se vyvrátila hrozivá infekčnost očistků. Pokud já vím, je to s hygienou stejné jako při MS. Ještě před šesti lety tím strašili, ale také se našly dětské sestry, které chtěly desinfikovat bradavky před každým kojením.
, ale většinou jsem neposlouchala a kalhotky nosila
.
Evusche: porodnické vložky mají jedinou výhodu - je všude k dispozici jich hodně. Jinak špatně drží (tím pádem se zakrvácí kde co okolo) a kvalitní moderní vložka je pár hodin po porodu s klidem nahradí. No nevím, jestli to ještě platí, ale na G-P klinikách býval trend "vložka bez kalhotek" - při vizitě striktně vyžadováno. Kdysi jsem se po operaci naučila i takto běhat po chodbě
fazolka:
...
...
...něco by mi chybělo...
Lesana: přesně tak
já si vůbec nedovedu představit můj život bez
petruška 2: výmluvy. Potěšení ze sexu ti může vzít nejenom porod, ale i zrada parnera (zůstaneš radši preventivně sama? ;o) ), strach z otěhotnění, hormonální antikoncepce, sexuální obtěžování, únava z práce, nemoc... atd. atd.
A proti stachu z porodu a dětí je nejlepší rada - otěhotnět. Po devíti měsících nošení břicha si budeš toužebně přát, abys už proboha začala rodit
petruška 2: tak budeš muset trénovat
jako tenkrát ta ženská, jak v peříčku kouřila doutník spodkem...trénovala svaly dělohy v tramvaji, ve frontě na párky, u televize....holt budeme muset vntřně posilovat
Lilijka: z toho si nic nedělej, mě děsí už jen představa toho, že budu muset chodit pravidelně na kontrolu v těhotenství
, ale prostě to k tomu patří a když to zvládly jiné, tak my přeci taky
petruška 2: na tohle já se snažím nemyslet, protože ta představa, že z tebe vzejde něco tak krásnýho a ještě je to tvoje vlastní, to je asi víc než obavy z toho, že budeš potrhaná. Každé se to přirozenou cestou zhojilo, tak tobě taky
akorát se tedy bojím, že chut na sex nebude...ale když jsem taková sexuální mašina teď, tak doufám, že mi to zůstane
petruška 2: Asi bych měla zajít za psychologem, protože mám dost podobný pocity, ne-li horší... Nemůžu si pomoct, ale z porodu a ze všeho kolem toho mám asi vážně nějak moc strach... Já snad asi ani nejsem ženská, takovej srab... Poraďte jak s tím být vyrovnanější? Nebo radši děti nemít?
petruška 2: Ano, ano,
už NIKDY nebude, co býval... Po prvním porodu JE DALEKO LEPŠÍ
(aspoň v mém případě)
to je hezky napsané...
tak nevím, je to pro mě něco nového, ale krásně napsaného, že po tom včerejší článku se zase těším až budu těhotná
Nevěděla jsem, že očistky mění svou barvu. Myslela jsem, že je to pořád jen krev. A už chápu, proč musím používat ty kalhotky a vložky, co mi dají v porodnici
A ono opravdu, když je žena těhotná, tak má pigmentaci kolem pupku a rodidel atd.? No já jsem někde četla, že zevní rodidla jsou nahnědlá a pak mi kamarádka říkala, že prý je výrazná i čára od pupku dolů