BER1.jpg
Foto: Be Lenka

Hodí se jen do lesa
Jako první si cestu k barefoot obuvi našli především vyznavači alternativního způsobu života. Možná proto se pro ni vžila nálepka, že se hodí jen do lesa nebo na trávník. Ve skutečnosti se dá nosit prakticky kdekoli. Je však pravda, že lesní pěšina má měkčí povrch než městská dlažba, takže jsou chodidla vystavena menším nárazům. Při přechodu od normálních bot k těm barefootovým si nohy musejí zvyknout na nové postavení. Například palec je nyní v přirozené pozici a dává větší oporu. Na první barefoot boty je proto lepší si zvykat v přírodě, ale po několika dnech už se nohy obvykle přizpůsobí a nevadí jim ani chůze na dlažbě.

Dají se nosit jen v létě
Že se barefoot boty hodí jen do teplého počasí? To vůbec ne. O barefootových botách se sice říká, že mají tenkou podrážku, ale spíše jde o to, že je ohebná, flexibilní a přizpůsobuje se přirozenému tvaru nohy. „Na trhu už najdeme i zimní barefoot modely, které mají speciální membránu, jsou zateplené merino vlnou, případně mají stélky s hliníkovou fólií, což jsou kritéria, kterým odpovídají ty nejteplejší zimní boty. K pocitu tepla přispívá i to, že chodidla nejsou v barefoot botách vmáčknutá, a proto se dobře prokrvují, takže jen tak neprochladnou,“ vysvětluje Juraj Fehervari, spoluzakladatel společnosti Be Lenka vyrábějící barefoot obuv.

BER2.jpg
Foto: Be Lenka

Bolí z nich nohy
Stejně jako nás někdy bolí nohy, když si pořídíme nové boty, může i náhlý přechod k těm barefootovým přivodit dočasné nepohodlí. Chodidla v botách s flexibilní podrážkou začnou správně pracovat a zapojí se svaly a šlachy, které byly dosud málo využívané. Nošení barefoot bot pak nohy dále posiluje a přispívá ke správnému držení těla. „Spolu s cíleným cvičením a lepším vnímáním vlastní chůze to může pomoci ke zlepšení funkcí chodidla, jako jsou absorbování nárazu nebo poskytování opory a dynamiky kroku,“ říká fyzioterapeut Martin Kasman.

Stačí se řídit číslováním
Barefoot boty jsou číslované stejně jako běžná obuv. Protože jsou však navržené tak, aby neomezovaly přirozený tvar chodidla, a navíc počítají s nadměrkem pro volný pohyb prstů, nemusí se velikost barefoot boty shodovat s číslem konvenční obuvi. Pravděpodobně bude o jedno nebo dvě čísla vyšší, než jakou byl konkrétní člověk dosud zvyklý nosit. Před výběrem bot by si měl každý obkreslit obě chodidla na papír a změřit jejich délku i šířku. „Po změření je potřeba počítat s nadměrkem asi 0,7 až 1,2 centimetru na délku a 0,2 až 0,5 centimetru na šířku. Na našem webu uvádíme u každých bot jejich přesné rozměry, aby měli zákazníci jistotu, že je obuv opravdu nebude nikde omezovat,“ dodává Juraj Fehervari.

BER3.jpg
Foto: Be Lenka

Podrážky kloužou a snadno se prodřou
Podrážky barefoot bot jsou vyrobené z kvalitních materiálů, aby byly odolné proti oděru a zároveň zajišťovaly stabilitu i na mokrém povrchu. Když receptory v chodidle vnímají povrch, po kterém noha kráčí, může člověk lépe přizpůsobit své reakce na různé nerovnosti nebo naopak hladké plochy.

Nehodí se na sport
Každý, kdo je zvyklý nosit barefoot boty do práce či na procházku, si je může pořídit i na sport. Existují sportovní modely barefoot bot, které se hodí na běh, tenis nebo aerobik. Díky aktivnímu pohybu chodidel, volnému rozložení prstů a lepšímu vnímání povrchu skrz ohebnou podrážku zajistí tato obuv lepší stabilitu, jistější odraz a bezpečnější odpružení nárazů. Sportovní boty s vysokou podrážkou, které tlumí každý doskok, vlastně dovolí nohám zlenivět, protože svalům chybí odpovídající zatížení. Barefoot boty se hodí i na náročnější turistiku, kam lidé běžně nosí pevné kotníkové boty s vysokou podešví. Díky lepšímu vnímání povrchu chodidlem totiž nehrozí tak snadno podvrtnutí kotník.

Krok ke svobodě v elegantním provedení – kolekce barefoot obuvi Be Lenka navržená speciálně pro ženská chodidla

Be Lenka - Barefoot baleríny Sophie

Lehoučké baleríny Sophie jsou navržené na jedinečný tvar ženských chodidel. Krásně sedí na noze a zajistí pohodlí po celý den. Díky elegantnímu designu se tyto barefoot boty hodí do kanceláře, na toulky městem i do restaurace. V nabídce je pět různých odstínů.

626a60ad3734bobrazek.jpg
K dostání ve vybraných obchodech a na e-shopu belenka.cz. Cena: 2 690 Kč

Be Lenka – Barefoot baleríny Bellissima
Sportovně-elegantní baleríny Bellissima jsou ztělesněním ležérního stylu a zároveň se skvěle hodí i do kanceláře nebo do restaurace. Flexibilní podrážka a tvar speciálně přizpůsobený ženskému chodidlu u těchto barefoot bot zajistí maximální komfort pro celodenní nošení. Vyrábí se v černé a tělové barvě a dají se snadno kombinovat k šatům i kalhotám.

626a603bc892aobrazek.jpgK dostání ve vybraných obchodech a na e-shopu belenka.cz. Cena: 2 990 Kč

Be Lenka – Barefoot sandály Promenade
Sandály Promenade jsou tak lehké, že budete mít pocit, že kráčíte naboso. Čtyři milimetry vysoká podrážka se naprosto přizpůsobí tvaru chodidla a zajistí komfort při chůzi ve městě i na pláži. Tyto barefoot sandály jsou vyrobené z vysoce kvalitní hladké kůže a jsou dostupné ve pěti barvách.

626a608ad7696obrazek.jpgK dostání ve vybraných obchodech a na e-shopu belenka.cz. Cena: 2 290 Kč

626a60fdc0b2dobrazek.jpg