V období těhotenství prochází ženské tělo mnoha změnami nejrůznějšího charakteru, během nichž dochází k pozvolné přípravě na porod a kojení. Jednou z věcí, na níž by se nastávající maminky měly zaměřit, je nedostatek železa. Ten může způsobit následnou anémii neboli chudokrevnost. Té lze ale předejít, a to především správnou výživou a skladbou jídelníčku. Na co by tedy každá nastávající maminka měla pamatovat? 

Železo do zásoby

GeladrinkBěhem těhotenství musí organismus matky zásobovat placentu a vytvářet červené krvinky nejen pro sebe, ale i pro tvorbu krve dítěte. Miminko si tak už od začátku vytváří zásoby železa na první měsíce života. Stejně tak je důležité, aby si i tělo maminky vytvořilo rezervu, kterou pokryje ztrátu krve při porodu.

Jelikož řada žen má snížené zásoby železa již před otěhotněním, nikoho tak zřejmě nepřekvapí fakt, že 30 až 50 % rodiček trpí po porodu větší či menší anémií z nedostatku železa. Při té dochází ke zvýšeným ztrátám vlivem krvácení, předáním vlastních zásob železa plodu a také tvorbou mateřského mléka. Toto riziko ještě stoupá u žen, které trpí na časté infekce nebo podceňují správnou výživu. Odborníci proto doporučují dbát na dostatečný přísun železa v přirozené potravě již od začátku těhotenství. Ve druhé a třetí třetině gravidity je nutno příjem železa ve stravě zvýšit až na dvojnásobek.

Nedostatek železa způsobuje únavu, slabost, hučení v uších, dušnost, malátnost, zácpu, nadýmání, bolesti hlavy, podrážděnost, nekoncentrovanost, bledost či zvýšený sklon k infekcím. V těhotenství hrozí navíc riziko spontánního potratu, předčasného porodu, zpomalení růstu plodu nebo odloučení placenty.

Základem prevence je proto správně sestavený jídelníček. Ten by měl obsahovat především kvalitní maso, mořské ryby, celozrnné potraviny, ovoce, syrovou nebo tepelně upravenou zeleninu, semínka a ořechy. Výživově nehodnotná a monotónní strava složená především z bílé mouky, sladkostí a mléčných výrobků totiž téměř žádné železo neobsahuje. Místo sladkých zákusků a čokolády dejte raději přednost sušenému ovoci (např. meruňky, datle nebo fíky), které jsou bohatým zdrojem železa.

Jak doplňovat železo při kojení

Pro správný vývoj imunitního systému miminka je dlouhodobé kojení žádoucí. To však znamená značné nároky na tvorbu červených krvinek. Proto právě při kojení je pravidelný přísun železa více než důležitý. Lidské mléko má optimální složení všech důležitých živin, minerálů a tekutin a pro novorozence a kojence tak představuje správnou a dostatečnou výživu. Zároveň obsahuje i protilátky, které dítě chrání před některými infekcemi.

Kvalita produkovaného mléka je částečně závislá na kvalitě matkou přijímané stravy. Skrze ni se totiž do mateřského mléka mohou dostat i cizorodé látky, např. léky. Těm by se každá kojící maminka měla vyhýbat a zároveň by měla dbát na výživu s dostatečným obsahem bílkovin, vitamínů, vápníku a dalších minerálů. Zapomínat nesmí ani na dostatečný příjem tekutin.

Geladrink

Mateřské mléko se tvoří v mléčné žláze z krve. Trpí-li žena chudokrevností nebo anemií, mléko se nemá z čeho vytvořit. Maminka pak nemá dostatek mléka pro své novorozeně a vlivem toho může trpět úzkostnými či depresivními stavy a výčitkami nejen ze své strany, ale i ze strany příbuzných, zdravotníků či okolí. Problémy s tvorbou mléka je proto nutné řešit co nejdříve, jelikož tento stav neprospívá ani ženě ani dítěti.

Problémy s chudokrevností je potřeba řešit již v těhotenství, neboť proces krvetvorby trvá 120 dní a i v průběhu kojení je třeba dodávat tělu látky, které krvetvorbu podporují. To znamená především bílkoviny, železo, měď, vitamíny B6, B12, kyselinu listovou, vitamín C, D3, E, chlorofyl atd. Tyto látky se významně podílejí na udržování hladiny plazmatického železa a jsou důležité pro proces krvetvorby, resp. tvorbu červených krvinek. Všechny tyto látky jsou obsaženy například v doplňku stravy Geladrink® FERRITIN, který je určen i pro všechny těhotné a kojící ženy.

Reklama