Přepadení rezidence japonského velvyslance v Limě 22. dubna 1997 bylo považováno za jednu z nejúspěšnějších bezpečnostních akcí. Po 126 dnech věznění bylo osvobozeno 71 ze 72 rukojmích a všech 14 teroristů pobito. Byl to velice precizní vojenský zásah, podniknutý se zničující rychlostí po týdnech důkladného plánování. V měsících, které následovaly, začaly ale pronikat na veřejnost informace o skutečném charakteru akce. Co se tam doopravdy stalo a komu to prospělo?

 

Klíčovými, přelomovými nebo přinejmenším dramatickými událostmi nedávné historie se zabývá dokumentární cyklus Discovery

Channel HODINA PRAVDY, který minulé pondělí dorazil s novou řadou dílů i na naše obrazovky. Pořad odhaluje zákulisí několika událostí, respektive to, co jim bezprostředně předcházelo – nejdůležitější okamžiky posledních šedesáti minut. Diváci mohou s napětím sledovat děj události minutu po minutě, intenzivněji než kdykoliv předtím, za pomoci speciálních efektů – rozdělení obrazovky na více dějů současně apod. Každá událost je sledována z pohledu klíčových aktérů i nejdůležitějších míst, kde se vše odehrálo. Napínavé momenty jsou prokládány archivními a zpravodajskými záběry, komentáři, svědectvím svědků i poměrně ostrými rozhovory s lidmi, kteří byli s událostmi nějakým způsobem spojeni. Tvůrci pořadu vycházeli při odhalování pravdy z různých zdrojů: deníků, dopisů, telefonních záznamů, přepisů rozhovorů a dalších materiálů, které se našly při vyšetřování.  

V dějinách skutečně existují zlomové okamžiky, které odstartují změnu dosavadního vývoje," řekl k seriálu prof. Dr. Vladimír Nálevka, historik z Ústavu světových dějin FFUK. Většinou se jedná o postupné dozrávání systémových změn, kdy ta či ona událost je onou poslední kapkou. Klasickým příkladem je atentát na arcivévodu Ferdinanda v Sarajevu v červnu 1914. Válka se připravovala léta, spory mezi velmocemi narůstaly, ale číše přetekla v okamžiku Principova výstřelu. Velká válka se stala skutečností. V případě seriálu Hodina pravdy se přirozeně nejedná o události rozsahu a důsledků sarajevského atentátu, přesto ale pokládá zajímavé otázky."

 

Multi-tabs 5. - Jindřich VIII.

 

V jednotlivých dílech cyklu HODINA PRAVDY se dozvíme například o pozadí zmasakrování královské rodiny v Nepálu, které šokovalo celý svět a vedlo k rozsáhlým změnám vlády, o historii únosu letadla Air France, které stoupenci džihádu chtěli vyhodil do povětří přímo nad Eiffelovkou, nebo o posledním letu raketoplánu Columbia.

Nikdo, kdo se zajímá o současné dějiny, by si tenhle seriál neměl nechat ujít. HODINU PRAVDY vysílá Discovery Channel každé pondělí večer (dnes ve 22.00 hodin).

 

 

 

Reklama