Jak o zuby pečovat ví rámcově každý z nás. Čistit alespoň dvakrát denně, v případě potřeby používat jednosvazkový zubní kartáček na hůře dostupná místa, nezapomínat ani na zubní nit. Jednou za tři měsíce kartáček vyměnit, čas od času zajít na dentální hygienu, a pravidelně chodit na preventivní zubní prohlídky. Víme tedy, co dělat, aby byl chrup jakž takž v pořádku; méně už ale přemýšlíme nad tím, co nedělat.

tet.jpg
Foto: Shutterstock

Abyste své zuby co nejlépe ochránili

Většina potravin a nápojů zanechává v ústech stopu ve formě nahromaděného plaku, což může mít vážné zdravotní následky v souvislosti se stavem zubů. Plak je lepkavý film naplněný bakteriemi, který notnou dávkou přispívá k onemocnění dásní a vzniku zubního kazu. Poté, co sníte sladké jídlo, uvolní bakterie díky cukru kyseliny, které nevalně působí na zubní sklovinu. Když se sklovina v důsledku jejich účinku rozpadne, vytvoří se kaz. Díky nahromaděnému plaku, který na zubech zatvrdne, vzniká i zubní kámen, který zvyšuje riziko zánětu dásní i pozdějšího vážnějšího onemocnění.

Chcete-li své zuby zachovat v co nejlepším stavu, vyhněte se následujícím potravinám a zlozvykům:

Kyselé bonbóny škrtněte

Není žádným tajemstvím, že bonbóny zubům obecně velmi škodí. Ty kyselé ale ještě o trochu víc. Obsahují více různých kyselin, které mají na zuby zvlášť devastující účinek. Jsou-li navíc žvýkací, drží se na zubech delší dobu, je tedy pravděpodobnější, že způsobí zubní kaz. Pokud jsou naopak tvrdé a vy je máte tendence kousat, můžete si mechanicky poškodit zub třeba tím, že se díky velkému tlaku kousek odlomí.

Pokud toužíte po sladkém, vezměte si místo kyselého bonbónu čtvereček čokolády, který snadněji rozžvýkáte a rychleji ze zubů dostanete.

Zapomeňte na žvýkání ledu

Řada z nás se domnívá, že žvýkání ledu je jen neškodný (zlo)zvyk. Vždyť jde jen o ztuhlou vodu bez obsahu jakýchkoli dalších přísad. Žvýkání tvrdé hmoty, kterou led dozajista bývá, může ale poškodit sklovinu a způsobit, že budete celkově náchylnější k dentálním problémům, jakými jsou prasklé nebo zlomené zuby, případně uvolněné korunky.

Eliminujte svou potřebu ledu. Pokud už musíte, natočte si raději velmi studenou vodu, abyste se zbytečně nevystavovali chroupacím nástrahám.

S citrusy buďte opatrní

A jsme zase u kyselosti. Pomeranče, grapefruity, mandarinky nebo citrony jsou chutné ovoce, ceněné především pro vysoký obsah vitaminu C. Zároveň ale vyšší koncentrace kyselin může narušovat zubní sklovinu a v důsledku toho vést ke vzniku zubního kazu. Mimoto kyselina z citrusů dráždí ústní sliznice a umocní bolest a pálení případných vřídků.

Citrusům se nebraňte, jsou zdravé. Jen je konzumujte s mírou a poté si ústa vypláchněte obyčejnou vodou. Zapomeňte v ten okamžik na zubní kartáček, abyste případné působení kyselin ještě nepodpořili zbytečným drážděním.

Sušené ovoce není vždy dobrá volba

Lze předpokládat, že sušené ovoce je zdravá, nutričně hodnotná svačina. To může být pravda, ale v souvislosti se zdravými zuby tato teorie lehce pokulhává. Řada druhů sušeného ovoce (meruňky, švestky, fíky nebo třeba rozinky) je i značně lepkavá, což zubům neprospívá. Sušené ovoce snadno ulpívá na zubech a v zubních štěrbinách, kde po sobě zanechává cukr. Ten, jak víme, spouští další procesy vedoucí ke vzniku zubního kazu.

Pokud rádi konzumujete sušené ovoce, zvyšte úroveň ústní hygieny. Nezapomeňte si bezprostředně po konzumaci vypláchnout ústa vodou, poté dočistěte kartáčkem a zubní nití. Nutno dodat, že přirozenější i zdravější formou je ovoce čerstvé.

Sycené nápoje včetně sodovky vynechte

Většina sycených nealkoholických nápojů, včetně sodovky, je kyselá, a proto zubům bezprostředně škodí. Pijete-li například po celý den sodovku a máte pocit, že neděláte nic nezdravého (sodovka je přece dietní), ve skutečnosti systematicky pokrýváte zuby kyselinou. Sycené kofeinové nápoje typu cola pak navíc vysušují ústní dutinu a mají i neblahý estetický dopad na zuby, protože je obarvují.

Pokud máte v oblibě sycené nápoje, snažte se udržet rovnováhu a skleničku limonády nebo sodovky vyrovnejte sklenicí čisté vody. Vyhněte se i bezprostřednímu čištění zubů, protože byste jim – podobně jako v případě citrusů – spíše uškodili. Vypláchněte raději jen obyčejnou vodou.

Hlídejte si množství vypitého alkoholu

Alkohol způsobuje dehydrataci a sucho v ústech. Lidé, kteří alkohol nadměrně pijí, mívají sníženou tvorbu slin, které jsou nutné pro udržení zdravého prostředí v ústech. Sliny zabraňují ulpívání jídla na zubech a odplavují usazené zbytky. V některých případech dokonce mohou „opravit“ zubní kaz ve velmi raném stádiu, stejně jako podchytit onemocnění dásní a dalších ústní infekce.

Abyste si udrželi hydrataci v ústech, pijte hodně vody, používejte fluoridové výplachy a ústní hydratační roztoky.

Čtěte také:

Zdroje: healthline.com, mouthhealthy.orgwebmd.com

Reklama