Venku už pár týdnů pěkně zalézá za nehty. Vám ne? Tak to jste asi rozumná a nosíte rukavice.

A když už je o nich řeč, dovolte nám malý výlet do historie. Víte, že rukavice (dokonce prstové) znali už staří Egypťané a Římané? Ne že by je nosili kvůli zimě, ale chránili si jimi ruce při práci a dokonce i při jídle. Zajímavé, že?

Ve středověku měla rukavice často význam symbolický. Dostávali je rytíři při povýšení do stavu, biskupové při svěcení, představitelé městských stavů na znamení různých privilegií. Hozená rukavice znamenala výzvu k boji. Bez železných a kroužkových rukavic by se těžko obešli lovci a vojáci.

Dámy nosily až po loket dlouhé rukavice z bílého plátna. Hedvábné a kožené, zlatem vyšívané rukavice zdobené drahými kameny byly znakem bohatství a vysokého postavení.V 16. století se spolu s pletenými punčochami objevují už i pletené rukavice. V 17. a 18. století nosili muži i ženy rukavice bohatě vyšívané, mnohdy parfémované.No a v 19. století byly novinkou poloviční rukavice, které nechávaly konce prstů volné. Přelom století přináší módu jemných nitěných rukaviček, které se podobají krajce. Pro večerní příležitosti se nosily rukavice dlouhé po loket, bez prstů, pro den prstové.

Ještě ve dvacátých a třicátých letech byly rukavice nezbytným oděvním doplňkem, který měl spíš dekorativní charakter.


Dnes nosíme rukavice převážně z praktických důvodů. Elegantní kožené prsťáky nám sice sluší, ale zas tolik nezahřejí jako palčáky. Máme tu ještě jakéhosi křížence palčáků s prsťákama. Vlastně palčáků s bezprsťákama. Na první pohled dobrý fór – rukavičky dva v jednom, ale když přituhne, moc do smíchu nám v nich asi nebude.

Pro které rukavice jste vy? Prstové nebo palčáky? Čemu dáváte přednost? Estetice nebo teplu?