Více než polovina pacientů čeká na vyšetření u lékaře přes hodinu. Čekání jim ale nevadí. Pokud ano, neozvou se, aby svého lékaře, s nímž mají většinou dobré vztahy, nepopudili. Vyplynulo to z prosincového průzkumu.

med

Ani hodina čekání před ordinací na vyšetření lékařem českým pacientům nevadí. Vyplynulo to z unikátního prosincového výzkumu serveru www.ordinace.cz. „Češi v ordinacích jsou velmi tolerantní – ani po hodině čekání před ordinací se nerozčilují a svého doktora mají většinou rádi. Pokud není fouňa nebo morous,“ shrnula výsledky šéfredaktorka portálu Romana Žatecká.

Akutní nebo chronické zdravotní problémy přivedly do ordinací pouze 14 % lidí, většina přišla na povinnou kontrolu po nemoci či v rámci dlouhodobé léčby, na předoperační či pooperační vyšetření, pro předpis na užívané léky nebo lístek na peníze při nemocenské (24 %). Sedm procent pacientů přišlo na plánované vyšetření a pouhá 2 % absolvovala preventivní prohlídku - i když na otázku, zda chodí pravidelně na preventivní kontroly, odpovědělo 66 % respondentů (tedy 81 lidí), že rozhodně ano, a jen 3 % netuší, že na to mají nárok.

Hodinové čekání nevadí

Jenom sedm procent pacientů před ordinací nečekalo a šli na vyšetření v čase, na který byli objednáni. Deset minut pak čekalo 12 % pacientů, čtvrthodinu 27 % a 54 % pacientů uvedlo, že čekali déle než hodinu. Polovině z nich sice čekání vadilo, ale svou nespokojenost nahlas neprojevili. Podle průzkumu hlavně proto, že nechtěli svého lékaře podráždit. Nesouhlas projevují dle průzkumu až poté, když před dveřmi ordinace čekají více než tři hodiny.

Zaplatit si za jistotu, že vejdou do ordinace na čas, téměř každý druhý odpovídající odmítl a čtvrtina by si připlatila pouze v případě, kdy by hodně spěchali. Jen dvě procenta odpovídajících si je ochotna připlatit za to, že nebude na vyšetření čekat.

Jaký vztah máte se svým lékařem – a jaký byste si přáli mít?

Většina respondentů je se svým lékařem spokojena – za výborný ho považuje 12 % pacientů, za dobrý vztah pak 69 % pacientů. Třináct procent respondentů hodnotí vztah se svým lékařem jako neutrální a pouhých 5 % jako špatný. V rámci výzkumu přiznalo 75 % pacientů, že se s lékařem baví o možných variantách léčby a společně volí tu nejlepší – jen 15 % z nich se bojí cokoli říct, aby doktora nenaštvali.

Průzkumu se zúčastnili pacienti z celé ČR, nejvíce z hlavního města Prahy (17 %), Středočeského a Jihomoravského kraje (13 %), krajů Jihočeského, Pardubického a Olomouckého (8 %). Průzkum názorů českých pacientů Češi v ordinacích proběhl v prosinci 2010 a bude pokračovat na jaře 2011.