Na bezdomovce ve větších městech jsme si už tak nějak zvykli. Jezdí v tramvajích, nakupují v supermarketech, povalují se po ulicích, hyzdí náměstí. Někteří jsou slušní a někteří ne. Ti neslušní obtěžují, a to nejen slovně, ale mnohdy i zápachem. Z dopravních prostředků a obchoďáků je většinou vykáže řidič nebo ochranka. Máme tu ale novinku – bezdomovec na úřadě!

Včera jsem si šel něco vyřídit na Magistrát a co se nestalo, chtěl jsem si zajít na svačinu do místního bufetu, jenže… Jakmile jsem do bufetu vstoupil, málem jsem se pozvracel. Když jsem se rozhlédl, příčina byla jasná – nemytý bezdomovec, který seděl u jednoho stolku a pojídal nějakou housku, okolo sebe šířil zápach, který lze přirovnat snad jen k esenci tohohle slova. Otázal jsem se obsluhy, jestli jí to nevadí a jestli s tím nemůže něco dělat, ale paní jen pokrčila rameny: „To není to nejhorší, s čím se tady setkáte…“
Zákusek jsem si nedal, zabránila mi v tom nejen přítomnost bezdomovce, ale také představa, že podobná karikatura člověka mohla sedět na místě, kam jsem se právě já hodlal posadit, že používala stejné nádobí (byť vydrhnuté myčkou), že paní u pultu sahala na peníze, které žmoulal někdo takový v ruce…
Pracovník ochranky mi sdělil, že s tím nic dělat nemůže, protože to má zakázané shora.

Bezdomovci se nám stahují do úředních budov. Kdybych já přišel na úřad v podobném stavu, asi bych se propadl hanbou a nikdo by se mnou nejednal. Jenže vysocí úředníci jsou proti nim bezmocní, protože by jejich vykázáním nejspíš porušovali jejich práva. A občané, kteří jdou něco vyřizovat, snad nemají právo na kulturní jednání? Přitom existuje hned několik institucí, které bezdomovcům poskytují základní sociální potřeby, včetně koupele.

Snažím se být tolerantní a pro bezdomovce mít pochopení. Nevadí mi bezdomovci, kteří se o sebe snaží jakž takž pečovat – vždycky si říkám, jaká jen neblahá událost je do téhle situace dostala. Ale když vidím třicátníka v pochcaných kalhotách a s umolousanou bundou, jak se snaží vyžebrat cigaretu, většinou se neudržím a vypěním. Takový člověk si přece soucit nezaslouží. To má snad na desetkrát zpřerážené obě ruce, že nemůže pracovat?!

Jste tolerantní vůči bezdomovců? A vůči těm, co smrdí na sto honů?

Celodenní SOUTĚŽ o skvělé ceny:
15. slovo soutěžní věty najdete ve stejném článku jako slovo páté. Nachází se v první větě předposledního odstavce za spojkou „ale“.
Kompletní sestavenou větu vkládejte SEM!

Reklama