flower

Zasadili jste na jaře do truhlíků květiny a teď se těšíte z jejich kvítků? Péče o balkonové květiny by tím ale neměla skončit. Důležité látky pro růst a kvetení nevydrží v substrátu navždy. Je třeba postarat se i o hnojení. Jak na něj?

Pokud jste zasadili kytičky do koupeného substrátu, který byl pro ně určen, mělo by v něm být dostatek živin tak na tři týdny.

Jestliže jste ale použili hlínu ze zahrádky, budete muset začít s hnojením už po čtrnácti dnech. Pokud byste použili hnojivo dříve, mohlo by dojít ke zničení malých kořínků rostlin, růst a kvetení by tak mohlo být ohroženo.

Jaké hnojivo zvolit?

Pro přihnojování balkonových květin můžeme použít dva typy hnojiv.

Jedním z nich je hnojivo tekuté, které se v určeném poměru ředí vodou, nebo hnojivo pevné, které se ve formě tyčinek zapíchne do substrátu nebo se sype na povrch.

Po konzultaci se zahradnicí mi bylo doporučeno ale spíše hnojivo tekuté, které rostlinám vyhovuje lépe.

Jak často přihnojovat?

Balkonové rostliny se doporučuje přihnojovat jedenkrát týdně. Lepší je používat slabší koncentraci hnojiva častěji než jednu koncentrovanou dávku za delší čas.

Dusík, fosfor, nebo draslík?

Pro správný růst a kvetení rostlin jsou podstatné následující látky: dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík a síra. Ze stopových prvků, které mají u rostlin stejnou funkci jako vitaminy v lidském organismu, je důležité železo, měď, mangan, molybden, zinek, chlór a bór.

Na každém prodávaném hnojivu by mělo být jeho složení napsáno, nemusí to být ale pravidlem. Vybírejte tedy jen ta hnojiva, kde je obsah látek uveden.

Na obale hnojiva bychom měli najít řadu tří číslic, která udává poměr dusíku, fosforu a draslíku, např. 8/6/12. Někdy může být uvedeno i číslo čtvrté, které udává poměr hořčíku.

Pro hnojení zelených rostlin bez květů se má používat hnojivo s větším množstvím dusíku, pro kvetoucí rostliny by měl být ve větším poměru zastoupen fosfor a draslík.

  • Dusík

Působí na růst a tvorbu nových výhonů. Při jeho nedostatku žloutnou listy.

  • Fosfor

Zajišťuje vývin kořenů, tvorbu pupenů, zrání plodů a semen. Nedostatek způsobuje nedostatek květů a červenohnědé zbarvení listů.

  • Draslík

Je důležitý pro fotosyntézu rostlin a hospodaření s vodou. Zvyšuje také odolnost vůči chorobám a škůdcům. Jeho nedostatek způsobuje poruchy růstu.

  • Hořčík

Podporuje tvorbu listové zeleně, při jeho nedostatku žloutnou listy, přičemž listové nervy zůstávají zelené.

Reklama