Hloh je krásný nejen vzhledově, ale také velmi účinný vnitřně. Po staletí byl v lidovém léčitelství využíván jako lék na nemoci srdce. Zkuste to ověřit i na sobě. Sezona sklizně květu právě nastala.

Výskyt

Hloh

Hloh lze nalézt téměř všude na severní polokouli. Roste v horských oblastech, v odkrytých písčitých oblastech, v hájích, nebo na zemědělské půdě, kde svými bílými květy a později červenými plody vytváří krásnou podívanou. Také na našem území se vyskytuje poměrně hojně. Najdeme ho na stráních, na okrajích lesa, v parcích a na zahradách, nebo na okrajích luk. Hloh má někdy tvar stromu, jindy je to rozvětvený keř s ostrými trny a krásnými květy.
Právě nyní, na přelomu května a června je čas jeho květu. Květ hlohu si můžete nasbírat a usušit sami. Ke sklizni se většinou doporučuje pouze bíle kvetoucí hloh.

Sběr a sušení hlohu

Květy se sklízejí tak, že jejich celé drobné hrozny odštipujeme i se stopkou z větévek. Sušíme je v tenké vrstvě bez obracení, raději jen přirozeně, ve stínu nebo v dobře větrané místnosti. Při sušení v troubě a sušičce bychom neměli přesáhnout teplotu 35 °C. Sušenou drogu pak uskladníme do hermeticky uzavíratelné nádoby mimo dosah slunečních paprsků.
Léčivé účinky mají i listy a plody hlohu (tzv. hložinky), ovšem ne tak výrazné, jako květ. Kulaté, světle červeno-hnědé drobné plody se sbírají v září a říjnu.

Na co je hloh dobrý?

HlohHloh je poměrně známým přírodním prostředkem na léčbu srdečních potíží a problémy krevního oběhu.
Látky obsažené v hlohu mají stimulační účinek na srdeční sval a jeho prokrvení, zlepšují průchodnost cév a tepen a celkově zlepšují prokrvení celého těla. Působí i jako regulátor tlaku, zejména v případě vysokého krevního tlaku, který účinně snižují.
Hloh je tedy tou pravou bylinou v případě, že trpíme srdeční slabostí, arytmií a poruchami prokrvování. Funguje i jako prevence a léčba angíny pectoris, doporučuje se i pro prevenci infarktu a rekonvalescenci po něm.

Hloh má také uklidňující účinky, čehož můžeme využít například v případě nespavosti, nebo v čase silného nervového vypětí a dlouhodobého stresu. Pomáhá i ženám v období menopauzy.

Základem úspěchu léčby hlohem je vytrvalost

Při užívání hlohu jako léku je velmi důležitá vytrvalost a trpělivost. Kýžený efekt je výsledkem pravidelného a dlouhodobého užívání. Nesmírnou výhodou hlohu přitom je, že na rozdíl od mnoha jiných bylin s účinkem na srdce a krevní oběh, není toxický, nejsou u něj známé žádné negativní účinky. Jediným problémem by mohla byt kontraindikace s jinými léky a proto je lépe se před užíváním o jeho aplikaci poradit s lékařem.

Jak nejlépe užívat květ hlohu?

Hloh

Hloh můžeme užívat buď samotný, nebo jeho sušený květ přidávat do bylinných čajových směsí.

Recept na čaj / nálev z hlohu:
1 lžičku sušené drogy zalijeme 0,2 l vroucí vody a necháme 5 minut odstát, přecedíme.
Pro efektivnost účinku užíváme 3x denně.

Vynikající je také marmeláda z hlohových plodů.
Potřebujeme 1 kg hlohových plodů, 650g cukru a vodu.
Čisté plody se rozmačkají a přidá se dostatečné množství vody a cukru. Vaří se do měkka. Poté se přecedí a míchá se tak dlouho, dokud nezačne směs tuhnout. Poté se marmeláda nalije do čistých sklenic a zavíčkuje.

Hloh – symbol panny Marie
Křesťané věří, že hloh symbolizuje pannu Marii, ačkoli byl dlouhou dobu považován i za symbol nezdaru, protože jeho větve byly použity pro vytvoření Ježíšovy trnové koruny. Toto vedlo k víře, že kvetoucí větvičky hlohu do domu přinesou smrt. Jiné pověry však říkají, že brzké kvetení hlohu na jaře přináší štěstí a naznačuje dobrou úrodu.

použitý zdroj: www.lecive-bylinky.cz a Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990

Přečtěte si také:

 

 

Reklama