Ve chvíli, kdy vybíráme dárky a usilovně přemýšlíme, jestli vybrat to či raději ono zboží, nemíváme obvykle stoprocentně pod kontrolou kabelky, kapsy, tašky. A na to právě zloději čekají. Využijí chvilkové nepozornosti zákazníků v obchodě nebo chodců, kteří si vyhlížejí dárky v přeplněných ulicích pohledem do výlohy, a zmocní se peněženek a dokladů.

Přiznejme si, že jim často svým laxním přístupem nahráváme. Peněženku nedbale pohodíme nahoru do nákupní kabely, tu postavíme na podlahu, protože je těžká, a vybíráme zboží na pultu. Tak to je modelová situace, která je pro kapesního zloděje výzvou, které obvykle nedokáže odolat.

"Ani nevím, jak se mi to stalo, dala jsem si peněženku na chvilku do kapsy u kabátu, protože jsme se v supermarketu přesouvali z jednoho obchodu do druhého, a když jsem chtěla zaplatit dceři mikinu, tak jsem s hrůzou zjistila, že peněženka je fuč," líčila mi asi přede dvěma lety svůj nepříjemný zážitek kamarádka.
"V první chvíli mne napadlo, že mi možná vypadla na zem, tak jsem se rozhlížela okolo sebe, ale nikde samozřejmě nebyla. Nevím, kdo mi ji vzal, nevím, kde mi ji sebral, ani jak se to stalo. Necítila jsem žádný tlak nebo tah za kapsu, ani že by se na mne někdo extrémně lepil. Stalo se a já si ode dneška dávám pozor na to, kde mám peníze. Zásadně si dávám peněženku do kabelky se zipem nahoře a ruku raději na zapínání držím."

Za hazard lze rovněž považovat situaci, kdy si například zkoušíme boty, kabelka či taška překáží, a tak ji odložíme na zem či na židli a promenádujeme se v nové obuvi sem a tam, aniž bychom měli svůj majetek na očích.
Zrovna tak se nevyplácí nechávat kabelku v nákupním vozíku. Stačí otočit se za zbožím do regálu - a naše peníze a doklady jsou pryč. "Nikomu nepřeji ty nervy, kdy jsem přišla o některé doklady a musela jsem oběhat před Vánoci úřady, abych je zase měla v pořádku," svěřila se mi kolegyně, která naštěstí nepřišla o všechny průkazky ani o platební karty."

Poprosila jsem proto odborníky, kteří se zabývají prevencí kriminality, aby poradili, jak si máme co nejlépe chránit majetek, který nosíme u sebe. Opravdu není nic příjemného, když přijdeme o peníze zrovna v době, kdy je chceme utratit za malé či velké dárky pro naše nejbližší.

Jak si tedy počínat, abychom zbytečně kapsářům nenahrávali? Informace poskytl Pavel Kocábek z preventivní skupiny ministerstva vnitra.

1. Peníze a kreditní karty ukládejte do vnitřních kapes obleku, nikoli do zadních kapes u kalhot.
2. Pokud se dostanete do tlačenice na ulici, v obchodě nebo dopravním prostředku, pozornost věnujte bezprostřednímu okolí a přesvědčte se, že své věci máte stále v kapse.
3. Tašky s penězi nenoste na zádech, kam nevidíte.
4. Věnujte pozornost i kabelkám přehozeným přes rameno.
5. Nenoste s sebou velkou hotovost.
6. Svá zavazadla nikdy nespouštějte z očí.
7. Na dovolené raději používejte šekovou knížku.
8. Jestliže jste majitelem kreditní karty, své identifikační číslo si zapište odděleně.
9. V případě krádeže okamžitě volejte pobočku banky nebo spořitelny a oznamte ztrátu.
10. Šekovou knížku a kreditní kartu nikdy nenoste společně. Zloději postačí údaje z vaší karty, aby si mohl vypsat šek.

Za cenné rady JUDr. Pavlu Kocábkovi poděkovala

 
Reklama