shutterstock-753780223.jpg
Foto: Shutterstock

Programátoři už dávno nejsou jen nevzhledně vypadající muži. Naopak v branži přibývají i ženy, kterým vývojářské firmy otevírají dveře dokořán. Stereotypy jsou pokořeny. Porazit se je podařilo nejen v genderovém měřítku, ale i v tom obecném. Tvrzení, že vývojář může být jen člověk nadprůměrně inteligentní, je špatné.

Nejen shluk znaků

Navíc nejde jen o shluk závorek, písmen a číslic. IT může být i zábava. Přesně to tvrdí i zakladatelky projketu Czechitas, který se pomocí kurzů snaží dát příležitost začínajícím programátorkám. Hlavní hrdinkou je Barbora Růžičková, bývala překladatelka a nyní vývojářka. „Největší blok, který jsem musela překonat, byla představa, že si člověk na začátku života vybere nějaký obor a v tom pak zůstane. Pro svět IT tohle ale rozhodně neplatí,“ říká Barbora.

Kurzy online

Projekt uměl zareagovat i na nouzový stav. Kvůli pandemii koronaviru nemůžeme skoro chodit ven, navíc některé z nás ztrácí práci a hlavně finanční prostředky. Nikde není napsáno, že byste se doma měly nudit a zahálet. Naopak můžete díky online kurzům zdarma pracovat na své budoucí kariéře. Od 23. 3. probíhá kurz s názvem Naprogramuj si svou hru. Každý den v 11 hodin se můžete učit programovat jazykem JavaScript (musíte se nejprve naučit základy, třeba zde), který se používá při tvorbě webových stránek. Chce to trpělivost a výdrž, ale pokud se programování budete pilně věnovat, do půl roku už budete schopny tvořit třeba první webové stránky.

Reklama