Uvnitř dělohy, v místech, kde byla zakotvena placenta, je po porodu velká, jako rána otevřená plocha, ranná plocha. V děloze jsou zbytky krevních sraženin, zbytky plodových obalů a zbytky přepážek placenty. Potrhané tkáně se postupně rozpadají. Ranná plocha tvoří sekret, tekutinu, která tyto zbytky odplavuje, nazýváme ji očistky (odborně lochie). Vzhled očistků se postupem šestinedělí mění. V prvních třech dnech převažuje krev, očistky jsou krvavé s příměsí útržků tkáně. Koncem prvního týdne šestinedělí ubývá příměsi krve, očistků je méně a mají nahnědlou barvu. Ve druhém týdnu po porodu přibývá v očistcích bílých krvinek. Jsou špinavě žluté, stále jsou v nich ještě útržky tkání. Ve třetím týdnu se v očistcích objevuje hlen, dostávají šedobílou barvu.

Jeden typ očistků přechází plynule v druhý. Očistky mají mdlý zápach. V dutině dělohy nejsou bakterie, ale v pochvě ano, a proto se zde zcela běžně očistky infikují. Takže do vložek zachycené očistky jsou vysoce infekční a s jako takovými je třeba zacházet.

Nedělka si má často vložky vyměňovat a nemá je brát do ruky použitou stranou. Použité vložky by se měly odkládat do zvláštní nádoby. Po výměně vložky si přesto vždy umyjte ruce mýdlem. Chráníte tak před infekcí nejen své dítě, ale i sebe. Zabráníte tak tomu, abyste se znečištěnýma rukama dotkla prsů, zejména bradavek.

Trhliny hráze, event. rána po nástřihu hráze a trhlinky děložního hrdla, pokud jsou řádně chirurgicky ošetřené, se obvykle hojí bez komplikací. Neošetřená poranění zprvu krvácejí, pak mokvají.

Poporodní změny

Děloha prodělala v těhotenství obrovské změny, mnohonásobně se zvětšila a prokrvila. Opačné změny prodělává v šestinedělí. Z váhy 1 000 g po porodu váží koncem šestinedělí přibližně jako před otěhotněním asi 70 g.

Po porodu sahá děloha svým horním okrajem až k pupku. Den po dni se její velikost zmenšuje; během deseti dnů po porodu sestoupí horní okraj dělohy do pánve natolik, že již není skrze břišní stěnu hmatný. Porodníci kdysi zmenšování dělohy nazvali „zavinování“.

K zavinování dělohy jsou nezbytné stahy děložního svalu, říká se jim „poporodní stahy“. Jsou většinou jenom nepravidelné, prvorodičky je obyčejně ani nevnímají, u vícerodiček se někdy objevují jako obyčejný tupý tlak v břiše. Zvětšují se zejména během kojení. Pokud by vám byly nepříjemné, oznamte to při vizitě lékaři. Předepíše vám lék k potlačení vnímání bolesti.

Hrdlo dělohy je bezprostředně po porodu ochablé a je široce otevřené do pochvy. Ale již od druhého dne se formuje a třetí den má již normální válcovitý tvar.

Dno pánve je velmi složitá vrstva svalů, která byla v těhotenství značně namáhána a při porodu v ní vznikly trhlinky. Návrat elasticity a pevnosti trvá více dnů a nikdy nedosáhne původního stavu. Proto zůstává někdy děloha po porodu uložena níže.

Pochva a hráz jsou obvykle při porodu velkým rozpínáním poškozeny vznikem trhlinek. Před prvním porodem souvislý zbytek panenské blány se roztrhá na drobné hrbolky kolem poševního vchodu. Poševní vchod již není tak uzavřen, poševní stěny někdy ztrácejí dřívější elasticitu.

Vaječníky přestaly v těhotenství zdánlivě pracovat. A ještě po dobu kojení v nich obvykle nezrají další vajíčka, takže trvá stav bez menstruačního krvácení (odborně amenorea). Po skončení kojení se obnoví jejich činnost a žena začne opět pravidelně menstruovat. Avšak menstruace se někdy dostaví i při kojení.

Břišní stěna je po porodu ochablá, přímé břišní svaly jsou rozestouplé. Trvá několik týdnů, než se znovu zpevní. Rehabilitaci břišní stěny napomáhá vhodná gymnastika, se kterou by měla žena začít již v šestinedělí. Na kůži podbřišku, někdy hýždí a prsů zůstávají pajizévky (odborně strie), které ztratí svůj růžový kolorit a postupně nabudou perleťově lesklého vzhledu. Pigmentace kolem pupku, ve střední čáře pod pupkem, na zevních rodidlech, kolem análního otvoru, v jizvách a někdy i v obličeji mizí v několika dnech. U některých žen bývá pozorováno zvýšené vypadávání vlasů.

Hormonální změny. Placenta byla mohutným zdrojem hormonů, zejména estrogenů, progesteronu a HCG, který jako první hormon oznámil těhotenství. Po porodu se postupně normalizuje množství těchto hormonů v krvi ženy.

Z mozkového podvěsku (odborně hypofýza) přecházejí do krevního oběhu nedělky prolaktin a oxytocin, zejména pokud se dráždí bradavky při kojení, které oba tyto hormony řídí.

Ústup těhotenských změn je zřejmý i na dalších žlázách, štítné žláze, kůře nadledvin. Produkce jejich hormonů klesá.

Krev a krevní oběh. Po porodu se sníží celkový objem krve. Od pátého dne šestinedělí se hladina krevního barviva vrací na normální hodnoty, počet bílých krvinek po šestém dni, počet červených krvinek se zvyšuje.

Asi u poloviny nedělek zůstávají mírně rozšířené žíly na dolních končetinách, na zevních rodidlech, kolem řitního otvoru a také v pánvi. V každém dalším těhotenství se tyto změny stupňují.

Psychické změny. Nedělka bývá v prvních dnech po porodu unavená. Uvědomí si, že do každodenního života vstupuje péče o dítě. A tak se některé nedělky obávají, zda novou roli zvládnou. Vedle radosti z dítěte mívají i stavy nejistoty a skleslosti; bývají plačtivé bez příčiny. Pokud budete na oddělení šestinedělí, poradí a pomohou vám lékaři i zdravotní sestry. Až přijdete domů, pomůže vám manžel, vaše maminka, případně některá zkušená žena z příbuzenstva. V péči o dítě vám poradí a pomůže dětská lékařka i dětská sestra.

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Ivana Ašenbrenerová
Z připravované knihy o těhotenství a porodu

Reklama