„Neexistuje radar bez raket. Je to jeden systém, který se nedá rozdělit. Radar nás ohrožuje stejně, dokonce možná i víc než rakety,“ řekl mi mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš.
Na půdě Poslanecké sněmovny PČR se včera, 1. 2., setkal spolu se svým kolegou Janem Májíčkem a s poslankyní za KSČM a místopředsedkyní sněmovního zahraničního výboru Bc. Kateřinou Kosteleckou s novináři, aby jim prezentoval postoj iniciativy Ne základnám. Podle Jana Tamáše se totiž ve veřejně-právních médiích nevěnuje prostor odpůrcům zbudování základen na území ČR. Česká televize prý podporuje postoj vládní ODS a ten je jednoznačný - vláda je pro základny a veřejnost do toho nemá co mluvit.
Iniciativa Ne základnám žádá vyvážené rozdělení finančních prostředků mezi odpůrce i zastánce základen a chce prosadit referendum o základnách. Spolupracuje přitom s podobnými iniciativami jinde v Evropě - především v sousedním Polsku.
Na závěr uvedu několik argumentů iniciativy Ne základnám, které považuju za relevantní, a několik argumentů, které považuju za chybné:
Relevantní argumenty:
Radar od raket nelze oddělit - je to součást stejného systému a tím, že na území ČR necháme postavit „jenom“ radar, nic nevyřešíme.
Radar i rakety jsou součástí obranného systému USA - jejich účelem není bránit Evropu, ale USA.
USA zatím nenabídlo nic, čím by vyvážilo skutečnost, že si na území Evropy chtějí postavit součást vlastní obrany.
Přítomnost základen na území ČR zvyšuje pravděpodobnost teroristického útoku.
Radar stejně jako antirakety zvýší mezinárodní napětí a zrychlí závody ve zbrojení, které mohou vyústit ve vážný konflikt.
Do logiky zbrojení budou zataženy všechny státy světa. V rozvojových zemích to bude mít za následek zvětšování chudoby již tak zbídačeného obyvatelstva. V Evropě se urychlí likvidování sociálního státu.
Důsledná ochrana proti nebezpečí válek a terorismu vyžaduje snižování napětí ve světě, nikoliv nové základny, které napětí zvyšují.
Tyto argumenty považuji za irelevantní - teroristé a diktátorské režimy stejně zbrojí a tím, že se budeme jednostranně odzbrojovat, svou bezpečnost nezvýšíme. A k likvidaci sociálního státu mohu dodat jen „kéž by...“.
Co si o uvedeném myslíte Vy? Souhlasíte s argumenty iniciativy Ne základnám? Myslíte si, že se máme vzdát zbraní a že tak posílíme mír ve světě? Podporujete výstavbu základen na území ČR? Proč? Proč ne?
Nový komentář
Komentáře
Jakanovka:
Jakanovka: asi jsi to nepochopila... Nikdo netvrdí, že ze zevnějšku se dá "vyčíst" všechno, ale je nesporné, že o některých (!) věcech prostě vypovídá.
Jakanovka: A v chaloupkách o skývě chleba žijí ti nehodnější a nejšťastnější lidé
Vivian: Parchant zůstane parchantem i ve fraku a nevkus v oblečení a krásu člověka hodnotí každý jinak.Raději nepříliš hezkého a ne zrovna podle podle poslední módy oblečeného člověka,který je čestný a upřímný,než krasavce podle poslední módy bez citu a zábran.Ne každý si v dnešní době může dovolit třeba vizážistu.
Jakanovka: ono se i ze zevnějšku dá ledasco vyčíst... Šaty dělají člověka.
Manx: No,jestli hodnotíš lidi podle krásy tváře a oblečení,tak potěš Pánbůh.
man-mimo: občas bývám sardonická
kareta: no, "hezké" asi nebude ten nejvýstižnější výraz
man-mimo: hezké, že?
kareta: (145.) zajímavého se tam něco najít dá. Třeba
Všem kriticky uvažujícím lidem:
Autor: Luba IP: 85.160.84.xxx Datum: 01.02.2007 21:06
Možná by bylo lépe zanechat citových výlevů a obviňování z nejrůznějších -ismů. Věřící, ať si věří straně a vládě jakékoliv barvy a my ostatní hledejme pravdu zkoumáním různých informačních zdrojů, kterých je mnoho. Kdo hledá, nalezne. Cenzuru tu naštěstí zatím nemáme. Omezení si klademe sami. Faktem je, jak to tak pozoruji a hodnotím, že dnešní vládnoucí Bushova administrativa používá velmi podivné praktiky, které se ukazují jako kontraproduktivní. Dá se říci, že původcem oné "hrozby terorismu" jsou právě USA - přesněji řečeno neokonzervativci v čele této světové velmoci. Známe-li historii této strany, určující zahraniční politiku Spojených Států posledních let, dojdeme ke znepokojivým závěrům, které ony protesty proti vybudování americké radarové základny na našem území ospravedlňují. Vlastně - ještě více. Ti okázale protestující se věci znalým musí jevit jako lidé, kteří pozadí tohoto politického rozhodnutí prohlédli. Řekl bych, že pro tyto protestující není demokracie pouhým slovem - oni se cítí být manipulováni a hlásí se jen k plnoprávnému občanství. Tito lidé odmítají být poslušnými kývaly "moudré strany a vlády", a je proto třeba si jich vážit. Nikoli jim spílat. A nedivím se dokonce ani radikálnímu prohlášení ruského prezidenta Putina, který prohlásil, že po vybudování základen USA na našem území provede Rusko jistá asymetrická opatření. Nedůvěra Rusů vůči bývalému globálnímu rivalovi je tradiční, a jak v níže uvedených odkazech můžete číst a vidět - je částečně i oprávněná. Tak tedy pro ty, kteří si informací cení více než víry uvádím následující internetové odkazy. Oba se týkají boje s imaginárním zlem, které přerostlo z podoby virtuální ve skutečnost. Jde o dokument BBC "The Power of Nightmares" Adama Curtise a jeho českou transkripci:
http://oldmravenec.czechweb.cz/data/neokon.htm
http://www.youtube.com/watch?v=sGfa7nM9CNA
Ťapina: Rikina:Galadriel: amíky dvakrát nemusím, ale základna by mi tu nevadila. Co mě ale dokáže vytočit do vrtule je postoj některých lidí...budeme dělat pštrosa a nikdo si nás pak nebude všímat, případně " v blesku psali že to bude tak a tak, hrozí nám to a to, chci referendum a rakety odmítnu"
Jaštěrička: Ťapina: Rikina:
Nesem buhvijaky amerikanofil, jenze ta ceska predposranost a opatrnictvi je stokrat horsi.
Simba: všechny Jihočeské matky už jsou ministryní.
Simba: Layer cake
Jak u mafiánů
Manx: ti nevkusně oblečení lidé mají naději, že jednou bude jejich hnutí stejně uspěšně nátlakové jako Jihočeské matky a z jejich bossů se v multi level systému hnutí stanou také ministři a ministryně
Nyotaimori: jsi monarchista?
Jaštěrička: je
Demokracie z principu zabraňuje tomu nejhoršímu, ale i nejlepšímu.
man-mimo: Jasně,nejlepší je osvícený diktátor
Nyotaimori: zastupitelská/přímá demokracie je cestou do pekel. Dlouhodobě si ji může dovolit jen ten, kdo žije v přebytku, a není ohrožován zvenčí.
Nyotaimori: zatím to vypadá na nepodporu i v parlamentu