Na první pohled to vypadá jako dobře vymyšlený příběh. Ale pak zjistíte, že je to pravda. Film Hoax, do češtiny trochu kostrbatě přeložený jako Skandál, je natočen podle skutečné události. Smyšlené jsou v podstatě jen detaily.

Bravurní podvod
Spisovatel Clifford Irving je odmítnut nakladatelstvím McGraw-Hill (ve skutečnosti měl v době, kdy se příběh odehrává, s nakladatelstvím uzavřenou smlouvu na vydání románu, nešlo ovšem o žádný bestseller), a protože si přeje být slavným spisovatelem, trpí krizí středního věku a nedaří se mu tak, jak by chtěl, přijde s bravurním podvodem. Napíše životopis. Životopis slavného a výstředního miliardáře Howarda Hughese, který už více než deset let nekomunikuje s novináři, nevychází na veřejnost a neposkytuje o sobě žádné informace. Autorizovaný životopis.

Blíží se průšvih
Howard Hughes samozřejmě nemá o nějakém Cliffordovi Irvingovi ani tušení, spisovatel ovšem spoléhá na to, že miliardář dění ve světě – ani zmínky o sobě – nekomentuje, a tak mu podvod projde. Ovšem to, co začne paděláním jednoho dopisu, se brzy změní v šílený příběh, který otřese celými Spojenými státy. Ale ať neprozrazujeme příliš mnoho... milovníkům tajemství musí stačit jediné slovo – Watergate.

Gere, Molina, Harden
Cliffordu Irvingovi, v excelentním podání Richarda Gerea, se celá záležitost vymkne z rukou, vrší podvod na podvod a nakonec přestane rozlišovat fikci od skutečnosti. Po boku mu v jeho šíleném projektu stojí manželka Edith (v podání Marcie Gay Harden), které je nevěrný, a přítel Dick Susskind, ztvárněný výborným Alfredem Molinou.

Umělec nebo podvodník?
Film z dílny zkušeného Lasse Hallströma působí autenticky až dokumentárně, zčásti díky vloženým dobovým záběrům a fotografiím, úchvatně vystihuje atmosféru 70. let dvacátého století a dokazuje, že napínavý, dramatický snímek se dá natočit i bez stříleček a honiček v autech. Režisér konzultoval příběh se skutečným hlavním hrdinou.
„Vnímal jsem Clifforda Irvinga spíše jako umělce, který v celém podvodu nalezl příležitost realizovat svou tvořivost,“ řekl o něm.

V konečném součtu je Hoax působivý a strhující film, který určitě brzy uvidíme mezi nominovanými na prestižní ceny.

Líbí se Vám Richard Gere? V jakém filmu si Vás získal? Nebo Vám přijde, že má moc psí oči? :) Víte, o co šlo v aféře Watergate? Těšíte se na film?

 

 

Reklama