Oč jde při udělování Darwinovy ceny (samozřejmě in memoriam), zajisté víte. Osudy několika oceněných si můžete připomenout zde.
Co naplat, svět se zkrátka blbci jen hemží. A blbci činí nejen hloupé skutky, ale i hloupé výroky. Napadlo vás někdy, jaká slova vyřkli nebo naopak uslyšeli od svých neméně talentovaných „spolupachatelů“ těsně před svým šlechetným činem odstranění se z lidského genofondu?

Chodci

I chodci jsou (někdy bohužel) účastníky silničního a občas i železničního provozu. Srážka z blbcem bolí, i když se pohybuje rychlostí jen pět kilometrů za hodinu. Není to tak dávno, kdy dva sebejistí muži trénovali své reflexy velmi originálním způsobem. Procházeli se po kolejích a před přijíždějícím vlakem museli uhnout až na poslední chvíli. Kdo vydrží déle, je vítěz. Sice se říká, že chytřejší ustoupí, a já pevně věřím, že ten vlak by ustoupil rád, jen zkrátka neměl kam. Co asi chodec vyřkne, než se velkoryse vrhne pod kola přijíždějícího vozu?

 

„Tady přejdeme.“

„To stíháš, jede pomalu.“

„Klídek, kámo, na přechodu máme přece přednost.“

„Neboj, tahle trať je dávno zavřená.“

„Tak schválně, kdo dřív uhne?“

„Skutečně je ta čára uprostřed vyhraněná chodcům?“

 

 

Řidiči

Hloupí řidiči s hloupými spolujezdci jsou životu nebezpeční potenciální dárci orgánů. Auto se pod jejich vedením mění ve smrtonosnou zbraň. Někdy naštěstí stihnou zabít jen sebe. Jako třeba třiatřicetiletá Němka, kterou zastavili policisté s varováním, aby dál nejezdila, neboť o několik metrů dál je kvůli rozvodněné říčce silnice neprůjezdná. Inu, řidička nevěřila slovům strážníků a vydala se dál do souboje s vodním živlem. Její luxusní BMW mělo přece pohon na všechny čtyři kola a v manuálu dokonce píšou, že automobil se pohybuje téměř neomezeně za všech okolností. Odvážnou ženu zcela nečekaně vytáhli i s autem druhý den o pár kilometrů dále po proudu. Co asi řidiči stihnou pronést, než ze svých těl udělají speciální edici - puzzle pro pohřební službu?

 

„Jsi na hlavní.“

„Zleva dobrý.“

„Nevíš, co to bylo za značku?“

„Předjeď tu blondýnu.“

„Už jsem opravil ty brzdy, půjdu je vyzkoušet.“

„Když jsi takovej frajer, tak vylez z toho auta a pojď si to vyříkat!“

„Ne, drahá, vážně jsem nic nepil.“

„Pojď si to vyzkoušet, tenhle úsek zvládne s přehledem každý začátečník.“

„Brzda je ta věc vpravo, že?“

 

 

Sportovci

Sportem ku zdraví! Tomuto rčení raději nepřikládejte velkou váhu. V těchto vedrech se rozmáhají hlavně vodní sporty, jízda na bruslích a cyklistika. Jen si, prosím, nemyslete, že plavat vás naučí i pouhá víra. Pětatřicetiletý pastor byl přesvědčen, že bude-li tomu věřit, bude schopen chodit po vodě jako Ježíš. Se svou vírou proto vstoupil do nedaleké zátoky. Hladina se nad ním uzavřela a pastor se prošel leda po dně. A protože byl zdatný neplavec, jestli ho nevytáhli, chodí tam dodnes. Mějte se na pozoru a rychle si zopakujte své znalosti první pomoci, uslyšíte-li věty:

 

„Buďte v klidu, trenére. V dalším kole půjde na lopatky.“

 „Tu rampu zvládne sjet i nulák.“

„Járo, přihraj, jsem volnej.“

„Jééé, půjdeme na lodičky?“

„Neboj, není to tu hluboký.“

 „A teď vám předvedu dvojité salto.“

„Šnorchlování přece není žádná věda.“

„Vsaď se, že vydržím pod vodou dýl.“

„Prosim tě, kde by se tady vzaly piraně?“

 

 

