psí školka

Chvílemi to vypadalo vážně, ale celou dobu si jen hráli. A to i když si šli po krku, nikdy ale silněji nestiskli. „Jen se tak poznávají. V tom duchu vedeme celou první hodinu,“ řekla nám veterinářka Martina Načeradská, která na dvoře své ordinace ve čtvrtek v podvečer dohlížela při první hodině první psí školky v české metropoli.

Prvními žáky byly dvanáctitýdenní štěně šarplaninského ovčáka a stejně stará fenka howavarta. Zdá se, že je psí třída ještě neobsazená. Maximální počet by ale neměl přesahovat pět. „Seznamovat se stejně mohou jen v páru. Pokud jich je víc, další odpočívají, a po chvíli se vystřídají,“ popsala Načeradská.

psí školka psí školka

Ani vzájemně poznávací hodina ale nebyla bez prvního procvičování. Mezi hraním Costy a Akima si je museli jejich majitelé zavolat, případně zkoušet jiné pokyny. „Když je učíte zvykat si na nový povel, nešetřete pamlsky. Už když ho dáváte, je třeba ho mít v ruce. Spotřeba postupně klesá. Zpočátku může být velká, ale vyplatí se to,“ vysvětluje oběma páníčkům veterinářka.

psí školka psí školka

Ti mohli klást i další otázky k situacím, které na dvorku nacvičit nejde. Petra Remešová toho využila, například aby se zeptala, jak má reagovat, když potkají velkého psa a její nebojácná Costa se k němu chce přiblížit. „Klidně ji nechte. Nejdřív se ale zeptejte majitele velkého psa, jak se chová, jestli by nezaútočil,“ poradila Načeradská.

Účastníci prvního dne ve školce nakonec odcházeli s domácím úkolem. Co nejlépe se svými čtyřnohými miláčky nacvičit poslušnost zejména při povelech „ke mně“, „sedni“, „lehni“, „volno“.

Zatím se psí předškoláci jen seznamovali, pořádná výuka začne příští čtvrtek.

psí školka psí školka

Čím je školka pro štěně…

…může si hrát s kamarády v přibližně stejném věku, a učí se tak správnému chování vůči jiným psům i lidem.

…získává kladné zkušenosti z kontaktu nejen se psy, ale i s lidmi.

…zvyšuje nejen úroveň socializace, ale i své sebevědomí.

Co se ve školce dozví páníček?

  • jaké je smyslové vnímání Vašeho kamaráda,
  • jak lépe rozumět svému štěněti, co Vám vlastně svým chováním „říká“,
  • rozdíly v sociálním chování psa a člověka,
  • důležitost správné hierarchické vazby mezi štěnětem a majitelem (tresty tuto vazbu narušují),
  • jak je pro pejska důležitá smečka, její hierarchie,
  • jak správně dávat povely, jak a kdy chválit,
  • čím a jak krmit, jaké pamlsky jsou vhodné a jaké nikoliv.

Co je to vůbec psí školka?

Školka vychází z úspěšné psí školičky MVDr. Setunského v Mladé Boleslavi. Štěňátka zahajující školku ve věku 7 až 10 týdnů ukončují školku za šest týdnů, pro štěňátka ve věku 10 až 16 týdnů bývá prospěšné prodloužení ještě o dva týdny.

Štěňata si ve školce pod dozorem hrají a učí se komunikaci, jedná se vlastně o preventivní behaviorální medicínu (prevence možných budoucích problémů chování v důsledku špatné socializace a výchovy štěněte). Jde o propojení výchovy štěněte s poskytováním názorných informací majiteli.

Každý z účastníků dostane po ukončení školičky diplom o absolvování a dáreček.

psí školka

Foto: Martina Načeradská

Víc se dozvíte například na www.psiskolka.cz

Svěřila byste také svého čtyřnohého miláčka do psí školky, nebo spíše věříte vaší výcvikové intuici?

Reklama