„Neexistuje radar bez raket. Je to jeden systém, který se nedá rozdělit. Radar nás ohrožuje stejně, dokonce možná i víc než rakety,“ řekl mi mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš.

Na půdě Poslanecké sněmovny PČR se včera, 1. 2., setkal spolu se svým kolegou Janem Májíčkem a s poslankyní za KSČM a místopředsedkyní sněmovního zahraničního výboru Bc. Kateřinou Kosteleckou s novináři, aby jim prezentoval postoj iniciativy Ne základnám. Podle Jana Tamáše se totiž ve veřejně-právních médiích nevěnuje prostor odpůrcům zbudování základen na území ČR. Česká televize prý podporuje postoj vládní ODS a ten je jednoznačný - vláda je pro základny a veřejnost do toho nemá co mluvit.

 

Iniciativa Ne základnám přitom usiluje především o otevřené a transparentní informování veřejnosti. Zatím ovšem situace vypadá tak, že budou opět vynaloženy nemalé finanční prostředky z peněz daňových poplatníků k tomu, aby byl veřejnosti jednostranně prezentován názor vládní strany, a to přesto, že přesně stejný postup kdysi ODS vyčítala ČSSD.

Iniciativa Ne základnám žádá vyvážené rozdělení finančních prostředků mezi odpůrce i zastánce základen a chce prosadit referendum o základnách. Spolupracuje přitom s podobnými iniciativami jinde v Evropě - především v sousedním Polsku.

 

Občanské iniciativě Ne základnám na popularitě příliš nepřidává, že mezi čtyřicítkou organizací, které sdružuje, nechybí muslimové a komunisti. Přesto jsou některé její argumenty relevantní a poukaz na to, že postup ODS nemá s demokracií nic společného, je pravdivý.

Na závěr uvedu několik argumentů iniciativy Ne základnám, které považuju za relevantní, a několik argumentů, které považuju za chybné:

Relevantní argumenty:
Radar od raket nelze oddělit - je to součást stejného systému a tím, že na území ČR necháme postavit „jenom“ radar, nic nevyřešíme.
Radar i rakety jsou součástí obranného systému USA - jejich účelem není bránit Evropu, ale USA.
USA zatím nenabídlo nic, čím by vyvážilo skutečnost, že si na území Evropy chtějí postavit součást vlastní obrany.
Přítomnost základen na území ČR zvyšuje pravděpodobnost teroristického útoku.

Irelevantní argumenty:
Radar stejně jako antirakety zvýší mezinárodní napětí a zrychlí závody ve zbrojení, které mohou vyústit ve vážný konflikt.
Do logiky zbrojení budou zataženy všechny státy světa. V rozvojových zemích to bude mít za následek zvětšování chudoby již tak zbídačeného obyvatelstva. V Evropě se urychlí likvidování sociálního státu.
Důsledná ochrana proti nebezpečí válek a terorismu vyžaduje snižování napětí ve světě, nikoliv nové základny, které napětí zvyšují.

Tyto argumenty považuji za irelevantní - teroristé a diktátorské režimy stejně zbrojí a tím, že se budeme jednostranně odzbrojovat, svou bezpečnost nezvýšíme. A k likvidaci sociálního státu mohu dodat jen „kéž by...“.

Co si o uvedeném myslíte Vy? Souhlasíte s argumenty iniciativy Ne základnám? Myslíte si, že se máme vzdát zbraní a že tak posílíme mír ve světě? Podporujete výstavbu základen na území ČR? Proč? Proč ne?

Reklama