Milovníci přírody

Láska je mocná čarodějka. A láska k přírodě vám může z těla „vyčarovat“ život, že nestihnete ani mrknout brvou. Jenže totéž umí vyčarovat i nenávist v kombinaci s vlastní idiocií. Například jeden německý senior choval obzvlášť silnou nenávist ke krtkům přežívajícím na jeho pozemku. Rozhodl se proto pro radikální čin. Do země zarazil několik kovových tyčí, napojil je na drát a pustil do nich proud. A aby měl jistotu, že to zabralo, netroškařil s nějakými 220 volty a pustil do země celé desetitisíce. Tato metoda zbavila celý pozemek všeho živého, včetně jeho majitele. Nechcete-li, aby z vás zbylo jen to, co vlkům nechutná, vezměte nohy na ramena, zazní-li ve vašem okolí jedna z hlášek:

 

 „Ten roztomilý pejsek určitě nekouše.“

„Toho medvěda se neboj, je daleko.“

„Začíná pršet, schováme se pod stromem.“

„Utáboříme se tady. Podle mapy by na druhém konci lesa měla být bažina.“

„Když se nebudeš hýbat, to zvíře si Tě nevšimne.“

„Podívej na tu pěknou užovku.“

 

 

Policisté a bouchači

Policista (nechci nikoho urazit) je už zažitým synonymem pro hloupost. Myslíte, že zrovna jim patří do rukou zbraň? Jeden italský mládenec se zálibou ve vybavení pro špióny se v hospodě zrovna chlubil zbrusu novým perem. Ale nebylo to obyčejné pero. Byla to maskovaná pistole s jedním nábojem. A aby toho mladík dokázal, otočit pero proti sobě a zmáčkl tlačítko. Tak významnou koupi si zkrátka člověk musí nechat projít hlavou. Pokud chcete vidět, jak se jediným pohybem dá z těla udělat cedník a zdi v bytě opatřit nevšedním surrealismem nebo koláží „Lidské tělo“, buďte vždy tam, kde zazní:

 

„Stůj, nebo střelím.“

„Říkáš, že mám přestřihnout ten červený drátek?“

„Neboj, není nabitá.“

„S ženskýma se neperu.“

„Ten prcek proti naší přesile nemá šanci.“

„Máš zapnuté majáky, projeď to i na červenou.“

„Žádný strach, to je jen škrábnutí.“

 

 

Muži v domácnosti

„Šikovní“ kutilové jsou nejsilnějšími adepty na předčasná úmrtí. Být manželkou domácího kutila je dobrý adrenalinový sport. Jako jedni z mála jsou schopni se zabít vlastníma rukama. Například jeden pětapadesátiletý Chorvat, který potřeboval vyčistit komín, se nespokojil s kominickou štětkou a jal se vyrobil vlastní zlepšovák. Neznámo kde našel kutil ruční granát, který se rozhodl použít jako závaží. Chopil se tedy svářečky, kterou se snažil granát přivařit na dlouhý řetěz. Inu, hádejte třikrát, co mu během několika vteřin asi prolétlo hlavou. Na náhrobních kamenech by takoví jedinci mohli mít vytesáno:

 

„Nedělám to přece poprvé.“

„Myslíš, že ta podomácku vyrobená sekačka bude horší než koupená? Tak sleduj!“

„Hoď mi to kladivo.“

„Bez obav, jističe jsou vypnuté.“

„Proč bychom volali opraváře? Já tomu rozumím.“

„To není práce pro tebe, pusť mě k té pile.“

 

Ženy v domácnosti

Ženy nekutí. Ženy si nemyslí, že jsou ve všem lepší. Ženy si nemyslí, že umějí všechno. Některé ženy nemyslí raději vůbec. A to může mít fatální následky. Mladá Mexičanka byla slušná pracující žena, ale rozumu zrovna moc nepobrala. V práci si chtěla cosi vyřídit s lidmi o patro níž. Nejspíš z předsvědčení, že telefon neposkytne plnohodnotný přenos informací a že schody jsou přílišná ztráta času, strčila hlavu do šachty služebního výtahu. Do řeči jí ale skočil stoupající výtah plný kovu a dřeva, který byl zřejmě tak nenápadný, že ho Mexičanka zcela přehlédla. Co říkají hloupé ženy před smrtí?

„Už jsem se v těch vysokých lodičkách naučila i scházet schody. Podívej!“
„Haló, miláčku! Jsem ve vaně, podáš mi, prosím, fén?“
„Ochutnáme tu smaženici?“
„Vypnuli proud a na chodbě je cítit plyn. Kam jsi dal svíčky?“
„Jak se s tím zachází?“
„To jste, pane, hodnej, že mě svezete.“
„Opatrně, v té rybě jsou kosti."


Sledujete Darwinovy ceny? Co říkáte na kuriózní projevy lidské hlouposti? Vadí vám víc hlupáci, nebo přehnaní intelektuálové?

Reklama