Na tyto a další časté dotazy odpoví Robin Zámečník z Empiri.cz.

Dřevo funguje a patří po dlažbě hned k nejlepším materiálům na podlahy na podlahové vytápění. Dlažba má sice menší tepelný odpor, a tudíž se nahřeje o pár minut rychleji než dřevěná podlaha, ale hlavní výhoda dřevěné podlahy je znát hned po několika minutách co se podlahové vytápění vypne. Zatímco dlažba je studená pokud se netopí, dřevo zadržuje teplo mnohem déle,  dokonce pár hodin po vypnutí. Teplota podlahy tak neklesá pod teplotu, která se drží v místnosti, pokud máte v noci nebo v létě vypnuté topení. Dřevo je stále velmi příjemné na bosou nohu. Pro představu - ročně pokládáme zhruba 10 000 m2 dřevěných podlah na podlahové vytápění.

DUB1.jpg

Dřevěnou podlahu vybírejte dvouvrstvou nebo třívrstvou
Z praktických důvodů nedoporučujeme dřeviny buk, javor, bambus, jatoba, kempas a tigerwood

Detailní informace o tzv. součiniteli tepelné vodivosti naleznetena webu empiri.cz, stejně jako spousty dalších důležitých informací o dřevě, údržbě, montáži a renovaci.

DUB2.jpg

Zkušenosti a tipy od podlaháře při výběru a montáži

Teď když víme, že dřevěná podlaha a podlahové vytápění jdou k sobě, je dobré si říct, na co si dát pozor, aby vše proběhlo bez komplikací.

  1. Pokud máte na výběr, volte teplovodní podlahové vytápění před elektrickým, a to z důvodu pomalejšího nástupu tepla. Podlaha nedostává takové šoky a nahřívá se postupně.
  2. Teplovodní podlahové vytápění doporučujeme zalít min 3cm hmotou (beton,anhydrit, atd.)
  3. Po zalití a před samotným položením podlahy je nutné, aby proběhl topný cyklus. Podklad může na některých místech po spuštění popraskat a zapracovat. To není nic špatného, a je dobré, aby se to stalo před samotnou pokládkou podlahy.
  4. Podlahu je nutné přilepit trvale elastickým lepidlem. Tím zajistíte flexibilní dilataci při změnách teplot. V praxi to znamená, že při změnách teplot dřevo přirozeně „pracuje“ a elastické lepidlo se pohne s podlahou a neodtrhne se tak od podkladu. Plovoucí způsob podkládky z důvodu vzduchových bublin a mostů nedoporučujeme.

Dřevo a teplo jdou od jakživa k sobě...

5.-Dub-Rustikal-jemny-kartac-faze-olej-RAW.-2.jpg

Reklama